Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Źródło:
tvn24.pl
Polskie Machu Picchu w Krakowie. Od lat schody otacza taśma, porasta je mech
Polskie Machu Picchu w Krakowie. Od lat schody otacza taśma, porasta je mechKraków dla mieszkańców
wideo 2/5
Polskie Machu Picchu w Krakowie. Od lat schody otacza taśma, porasta je mechKraków dla mieszkańców

Przez podobieństwo do peruwiańskiego zabytku mieszkańcy nazywali je pieszczotliwie "Nowu Hutu, krakowskim Machu Picchu". Nawet oznaczyli omszałe, nadgryzione zębem czasu schody na osiedlu Szkolnym na mapach Google jako lokalną atrakcję. Żart maskował irytację nowohucian na fakt, że konieczny remont wciąż był odkładany. A kiedy już został przeprowadzony okazało się, że w przy schodach nie ma podjazdu dla wózków ani poręczy. Urzędnicy tłumaczą ten fakt "pierwotnym założeniem urbanistycznym".

O zniszczonych schodach na osiedlu Szkolnym 17 w krakowskiej Nowej Hucie pisaliśmy na początku 2023 roku. Wówczas były w tragicznym stanie – zmieniała się tylko biało-czerwona taśma, którą były otoczone. Mieszkańcy wydeptali ścieżki dookoła pochylni z betonowych płytek i w ten sposób przemieszczali się między dwoma poziomami chodnika – tym dolnym, przy budynku Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 2 w Krakowie, i górnym. Przy nim mieści się między innymi drugi budynek bursy, Centrum Kształcenia Zawodowego z internatem i Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych, a co najważniejsze – Krakowskie Centrum Seniora.

Skarpa nie jest imponująca, ma wysokość około dwóch metrów i kilkadziesiąt metrów długości. Na obu jej krańcach znajdują się stosunkowo nowe stopnie z kostki brukowej, a po środku zabytkowe i wyśmiewane "Nowu Hutu". W 2023 roku okoliczni mieszkańcy wspominali, że schody są wyłączone z użytku od co najmniej siedmiu lat. Nie wszyscy pamiętali nawet, kiedy ostatnio były otwarte.

Schody jak Machu Picchu na osiedlu Szkolnym w krakowskiej Nowej Hucie - zdjęcie z 2023 rokuKraków dla Mieszkańców

- Około pięciu lat temu w tym miejscu naprawiana była jakaś awaria, na schody wjechał wtedy ciężki sprzęt. Koparki zniszczyły te stopnie do reszty – powiedział nam wówczas pan Radosław.

Czytaj też: Prosili o przejście dla pieszych, w końcu wymalowali je sami. GDDKiA: tego absolutnie robić nie wolno

"Trochę fuszerka"

Wreszcie "krakowskie Machu Picchu" doczekało się remontu. Nowohucianie mogą paradować po odbudowanych schodach całymi dniami – pod warunkiem, że sprawnie poruszają się na własnych nogach. Przy schodach nie ma bowiem ani podjazdu dla wózków dziecięcych, ani pochylni, z której mogłyby skorzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Schody nie są też wyposażone w poręcz, co może być problemem dla osób mających problem z utrzymaniem równowagi – albo kiedy zima zaskoczy krakowian i betonowe stopnie nie zostaną dość szybko posypane piaskiem.

Słynne schody po remoncieAnna Winiarska / tvn24.pl

- Trochę fuszerka – ocenia mężczyzna mieszkający w pobliżu. Sam, jak mówi, rzadko ma potrzebę korzystania ze słynnych schodów. Ale przyznaje, że gdyby musiał je pokonać z wózkiem dziecięcym lub rowerem, nie byłoby mu do śmiechu. – Jak już robili, mogli zrobić do końca. A może jeszcze zrobią? – zastanawia się. Urząd miasta zaprzecza jednak, by planowane były kolejne remonty.

Dla odmiany zagadnięta przez nas kobieta z dzieckiem nie widzi problemu w ostatecznym kształcie schodów. – Dobrze, że w ogóle je zrobili, bo to źle wyglądało i można było się potknąć. A jak ktoś musi, to może pójść o tam, dookoła – pokazuje sugerowaną trasę, nie wymagającą pokonywania schodów.

A jaka to trasa? Krótko można ją określić jako: mocno okrężna. Spod drzwi "dolnego" budynku bursy (do których prowadzą trzy niewysokie schodki z pochylnią) należy udać się osiedlową ścieżką przy boisku i paczkomacie, skręcić na wyłożony nierówną kostką parking teatru Łaźnia Nowa, przez bramę, a stamtąd kolejną osiedlową ścieżką dostać się między budynki. I już, "górny" budynek bursy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Centrum Seniora stoją przed nami otworem. Co prawda wejście do tej ostatniej instytucji też jest po schodach, ale te już są wyposażone w windę.

By ominąć schody, trzeba nadłożyć drogiAnna Winiarska / tvn24.pl
Parking za budynkiem teatru Łaźnia NowaAnna Winiarska / tvn24.pl
Dostęp do budynków jest, ale nie z każdego miejscaAnna Winiarska / tvn24.pl

Dostęp do budynków jest

Osoby potrzebujące ułatwień podczas poruszania się ostatecznie mogą więc dostać się na górną część chodnika. Zakładając, że nie przebywają w bursie, mogą w ogóle nie interesować się jego dolną częścią, tylko skorzystać z wjazdu na podwórze od ulicy Bulwarowej. To rozwiązanie sugeruje urząd miasta, który zapytaliśmy, dlaczego schody zostały odbudowane w taki, a nie inny sposób.

Odpowiedziała nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego urzędu miasta. Odniosła się między innymi do pytania o Centrum Seniora, zwracając uwagę, że chociaż wejście jest od strony schodów (osiedle Szkolne 17), to dokładny adres budynku to osiedle Szkolne 20. "Do Centrum przynależy parking za budynkiem oraz część parkingu przed budynkiem. Z parkingów oraz od przystanku autobusowego prowadzi chodnik, który jest dostępny dla wszystkich. Jest on równy, nie wymaga podjazdów" – napisała. Zaznaczyła też, że możliwość parkowania jest również za budynkiem nr 19, można też dojść do podwórza między bursą, CKZ a Centrum Seniora od strony ul. Bulwarowej, gdzie nie ma potrzeby korzystania z podjazdów ani schodów.

Wydaje się więc, że faktycznie budynki w okolicy są dostępne dla osób poruszających się na wózkach lub z dziećmi. Pozostaje pytanie: czemu nie można było w tym inkluzywnym ciągu komunikacyjnym uwzględnić schodów, skoro i tak były odbudowywane?

Przy schodach do Centrum Seniora zamontowano windęAnna Winiarska / tvn24.pl

Projekt bez podjazdu i poręczy

Urzędniczka poinformowała, że teren od 2004 roku jest wpisany do rejestru zabytków, a "schody wraz z pozostałymi ciągami komunikacyjnymi stanowią spójnie zaprojektowany element zagospodarowania terenu objętego ochroną konserwatorską". Czyli są składową oryginalnego projektu tej części Nowej Huty. Dlatego remont – kosztujący 11 849,51 zł - był prowadzony w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Tabaszewska w przesłanej do naszej redakcji informacji wyjaśniła, że remont przewidywał przywrócenie schodów do stanu pierwotnego. Taka sama miała pozostać zarówno forma (a ta nie zawierała żadnych udogodnień), jak i materiał.

Krakowskie Centrum Seniora na osiedlu SzkolnymAnna Winiarska / tvn24.pl

"Ponieważ pierwotne założenie architektoniczne nie obejmowało ani pochylni czy zjazdów, ani poręczy, w związku z tym nie było możliwości ich zaprojektowania i wykonania" – czytamy w mailu. A także, że "na uzupełnienie konstrukcji schodów o pochylnię musiałby wyrazić zgodę Miejski Konserwator Zabytków, ale równałoby się to z wycinką starych, wysokich drzew oraz zmianą konstrukcji parkingu i skarpy". Wycinki raczej nie wymagałby jednak podjazd dla wózków dziecięcych w ciągu schodów (taki, jak przy znajdującym się naprzeciwko wejściu do bursy) – sprawiłby jedynie, że same schody byłyby o około półtora metra węższe. Dodanie poręczy wymagałoby jeszcze mniej ingerencji w oryginalny kształt zabytku.

Nie oznacza to bynajmniej, że Miejski Konserwator Zabytków zabronił zbudowania podjazdu lub dodania poręczy. Jak dowiedzieliśmy się w biurze MKZ, przedstawiony konserwatorowi projekt w ogóle nie zakładał dodatkowych ułatwień dla pieszych. Obejmował jedynie rekonstrukcję schodów.

Urzędnik, który zgodził się porozmawiać z nami na ten temat nie chce jednak wypowiadać się oficjalnie. Sugeruje ponowny kontakt przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Według UM zarządcą terenu, na którym znajdują się budzące emocje schody, jest Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 2 w Krakowie. To ta instytucja miała przygotować projekt odbudowy schodów. Zwróciliśmy się z pytaniem o brak pochylni i poręczy w projekcie, na odpowiedź czekamy.

"Nowu Hutu - polskie Machu Picchu" wciąż widnieje na mapie Google, jednak już jako atrakcja "zamknięta na stałe" .

Autorka/Autor:Anna Winiarska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kraków dla Mieszkańców

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

Źródło:
TVN24

Rafał Trzaskowski zwyciężyłby w drugiej turze wyborów z Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinia24 dla Radia ZET. Pracownia sprawdziła też szanse dwóch innych kandydatów. 

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Radio Zet

- Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że wracam do mojej żony i córek - mówił w dniu uwolnienia przez Hamas z trwającej 16 miesięcy niewoli Eli Szarabi. Izraelczyk nie wiedział jednak, że kobieta i dwie nastoletnie dziewczyny zginęły w ataku 7 października 2023 roku. Dowiedział się o tym izraelskiego żołnierza.

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Źródło:
BBC, PAP

Na ten miesiąc został wyznaczony termin przesłuchania pana Morawieckiego - powiedział w "Jeden na jeden" prokurator krajowy Dariusz Korneluk. W styczniu do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego w związku ze sprawą wyborów kopertowych w 2020 roku. Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków. Morawiecki zrzekł się immunitetu.

Jest termin przesłuchania Mateusza Morawieckiego

Jest termin przesłuchania Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara zostanie powołana rządowa komisja, która zajmie się wszystkimi przypadkami nadużywania władzy wobec aktywistów demokratycznych w latach 2016-2023 - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy resortu spraw wewnętrznych Jacek Dobrzyński.

Będzie nowa rządowa komisja. Zapowiedź ministrów

Będzie nowa rządowa komisja. Zapowiedź ministrów

Źródło:
PAP

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift drugi rok z rzędu pojawiła się na Super Bowl. Drużyna Kansas City Chiefs, w której gra chłopak gwiazdy, Travis Kelce, tym razem poniosła porażkę. Sama Swift została zaś wybuczana przez zebranych na stadionie.

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Źródło:
Reuters, Newsweek, tvn24.pl

W Gnieźnie doszło do pożaru kamienicy. Strażacy podczas gaszenia odnaleźli ciała dwóch osób. Jedno na klatce schodowej, drugie w płonącej piwnicy.

Pierwsze ciało znaleźli na klatce, kolejne w piwnicy. Pożar w Gnieźnie

Pierwsze ciało znaleźli na klatce, kolejne w piwnicy. Pożar w Gnieźnie

Źródło:
TVN24
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tysiące osób protestowały w niedzielę w centrum Madrytu przeciwko wysokim cenom mieszkań. Według szacunków władz lokalnych w zgromadzeniu wzięło udział około 15 tysięcy osób, choć organizatorzy szacują liczbę uczestników na 50 tysięcy.

"Mieszkania, a nie więzienia hipoteczne". Protest w stolicy

"Mieszkania, a nie więzienia hipoteczne". Protest w stolicy

Źródło:
PAP

Kołobrzescy policjanci dostali maila, w którym autor groził śmiercią prezydentowi jednego z wojewódzkich miast, innym osobom, pisał też o podłożeniu bomby. W sprawie zatrzymano 18-latka ze Szczecina, który usłyszał prokuratorskie zarzuty.

18-latek groził prezydentowi miasta

18-latek groził prezydentowi miasta

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W ciągu niecałych 48 godzin w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki zastrzelono sześć osób, a dwanaście odniosło rany postrzałowe - poinformowała w niedzielę miejscowa policja. W ciągu minionego tygodnia w tym mieście pełnym turystów zastrzelonych zostało ponad dziesięć osób.

Dwie doby, sześć osób zastrzelonych. Mieszkańcy domagają się interwencji wojska

Dwie doby, sześć osób zastrzelonych. Mieszkańcy domagają się interwencji wojska

Źródło:
PAP, BBC

W trakcie mszy świętej dla przedstawicieli służb mundurowych na placu Świętego Piotra w Watykanie papież Franciszek przerwał czytanie homilii. - Mam problemy z oddychaniem - wyznał, prosząc o pomoc lektora. To nie pierwszy przypadek, kiedy papież przerwał przemówienie.

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"

Źródło:
Reuters, PAP

Wyścigi

"Pod płaszczykiem miłości do motoryzacji zagrażają innym". 337 mandatów w jedną noc

"Pod płaszczykiem miłości do motoryzacji zagrażają innym". 337 mandatów w jedną noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Po dokładniejszych obserwacjach wzrosło ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią w 2032 roku. Eksperci zapewnili jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Ustalenie, czy rzeczywiście znajdujemy się na kursie kolizyjnym, to bowiem złożony proces, a prawdopodobieństwo zderzenia jeszcze wielokrotnie się zmieni.

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Źródło:
space.com, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Państwa bałtyckie zostały przyłączone do europejskiej sieci energetycznej po odcięciu się od rosyjskiego systemu. Kreml "nie potwierdza ani nie zaprzecza" doniesieniom o rozmowie telefonicznej prezydenta USA Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Do polskiej polityki wraca weteran Platformy Obywatelskiej Stefan Niesiołowski. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 10 lutego.

Państwa bałtyckie w europejskiej sieci, Kreml "nie potwierdza i nie zaprzecza", weteran wraca do polityki

Państwa bałtyckie w europejskiej sieci, Kreml "nie potwierdza i nie zaprzecza", weteran wraca do polityki

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że w poniedziałek nałoży 25-procentowe cła na zagraniczną stal i aluminium, a także kolejne cła na szereg państw. Podczas konferencji na pokładzie Air Force One Trump ogłosił wtorek Dniem Zatoki Amerykańskiej, a także mówił o postępach w rozmowach z Rosją na temat Ukrainy.

Trump zapowiada 25-procentowe cła

Trump zapowiada 25-procentowe cła

Źródło:
PAP

Co najmniej 10 milionów jajek musi wrócić do norweskich producentów. Na fermach, z których pochodziły, według Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet) stosowano skażoną karmę. Pochodzący z tych ferm towar ma być zutylizowany.

Miliony jaj do utylizacji

Miliony jaj do utylizacji

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Warszawy do Dubaju nie zdążył jeszcze osiągnąć wysokości przelotowej, a zza horyzontu wyłoniły się Tatry. Masyw górski odległy o ponad 300 kilometrów uchwycił na fotografii jeden z pasażerów. Taki widok jest jednak rzadkością, są do niego potrzebne specyficzne warunki.

Wyciągnął telefon po starcie samolotu. Znad Warszawy sfotografował Tatry

Wyciągnął telefon po starcie samolotu. Znad Warszawy sfotografował Tatry

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump jest pierwszym prezydentem USA w historii, który pełniąc ten urząd pojawił się na Super Bowl - finałowym meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim NFL. Amerykański przywódca został przywitany przez widownię mieszanymi reakcjami. Jak relacjonuje agencja Reutera, jedni witali go wiwatem, a inni odpowiadali buczeniem.

Trump na Super Bowl. Jako pierwszy urzędujący prezydent

Trump na Super Bowl. Jako pierwszy urzędujący prezydent

Sto dni od katastrofy budowlanej dworca w Nowym Sadzie protestujący zablokowali most w Belgradzie. Antyrządowy protest jest odpowiedzią na to, że - jak mówią jego organizatorzy - "nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć 15 osób". Według protestujących do tragedii doszło przez zaniedbania i korupcję.

Blokada mostu sto dni po katastrofie. Bo "nikt nie odpowiedział" za śmierć 15 osób

Blokada mostu sto dni po katastrofie. Bo "nikt nie odpowiedział" za śmierć 15 osób

Źródło:
PAP

Fala antyrządowych protestów kolejny już raz przeszła przez Słowację. W piątkowe popołudnie protestowało niemal 100 tysięcy osób w ponad 50 miejscowościach. Organizatorzy demonstracji wzywali premiera do dymisji, a zgromadzony tłum skandował hasło przewodnie protestów: "Słowacja jest Europą". - Koalicja ma ogromny problem ze znalezieniem zwykłej większości - ocenia w rozmowie z tvn24.pl Lucia Plaváková, posłanka słowackiej opozycji. Protesty odbywają się nawet w "bastionach" partii Roberta Ficy.

Deklarował politykę "na cztery strony świata". "W rzeczywistości robi ją tylko w jednym kierunku"

Deklarował politykę "na cztery strony świata". "W rzeczywistości robi ją tylko w jednym kierunku"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1082 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Niemieckie wojsko prowadzi dochodzenie w sprawie niezidentyfikowanych dronów, które latały nad bazą w Schwesing, gdzie szkoleni są ukraińscy żołnierze. Prezydent USA Donald Trump poinformował o "postępach" w rozmowach z Putinem, dodając, że spotka się z nim "w odpowiednim czasie". W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja zaatakowała dronami Kijów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Niezidentyfikowane drony nad bazą, gdzie szkolą się Ukraińcy. Niemieckie wojsko: to akt szpiegostwa

Niezidentyfikowane drony nad bazą, gdzie szkolą się Ukraińcy. Niemieckie wojsko: to akt szpiegostwa

Źródło:
PAP, Reuters, ISW, Politico

Nawet w PiS politycy wiedzą, że i Bogdan Święczkowski, i prokurator Michał Ostrowski, mówiąc kolokwialnie, podłożyli się - mówił w programie "W kuluarach" reporter "Faktów" TVN Michał Tracz, odnosząc się do działań Święczkowskiego, prezesa kwestionowanego w obecnym kształcie Trybunału Konstytucyjnego, według którego w Polsce doszło do zamachu stanu. Zdaniem reporterki TVN24 Agaty Adamek inspiratorem tych działań jest po części Zbigniew Ziobro. - To igranie z ogniem - ocenił z kolei reporter TVN24 Artur Molęda.

Uruchomiono "ostatni bezpiecznik Zbigniewa Ziobry"

Uruchomiono "ostatni bezpiecznik Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego poszukują osoby, która miała oddać strzał z wiatrówki w kierunku przechodzącej chodnikiem kobiety. – Usunięto mi 5-milimetrowy śrut z głowy – mówi poszkodowana. I twierdzi, że strzały padły prawdopodobnie z przejeżdżającego auta.

Ktoś strzelał do niej z wiatrówki. "Usłyszałam trzy strzały, zaczęła mnie piec głowa, zobaczyłam krew"

Ktoś strzelał do niej z wiatrówki. "Usłyszałam trzy strzały, zaczęła mnie piec głowa, zobaczyłam krew"

Źródło:
tvn24.pl

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP

Fala mrozu nadciągnęła nad Iran. W niedzielę władze wydały nakaz zamknięcia szkół i urzędów publicznych w co najmniej dziesięciu stanach, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Do części Irańczyków zaapelowano, by ograniczyli przemieszczanie się z powodu obfitych opadów śniegu.

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Źródło:
PAP, Reuters

Włoscy badacze wykorzystali modele matematyczne, by stworzyć sposób na ugotowanie idealnego jajka. Metoda jest czasochłonna, ale pozwala uzyskać aksamitne żółto i miękkie, stałe białko. Na czym ona dokładnie polega?

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Źródło:
PAP, BBC

Zespół biologów morskich z organizacji pozarządowej Condrik-Tenerife uchwycił na nagraniu bardzo rzadko spotykaną rybę głębinową Melanocetus johnsonii z rodziny Melanocetidae. Pojawiła się zaledwie dwa kilometry od wybrzeża Teneryfy.

"Wracaliśmy do portu, kiedy zobaczyłam w wodzie coś czarnego"

"Wracaliśmy do portu, kiedy zobaczyłam w wodzie coś czarnego"

Źródło:
surinenglish.com, canarianweekly.com

Zastanawiam się skąd jeszcze mam siłę na to, żeby po prostu wstawać i to wszystko robić - mówił w rozmowie w "Dzień Dobry TVN" Tomasz Jakubiak, znany kucharz, który choruje na rzadki nowotwór. W połowie stycznia wrócił do Polski z leczenia w Izraelu. - Nie ma opcji, że ja się poddam - dodał.

"Nie ma opcji, że się poddam"

"Nie ma opcji, że się poddam"

Źródło:
Dzień Dobry TVN, tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Produkcje TVN24 otrzymały siedem nagród podczas 19. edycji FilmAT Festival. Reportaże TVN24 otrzymały nagrody w kategoriach "Etnografia i sprawy społeczne", "Ekologia i środowisko" czy "Filmy korporacyjne i instytucjonalne". Docenione zostały między innymi film Ewy Ewart "Bez retuszu" i reportaż "Wody czerwone. Kto zapłaci za odpady z fabryki trotylu?".

Reportaże i produkcje twórców TVN24 docenione na FilmAT Festival

Reportaże i produkcje twórców TVN24 docenione na FilmAT Festival

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Maria Callas", ogłoszonej trasie koncertowej Beyoncé i lawinie krytyki, która spadła na główną aktorkę musicalu "Emilia Pérez" Karlę Sofię Gascon. Miała ona przed laty publikować w internecie pełne nienawiści wpisy.

"Maria Callas" w kinach, Beyoncé rusza w trasę, lawina krytyki po hejterskich wpisach aktorki

"Maria Callas" w kinach, Beyoncé rusza w trasę, lawina krytyki po hejterskich wpisach aktorki

Źródło:
tvn24.pl