"Poszukiwacz skarbów" rozkopał miejsce ostatniej bitwy husarii

W domu mężczyzny znaleziono wykrywacz metali
W domu mężczyzny znaleziono wykrywacz metali
Źródło: Świętokrzyska policja

30-latek rozkopał pole bitwy z 1702 roku. W starciu pod Kliszowem brała udział piechota i kawaleria z kilku krajów europejskich, w tym, po raz ostatni w historii, husaria. Mężczyzna został namierzony przez policję. Teraz "poszukiwacz skarbów" odpowie za zniszczenie lub uszkodzenie zabytku chronionego prawem.

Naruszone stanowisko archeologiczne znajduje się w gminie Kije (woj. świętokrzyskie).

- W połowie października policjanci zauważyli, że ktoś je częściowo zniszczył. Było podejrzenie, że mógł zabrać jakieś znaleziska – informuje Damian Stefaniec, rzecznik prasowy pińczowskiej komendy.

Ostatnia bitwa husarii

Szybko namierzyli "poszukiwacza skarbów". - Okazał się nim 30-letni mieszkaniec gminy Kije, który w swoim domu posiadał monety i inne przedmioty z różnych epok historycznych – podaje Stefaniec.

Policjanci znaleźli też u niego wykrywacz metali. Zebrane przez poszukiwacza przedmioty zostały zabezpieczone do czasu ich dokładnego zidentyfikowania i zbadania wartości historycznej.

Policja zabezpieczyła zabytkowe monety
Policja zabezpieczyła zabytkowe monety
Źródło: Świętokrzyska policja

30-latek w rozmowie z policjantami przyznał, że prowadził swoje prywatne poszukiwania na stanowisku, w którym w 1702 roku odbyła się bitwa z udziałem piechoty i kawalerii kilku krajów europejskich, w tym polskiej husarii. Bitwa pod Kliszowem, jest przez historyków uznawana za ostatni przypadek wykorzystania husarii w starciu zbrojnym.

Mężczyźnie zostaną przedstawione zarzuty za popełnienie przestępstwa przewidzianego w ustawie o ochronie zabytków.

"Bitwa pod Kliszowem" Zbigniewa Anusika
"Bitwa pod Kliszowem" Zbigniewa Anusika
Źródło: Zbigniew Anusik | th.wikipedia.org
Bitwa pod Kliszowem to starcie zbrojne, które miało miejsce 19 lipca 1702 roku, w czasie III wojny północnej i zostało stoczone przez armię szwedzką króla Karola XII i wojska saskie Augusta II oraz wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Hieronima Augustyna Lubomirskiego. Podczas bitwy miały miejsce dwie nieudane szarże husarii. Przyjmuje się, że było to ostatnie wykorzystanie tej formacji w konflikcie zbrojnym. Wikipedia.pl

Naruszanie stanowisk archeologicznych to wyjątkowo szkodliwa praktyka (wideo archiwalne):

Archeolog: kontekst w jakim znajdujemy zabytek jest niezwykle ważny

video-1467158

Autor: wini//ec / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: