Ogólnopolski Konkurs Rzeka Roku wygrała mała Wieprzówka w Małopolsce. Internauci oddali na nią 4 216 głosów. To o 120 więcej niż dostała duża i dużo bardziej znana Biebrza.
Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 49 rzek, z których do finału zakwalifikowano 11.
Głosowanie trwało przez cały wrzesień. Głosy poparcia oddawane były do samego końca. W ciągu ostatnich trzech dni Wieprzówka uzyskała prawie tysiąc głosów więcej. Nagrody to dwie statuetki Rzeki Roku – dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka - laureatka się znajduje.
- To, że udało nam się zwyciężyć to dla nas ogromna satysfakcja. Wieprzówka jest mniejszą rzeką. To ważne, że udało się nam zachować to, co jest takie piękne - mówi Jan Zieliński, prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Jak podkreśla, Wieprzówka jest niezwykle ciekawa, urokliwa i bogata przyrodniczo. Jest potokiem górskim, który odsłania mnóstwo pięknych walorów przyrody. Jest tu najpiękniejsze w Polsce odsłonięcie łupków Wierzbowskich. Można zobaczyć m.in. piaskowce, margle krzemionkowe, skamieniałości. Jest też przepiękna terasa, piękne odsłonięcie klifu karpackiego – wyjaśnia Zieliński.
Historia sprzed 130 mln lat
Wieprzówkę zgłosił do konkursu Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum. Ma ona około 28 km długości. W kilku miejscach jej brzegi sięgają 40 metrów. U podnóża Beskidu Małego, można poznać historię sprzed 130 milionów lat, gdy na dno istniejącego wówczas morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. W okresie wstrząsów zaczęły one tworzyć uskoki i lustra tektoniczne tworząc m. in. wzniesienia Beskidu Małego. Odsłoniła je dopiero powódź w 1997 roku, gdy rwące wody Wieprzówki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały. Jak podaje Zieliński, na rzece tworzą się liczne kaskady i duże wodospady (prawie 2-3 - metrowe). – Żyją tu m.in. głowacze: białopłetwy i pręgopłetwy – zaznacza.
„Poznało ją wielu ludzi”
Konkurs Rzeka Roku jest nowatorską formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek.
- Dotychczas nasza mała rzeka znana była jedynie w najbliższej okolicy. Kampania promująca, jaką przeprowadziliśmy we wrześniu, sprawiła, że poznało ją wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i za granicą i to nawet poza kontynentem europejskim. Wielu patrzy teraz na naszą rzekę inaczej. Widzi ją nie tylko z mostu na ul. Krakowskiej w Andrychowie, gdzie niestety jej obraz nie jest najlepszy, ale również na innych odcinkach – wyjaśnia Alicja Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach.
Autor: ał / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Jan Zieliński