Nierówna walka z reklamami: jak nie kulturą, to mandatami

Z reklamą da się walczyćUrząd Miasta Krakowa

Dekadę temu kontrowersję wzbudzał sam pomysł walki z reklamą, która przez wielu postrzegana jest do dziś jako "powiew zachodu". Tyle, że na zachodzie od dawna wieje już w innym kierunku, a na wschodzie sytuacja zmienia się bardzo powoli. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie największe miasta w Polsce.

Najlepszym dowodem na to, że podejście do reklamy zewnętrznej jednak się zmienia jest to, że krytykować zaczęli ją urzędnicy. Władze niektórych miast nie poprzestały - jak Warszawa - na rozłożeniu rąk i rytualnym "nie da się", i udowadniają, że nawet bez zmian w prawie, można postarać się ograniczyć zalew tandety.

Kraków: odrobina kultury

Najskuteczniej z bałaganem walczy Kraków. W grudniu 2011 roku rada miasta przyjęła uchwałę o utworzeniu Krakowskiego Parku Kulturowego, który objął Stare Miasto. Od czerwca 2012 roku każdy, kto na tym terenie chce wywiesić szyld, musi wystąpić o zgodę komisji. Miasto przeprowadziło też inwentaryzację (okazało się, że na niektórych ulicach nawet 3/4 reklam było nielegalnych) i zaczęło namawiać do ich usunięcia.

W okresie przejściowym były akcje informacyjne i edukacyjne. Potem zaczęły się kontrole. Jeśli ktoś się nie zastosował, sypały się mandaty. - Zniknęły olbrzymie ilości nielegalnych lub niezgodnych z uchwałą reklam, które szpeciły miasto. Pozbyliśmy się wielkich szyldów, stojaków, "ludzi-tarczy" i neonów. Cały ten śmietnik udało się usunąć. Lawinowo za to wzrosła liczba wniosków do konserwatora zabytków, który opiniuje projekty reklam. Dzięki uchwale skutecznie możemy ingerować w to, co wisi na kamienicach, także tych prywatnych - podsumowuje rzecznik krakowskiego magistratu Filip Szatanik.

I dodaje, że choć efekty tego typu działań przychodzą powoli, to miasto już myśli nad objęciem uchwałą innych dzielnic. Nie jest to jednak narzędzie uniwersalne - park kulturowy powołuje się bowiem do życia w oparciu o ustawę o ochronie zabytków. Można nim objąć starówkę, ale trudno byłoby obronić taki pomysł np. na przedmieściach czy wzdłuż dróg wylotowych.

Wrocław: bez reklam na autach i... plecach

Działania Krakowa zainspirowały jednak inne samorządy. Najbliżej pójścia w ślady stolicy Małopolski jest Wrocław, który chce parkiem kulturowym objąć 210 hektarów. - Chcemy, by ochronie podlegało całe Stare Miasto wraz z Ostrowem Tumskim i pozostałymi wyspami na Odrze - zapowiada Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego magistratu.

Uchwała ma również zapewnić szerszą ochronę krajobrazu i przestrzeni przed reklamami, niż krakowski pierwowzór. - W projekcie mówimy "nie" zaklejaniu sklepowych szyb i witryn, ludziom chodzącym z tablicami reklamowymi, a także samochodom z przymocowanymi do dachu szyldami - wylicza Filipowski. - Chcemy też ograniczyć plagę zakrywania budynków wielkimi płachtami z reklamami. Dlatego projekt zakłada, że będą mogły one być wieszane maksymalnie raz na 10 lat i maksymalnie na 12 miesięcy. Przy dodatkowym założeniu, że reklama będzie zajmowała maksymalnie 1/3 całej płachty wiszącej na budynku - tłumaczy.

Projekt jest na etapie konsultacji z mieszkańcami. Po poprawkach trafi pod obrady rady miasta. - Potem przedsiębiorcy i mieszkańcy będą mieli rok na dostosowanie się do nowych wymagań. Więc realnie park kulturowy powinien zacząć funkcjonować w kwietniu lub maju 2015 roku - wylicza Filipowski.

Łódź: uświadamiać, nie karać

Przepisy o ochronie zabytków do walki z reklamą wykorzystują także w Łodzi, na Piotrkowskiej. Do rejestru wpisana jest cała ulica, więc teoretycznie umieszczanie reklam wymaga zgody miejskiego konserwatora zabytków. Za samowolną instalację ozdób czy reklam - co jest wykroczeniem - grozi grzywna.

- Staramy się unikać kar finansowych, bo wymaga to uruchomienia długotrwałych procesów administracyjnych - tłumaczy Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków. I dodaje, że Łódź woli apelować i uświadamiać. Rok temu miejscy urzędnicy odwiedzili wszystkich najemców i poinformowali, jak powinna wyglądać główna ulica w mieście. Oprócz tego zorganizowano "Projekt Witryna" - 10 chętnych przedsiębiorców mogło liczyć na darmowe zaaranżowanie witryn sklepowych i pomoc absolwentek łódzkiej ASP w poprawie wyglądu swoich sklepów.

W mieście funkcjonuje też baza kamienic, która pomaga w monitorowaniu, czy najemcy przestrzegają zasad.

Kwiecińska-Trzewikowska przyznaje, że łatwiej pracować z nowymi najemcami, którzy od początku są zobowiązani do przestrzegania procedur. - Ci, którzy pracują od wielu lat, często mają zezwolenia, nierzadko z lat 90. Nie mamy więc podstaw prawnych do likwidacji niektórych szpetnych banerów - rozkłada ręce.

Poznań: zasady bez mocy prawnej

W Poznaniu z kolei, z reklamową samowolką walczyć miał plastyk miejski. Piotr Libicki, który pełni tę funkcję od grudnia zeszłego roku, przyznaje jednak, że często przypomina to walkę z wiatrakami. Prowadzona niedawno przez PINB kontrola wykazała, że 93 procent (z 62 skontrolowanych) było ustawionych nielegalnie.

- Problem jest w zmianie sposobu myślenia. Dziś więcej narzędzi, żeby walczyć z reklamami ma powiatowy inspektor nadzoru budowlanego i dzięki niemu część reklam znika z poznańskich ulic. Ale w ich miejsce pojawiają się nowe - tłumaczy.

Poznań próbował stworzyć własne reguły wieszania szyldów i reklam na Starym Mieście. Zgodnie wytycznymi z marca 2013 roku, zabronione jest stosowanie innych urządzeń reklamowych niż tablica, baner, mural lub gablota.

Zasady te nie mają jednak mocy prawnej. - To jedynie wytyczne dla różnych struktur, jak mają postępować. Jest to kwestia dyskusji, pokazywania lepszych przykładów, piętnowanie złych rozwiązań - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

I zapowiada: - Jeśli parlament wprowadzi przepisy, które pozwolą stosować prawo miejscowe, to wtedy będzie twarda reguła, którą będziemy stosować.

Autor: koko/just/dr/bż/fc//roody / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Krakowa

Pozostałe wiadomości

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Justin Timberlake został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Informację potwierdzają też inne amerykańskie media.

Media: Justin Timberlake zatrzymany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości

Media: Justin Timberlake zatrzymany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości

Źródło:
ABC News

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się frontowe wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach, może padać grad

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach, może padać grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W danych o wykonaniu budżetu państwa widać odbudowę wpływów z VAT, ale jest ona zbyt wolna, żeby osiągnąć zapisany w budżecie poziom wpływów z tego podatku - czytamy w komentarzu Banku Pekao. Według ekonomistów banku zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych.

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

Źródło:
PAP

Niemcy przyznali się do naruszenia procedur, przeprosili za to, był to wypadek przy pracy - powiedział na antenie Radia Zet, wiceminister MSWiA Maciej Duszczyk. Sprawa dotyczy incydentu, do którego doszło 14 czerwca na granicy polsko-niemieckiej. Niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. O sprawie rozmawiali szefowie polskiej Straży Granicznej i niemieckiej Policji Federalnej.

Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, Fakt.pl

Kontrolerzy resortu spraw zagranicznych przyjrzeli się Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi, stworzonemu jeszcze przez byłe kierownictwo ministerstwa. Według ich raportu "doszło do naruszenia procedur". Jak stwierdzono "złamane zostało wewnętrzne zarządzenie w sprawie pozyskiwania nieruchomości, a także regulamin organizacyjny MSZ".

"Nie zostawili suchej nitki". Kontrolerzy MSZ sprawdzili centrum wizowe

"Nie zostawili suchej nitki". Kontrolerzy MSZ sprawdzili centrum wizowe

Źródło:
PAP, Onet

Zarzuty doprowadzenia podstępem do poddania się tzw. innej czynności seksualnej oraz utrwalania i usiłowania utrwalenia wizerunku nagiej osoby bez jej zgody usłyszał 57-letni nauczyciel wychowania fizycznego z jednej ze szkół podstawowych w Sanoku (Podkarpacie), a zarazem trener w miejscowym klubie lekkoatletycznym. Poszkodowanych jest łącznie kilkanaście dziewczynek poniżej 15 roku życia.

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodził spokojnie przez ulicę, nagle podszedł do samochodu i potężnie uderzył z główki w przednią szybę. Po czym, równie spokojnie, poszedł dalej.

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy śledczy aresztowali i postawili zarzuty trzem osobom po tym, jak ponad 120 osób w Moskwie i dziesiątki w innych miastach zgłosiło się do lekarzy z powodu podejrzenia zatrucia pokarmowego.

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Źródło:
Reuters

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Na południu i wschodzie kraju we znaki da się nam męczące gorąco - termometry mogą pokazać wartości sięgające 32 stopni Celsjusza. W północnej i zachodniej Polsce niebezpieczeństwo stanowić mają burze.

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Polak zaginął na oceanie w okolicach Wysp Kanaryjskich. Sprawę monitoruje MSZ. Konsul w Madrycie pozostaje w kontakcie zarówno ze służbami prowadzącymi poszukiwania, jak i z bliskimi podróżnika - poinformował rzecznik ministerstwa Paweł Wroński.

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Źródło:
PAP, Kontakt 24

19-letni motocyklista przejechał przez główną ulicę w Piekarach Śląskich na jednym kole. Szybko zapłacił za ten popis, bo widzami okazali się policjanci z drogówki. - Cena przygody może być bardzo wysoka - ostrzegają policjanci.

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o uprowadzenie pięcioletniej dziewczynki. Ta szła z mamą chodnikiem, gdy obok podjechał samochód. Doszło do szarpaniny. Wszystko działo się w Łapach (woj. podlaskie). Mężczyzn zatrzymano na drugim krańcu Polski. Policja informuje, że jeden z nich jest ojcem dziewczynki.

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mały, zapłakany, niemówiący po polsku, sam. Takiego chłopca zauważyła na peronie w Częstochowie zakonnica. Powiadomiła służby. Te zaś po nagraniach z monitoringu ustaliły, którym rodzina 10-latka odjechała pociągiem. A on wysiadł sam.

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli po zbadaniu działania Funduszu Patriotycznego złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o dwóch pracowników zarządzającego tym funduszem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. NIK wskazała w komunikacie na szereg nieprawidłowości i niegospodarność w wydatkowaniu pieniędzy.

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona. Jest wniosek do prokuratury o wszczęcie śledztwa.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl