Pierwszy raz tego typu działo zaprezentowano w 1966 roku, podczas defilady z okazji 1000-lecia państwa polskiego. Teraz zostało odrestaurowane i powróciło do muzeum w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie).
Od skarżyskiej placówki działo wypożyczyła 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Krakowie, która we wrześniu świętowała 60-lecie swojego istnienia.
- W ramach współpracy dowódcy jednostki z panią Moniką Kowalczyk-Kogut, dyrektorem muzeum, działo ASU-85 zostało odrestaurowane i wróciło na swoje miejsce. Można je oglądać w muzeum – informuje Katarzyna Ziomek ze skarżyskiej placówki.
Działo z elementami czołgu
ASU-85 powstało na początku lat 60 XX wieku jako radzieckie działo przeznaczone dla wojsk powietrznodesantowych. - W konstrukcji wykorzystano niektóre elementy czołgu pływającego PT-76, jednak ASU – 85 nie było w stanie pływać. Pojazd okazał się też znacznie cięższy niż jego poprzednie wersje i nie mógł być zrzucany ze spadochronem; był przenoszony na specjalne lądowiska samolotami transportowymi AN-22 i AN-12 – tłumaczy Katarzyna Ziomek.
Najważniejszym elementem działa była 85-milimetrowa armata o dużej sile ognia, wyposażona w dzienne i noktowizyjne przyrządy celownicze.
Tylko sześć egzemplarzy
W Polsce działo pojawiło się po raz pierwszy w 1965 roku, podczas manewrów "Burza październikowa". Wtedy dostarczono 12 dział, z których sześć otrzymała 6 Pomorska Dywizja Powietrznodesantowa.
Rok później ASU-85 zaprezentowano podczas defilady z okazji 1000-lecia państwa polskiego. Działo używane było w przez polskie wojsko do 1976 roku.
- Obecnie w kraju znajduje się tylko sześć egzemplarzy takich dział, będących obiektami muzealnymi – podkreśla przedstawicielka muzeum.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum w Skarżysku-Kamiennej