Na terenie Muzeum KL Plaszow w Krakowie doszło do zniszczenia symbolicznego nagrobka Sary Szenirer, żydowskiej nauczycielki i pionierki w edukacji dziewcząt. Policja szuka sprawców.
Zgłoszenie o akcie wandalizmu policjanci otrzymali w poniedziałek rano. Oficer prasowy KMP w Krakowie Piotr Szpiech przekazał, że miejsce zostało zabezpieczone, a obecnie trwa ustalanie sprawcy lub sprawców tego zdarzenia.
Wstępne informacje wskazują, że pomnik mógł zostać zniszczony przy użyciu znajdującej się w pobliżu koparki, która została użyta bezprawnie.
Szukają świadków
Muzeum poinformowało, że zdewastowany został pomnik, który jest symbolicznym nagrobkiem Sary Szenirer, znajdującym się na terenie miejsca pamięci Muzeum KL Plaszow, tuż obok Szarego Domu. Naruszone zostały także dwa elementy oznaczeń granic cmentarzy żydowskich leżących na terenie byłego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. W komunikacie muzeum zaapelowało do świadków zdarzenia o kontakt z placówką lub bezpośrednio z policją.
Muzeum KL Plaszow obejmuje opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945.
Sara Szenirer (1883-1935) była polsko-żydowską nauczycielką, pionierką żydowskiej edukacji dla dziewcząt, działaczką oświatową i społeczną, twórczynią systemu szkół Bajs Jakow. Ze względu na swoją pionierską rolę w nauczaniu została nazwana Matką Izraela. Zmarła 1 marca 1935 roku w Krakowie. Została pochowana na cmentarzu Gminy Wyznaniowej w Krakowie przy ul. Abrahama. W 2004 r. na terenie byłego obozu Plaszow umieszczono jej upamiętnienie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum KL Plaszow