Politechnika Krakowska wyszła z inicjatywą stworzenia w regionie uczelnianej grupy zakupowej. – Docelowo chcielibyśmy kupować wspólnie nie tylko usługi, jak energia elektryczna, ale także towary np. komputery. To znacznie obniży koszty – mówi kanclerz Politechnik, Lucjan Tabaka. W piątek uczelnie spotkają się, by przedyskutować ten pomysł.
Wszystko zaczęło się od przetargu na dostawcę energii elektrycznej na Politechnice Krakowskiej. – Pierwszy raz uczelnia zorganizowała przetarg indywidualny. To zmniejszyło koszty dostawy energii o 800 tys. zł z 3 mln 100 tys. zł za zeszły rok – mówi Lucjan Tabaka. – Pomyśleliśmy, czemu nie iść o krok dalej? Wysłaliśmy więc zaproszenia do dołączenia do uczelnianej grupy zakupowej wszystkim uczelniom publicznym w Krakowie i Małopolsce – dodaje kanclerz Politechniki Krakowskiej.
Na wzór Wrocławia, Torunia i Olsztyna
Lucjan Tabaka przyznaje, że pomysł utworzenia uczelnianej grupy zakupowej Politechnika Krakowska podpatrzyła w innych polskich miastach, które w taki sposób funkcjonują i dzięki temu obniżają koszty. – W momencie gdy podmioty publiczne łączą się, są atrakcyjniejsze dla dostawcy. W ten sposób koszty maleją – tłumaczy Tabaka.
Jednocześnie kanclerz podkreśla, że nie ma ryzyka bankructwa całej grupy, bo choć uczelnie występują razem, to już oddzielnie i indywidualnie podpisują umowy z dostawcą. – Słabsze ogniwo nie pociągnie za sobą innych – zaznacza Tabaka.
W grupie się opłaca
W piątek odbędzie się spotkanie małopolskich uczelni, które są zainteresowane stworzeniem grupy zakupowej. Zgłosiły się już: Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Nowego Sącza.
Politechnika Krakowska chce poza tym dołączyć do zakupowej grupy krajowej. – To znacznie obniży koszty – mówi Tabaka. Dodaje, że uczelnia nie zamierza poprzestać na wspólnym kupowaniu usług. – Chcemy też razem kupować towary np. komputery – zapowiada kanclerz.
Autor: nf / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu