Mimo 700 kilometrów dzielących Krynicę-Zdrój i Krynicę Morską, miejscowości postanowiły się zjednoczyć. Przedstawiciele obydwu miast powołali Metropolię Krynicką, której zadaniem będzie wspólna promocja, współpraca biznesowa i wydłużenie sezonu turystycznego. – Teraz Krynica jest wspólna – cieszy się Maria Kołodziej, jedna z inicjatorek pomysłu.
Pomysłodawcą jest Krzysztof Swat, mieszkaniec Krynicy Morskiej, do 2011 sekretarz urzędu miasta. Do swojej idei namówił Marię Kołodziej, mieszkankę Krynicy-Zdrój. Ona zainteresowała inicjatywą Krynicką Organizację Turystyczną. Ostatecznie, oba miasta podpisały w połowie drogi, w Warszawie, list intencyjny w dotyczący utworzenia wspólnej Metropolii Krynickiej.
Dwa miasta, jeden portal
Jednym z założeń koalicji jest powstanie wspólnego portalu internetowego, na którym zamieszczona zostanie oferta turystyczna obydwu miejscowości. 700 km dzielących obydwa miasta dla pomysłodawców koalicji nie jest żadnym problemem.
– W dobie internetu promowanie dwóch Krynic na jednym portalu nie jest żadnym problemem. Na targach turystycznych również chcemy występować pod jednym szyldem "Krynica" – mówi Krzysztof Swat.
Z gór nad morze i na odwrót
Kolejnym krokiem będą wymiany młodzieży i emerytów. – Autokary z turystami wyjadą jednocześnie z Krynicy-Zdrój i z Krynicy Morskiej, a następnie spotkają się w Warszawie. Tam, po wspólnym obiedzie, mieszkańcy obydwu miejscowości przesiądą się i pojadą, jedni nad morze, a drudzy w góry – opowiada pomysłodawca.
Pierwsza taka wymiana odbędzie się we wrześniu. Wezmą w niej udział m.in. emeryci z uniwersytetu III wieku w Krynicy-Zdrój. W dalszej perspektywie planowane są wyjazdy dzieci i młodzieży, m.in. na zielone szkoły.
– Młodzież z gór mogłaby przyjechać do Krynicy Morskiej, gdzie w klubie jachtowym uczyliby się żeglarstwa pod okiem instruktora. I odwrotnie, jadąc do Krynicy-Zdrój, młodzież z nad morza mogłaby doskonalić umiejętności w jeździe na nartach - przekonuje.
Wspólna karta rabatowa
Obie Krynice wspólnie wnioskują też o fundusze unijne. Uruchomiona zostanie Rabatowa Karta Kryniczanina.
W dalszej perspektywie, pomysłodawcy chcieliby, aby władze Krynic spotykały się na wspólnych posiedzeniach rad miasta.
Autor: mmw/b / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Wspólna Krynica / Wikipedia