W Krakowie wybrali najpiękniejsze bożonarodzeniowe szopki. Wyróżnienie za ukraiński akcent

Autor:
bp/
tam
Źródło:
PAP

Są miniaturowe i potężne, zbudowane przez dzieci i przez seniorów, awangardowe i tradycyjne - w Krakowie wybrano najlepsze szopki krakowskie. W niedzielę Muzeum Krakowa ogłosił laureatów 80. konkursu bożonarodzeniowych szopek, wzorowanych często na bazylice mariackiej. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 142 prace w pięciu kategoriach, nagrodzono kilkadziesiąt z nich.

W niedzielę Muzeum Krakowa opublikowało wyniki 80. edycji konkursu szopek krakowskich. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 142 prace w pięciu kategoriach: seniorów, młodzieżowej, rodzinnej, dziecięcej indywidualnej i szkolnej. Przyznano kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.

Krakowscy szopkarze nagrodzeni

Do konkursu zgłoszono 59 szopek w kategorii seniorów, siedem w kategorii młodzieżowej, 24 szopki rodzinne, 20 szopek dziecięcych samodzielnych oraz 32 szopki szkolne. Kategorię dla seniorów podzielono dodatkowo na grupy według wielkości prac na miniaturowe, małe, średnie i duże.

Jak co roku zgłoszone prace zaskakiwały kreatywnością twórców. Jury oceniało między innymi szopkę umieszczoną w skorupce po jajku, szopki z akcentami ukraińskimi - na przykład w kolorach ukraińskiej flagi - czy z bardziej tradycyjnymi elementami, jak smok wawelski, lajkonik czy hejnalista.

Ukraińskie akcenty w konkursie szopek krakowskich

- W szopkach pojawia się także oczywiście temat Ukrainy, jako ten, który nas bardzo mocno w tym momencie dotyka. Już w zeszłym roku Ukraina pojawiła się mocno w postaci barw narodowych. Teraz pojawia się też kryzys energetyczny - powiedział dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Jury przyznało także specjalną nagrodę poza konkursowymi wyróżnieniami dla Tomasza Dobosza, który w swojej niebiesko-żółtej pracy w najpiękniejszy sposób ukazał solidarność z Ukrainą.

Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory

Nagrodzone szopki można będzie podziwiać na pokonkursowej wystawie, która będzie otwarta od 4 grudnia do 27 lutego 2023 roku w Pałacu Krzysztofory. To jeden z oddziałów Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym.

W Krakowie żyje około 50 profesjonalnych szopkarzy. Krakowska szopka zawiera charakterystyczne dla architektury stolicy Małopolski detale, najczęściej prace są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu.

"Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO" - czytamy w komunikacie muzeum.

Konkurs organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie spowodowanej wybuchem wojny konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości