Polska flaga na Wawelu przez cały rok

Dziś do Zamku Królewskiego na Wawelu została złożona petycja, dotycząca całorocznej ekspozycji polskiej flagi.
Flaga nad Wawelem będzie powiewać już nie tylko w święta
Źródło: petycjeonline.com | Argh

Po kilku tygodniach dyskusji i licznych opiniach ze strony państwowych instytucji dyrekcja Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu wyraziła zgodę na całoroczną ekspozycję polskiej flagi na jednej z zamkowych baszt. Tym samym muzealnicy spełnili życzenie ponad 3000 osób, które podpisały się pod petycją w tej sprawie. Flaga zostanie wywieszona 1 maja na Baszcie Senatorskiej.

- Jestem wielce uradowany tą decyzją – powiedział Tomasz Darda autor petycji w sprawie zawieszenia na stałe polskiej flagi na Wawelu, przewodnik i historyk. - Naszym zdaniem w tak ważnym miejscu flaga powinna wisieć na stałe – stwierdził.

Tomasz Darda zamieścił w styczniu petycję w tej sprawie w internecie, a kiedy podpisało ją ponad 2 tys. osób, zaniósł dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Autorzy pisma apelowali:

Przez wieki Wzgórze Wawelskie był siedzibą monarchów, symbolem władzy państwowej i kościelnej. W czasie utraty państwowości przez Rzeczpospolitą w okresie zaborów było miejscem pielgrzymek i symbolem oczekiwania na odrodzenie się państwa polskiego. Dziś zespół Wawelu pełni funkcje muzealne, edukacyjne, turystyczne, symboliczne, duchowe i okazjonalnie państwowe. Jest wizytówką miasta i kraju. Uważamy iż mimo, że Wawel nie jest oficjalnie rezydencją urzędującego prezydenta i nie znajdują się w nim dziś urzędy to ze względu na jego historię należałoby wywiesić na wzgórzu biało-czerwone flagi.

Opinie niejednoznaczne

Na początku dyrekcja muzeum była sceptycznie nastawiona do tego pomysłu.

- Moje prywatne zdanie jest takie, że nie powinniśmy eksponować flagi przez cały rok – oceniał wtedy Jerzy Petrus, dyrektor ds. muzealnych. - Kiedy obchodzimy jakieś święto narodowe, wywieszamy flagę. Jeśli flaga będzie wisiała przez cały rok, spowszednieje - zauważył.

Jako główną przeszkodę w przychyleniu się do prośby organizatorów akcji dyrekcja muzeum wskazywała jednak konieczność zweryfikowania, czy taka ekspozycja jest w ogóle legalna. W tym celu poproszona została o opinię kancelaria prezydenta RP i Małopolski Urząd Marszałkowski. Orzeczenia obu tych instytucji były niejednoznaczne.

- Odpowiedź prezydenta była przychylna, jednak zostało zaznaczone, ze ostateczną decyzję podejmuje dyrekcja muzeum. Stanowisko marszałka było trochę bardziej sceptyczne, wskazywał, że powinniśmy ściśle trzymać się litery prawa – relacjonuje Darda.

Na początku dyrekcja muzeum odmówiła prośbom autorów petycji. Jako powód podawano trudności prawne. Jednak użytkownicy forum skyscrapercity.com, którzy akcję zorganizowali, nie odpuścili. Zwrócili się z zapytaniem o opinię do ministerstwa kultury. Ministerstwo również wskazało, że eksponowanie flagi reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, a ostateczną decyzję w tej sytuacji podejmuje dyrekcja muzeum.

Flaga zawiśnie też na kopcach?

Ostateczna decyzja została na Wawelu podjęta w poniedziałek. Zbiegło się to ze spotkaniem, które Darda planował zorganizować. Miała w nim uczestniczyć m.in. dyrekcja muzeum oraz organizatorzy akcji, a przedmiotem rozmów miała być właśnie flaga. Do spotkania jednak nie doszło, bo muzealnicy postanowili wyrazić zgodę na całoroczną ekspozycję flagi.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że muzeum podjęło taką decyzję – deklaruje Darda.

Flaga na stałe również będzie także kopcu Piłsudskiego. Stanie się to 12 maja. – Jest też taki pomysł na kopcu Kościuszki, jednak tam pojawiają się pewne problemy techniczne. Jestem jednak przekonany, że uda nam się je jakoś rozwiązać – ocenia historyk.

Autor: wini / Źródło: TVN 24 Kraków

Czytaj także: