Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży przyszedł czas na rozliczenia. A te nie są takie proste. Archidiecezja Krakowska obiecała zapłacić za noclegi pielgrzymów w krakowskich szkołach podczas imprezy. Teraz chce, by zrobił to rząd - z rezerwy subwencji oświatowej. A na to pozwala zapis w specjalnej ustawie, która powstała przed imprezą.
W krakowskich szkołach nocowało kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Umowa z organizatorem podpisana przez miasto jeszcze przed ŚDM na eksploatację ponad 180 budynków oświatowych, a więc szkół i przedszkoli, zakładała, że do 15 grudnia Kościół zapłaci kwotę, jaką miasto wyliczy za eksploatację tych budynków, a więc także zatem chociażby za media czy wywożenie śmieci. To kwota 1,2 mln złotych i miasto czeka na przelew.
- Umowy zawierane były z organizatorem ŚDM, czyli Archidiecezją Krakowską i to Archidiecezja jest zobowiązana do pokrycia kosztów - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa.
Chcą, by zapłacił rząd
Krakowska kuria zapowiada, że pieniądze przeleje, ale niekoniecznie ze swojego budżetu. Chce skorzystać z zapisów specjalnej ustawy, która powstała na okoliczność ŚDM, a konkretnie z art. 39, który dopuszcza możliwość, by to były pieniądze rządowe.
- Mamy prawo ubiegać się o rekompensatę tych kosztów i to czynimy. Jesteśmy otwarci i gotowi na to, że to pokryjemy, ale skoro jest taka możliwość prawna, to z niej korzystamy - mówi Piotr Studnicki z Archidiecezji Krakowskiej.
Pieniądze, według zapisów ustawy, miałyby pochodzić z rezerwy subwencji oświatowej. O tą do rządu wnioskować mogą samorządy i przeznaczana jest na m.in. odprawy dla nauczycieli, remonty i wyposażenie szkół czy zajęcia rewalidacyjne dla niepełnosprawnych uczniów.
Sam Studnicki tłumaczy, że ŚDM miały na celu m.in. właśnie edukację. - To była lekcja kultury - mówi.
"Składka, nie opłata"
Takie rozwiązanie nie podoba się nauczycielom.
- Tych środków w subwencji nie jest na tyle dużo, abyśmy mogli jeszcze to przeznaczać na inne cele - tłumaczy Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Wątpliwości wzbudza fakt, że pielgrzymi, którzy przyjeżdżali do Krakowa, kupowali pakiet, w ramach którego mieli m.in. bony na jedzenie i nocleg. - To była składka partycypacyjna, a nie opłata. Gdyby to była zwyczajna opłata, bylibyśmy zobowiązani do odprowadzenia podatku - tłumaczy Studnicki.
Jak dodaje, pieniądze pozyskane w ten sposób zostały wydane na wyżywienie, plecaki i ubezpieczenie dla pielgrzymów, a także przygotowanie miejsc, w których odbywały się uroczystości i pokrycie kosztów wynajmu obiektów, w których odbywały się niektóre wydarzenia podczas ŚDM.
W krakowskich szkołach nocowało kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Decyzja o tym, że archidiecezja krakowska zapłaci za ich wykorzystanie, zapadła ponad rok temu. Miasto zażądało pokrycia kosztów zużytych w placówkach prądu i wody. Ustaliło też, że Kościół zapłaci również pracownikom, którzy musieli przyjść do pracy.
Art. 39. 1. W 2016 r. środki rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, o której mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 198), mogą być przeznaczone na dofinansowanie zwiększonych kosztów funkcjonowania szkół i placówek oświatowych jednostek samorządu terytorialnego na terenach województw, na których organizowane są Światowe Dni Młodzieży, w związku z przyjęciem uczestników Światowych Dni Młodzieży i wolontariuszy podczas Światowych Dni Młodzieży.2. Właściwy wojewoda potwierdza wystąpienie przesłanek, o których mowa w ust. 1.3. Jednostka samorządu terytorialnego może wnioskować o środki, o których mowa w ust. 1, o ile nie otrzymała na ten cel środków z innych źródeł.
Specustawa na ŚDM
23 marca prezydent Andrzej Duda podpisał specjalną ustawę dotyczącą organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Wprowadzała ona szczególne rozwiązania prawne, które na celu miały zapewnienie sprawnej organizacji ŚDM (25 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie). Dotyczyły porządku publicznego, bezpieczeństwa medycznego oraz wsparcia podmiotów realizujących poszczególne zadania.
Warto dodać, że już w świetle specustawy rząd zagwarantował, że na na organizację Światowych Dni Młodzieży przeznaczy 180 mln złotych.
Autor: mmw/kk / Źródło: TVN24 Kraków / Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24