Kraków stanie się bardziej przyjazny rowerzystom. Będą inwestycje, ale najpierw mieszkańcy wypełnią ankiety on-line.Władze Krakowa podpisały ze Stowarzyszenieem Kraków Miastem Rowerów porozumienie w tej sprawie.
- Poprzez internetową ankietę chcemy poznać profil i oczekiwania rowerzystów – tłumaczy Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Jest dla nas ważne, żeby poznać zdanie zwłaszcza zwykłych rowerzystów z całego miasta, nie tylko tych zapalonych – dodaje.
Prawidłowość działania ankiety nadzoruje Uniwersytet Jagielloński. Ma ona na celu rozeznanie wśród krakowskich rowerzystów, zwrócenie uwagi na problemy, z którymi spotykają się na drodze, którędy najczęściej jeżdżą.
Umieją się dogadać
- Zbadamy co jest rowerzystom potrzebne i jak się poruszają po Krakowie. Na tej podstawie ruszą spotkania w dzielnicach. Zostanie stworzona lista propozycji, którą z kolei złożymy na ręce ZIKiTu – wyjaśnia Jakub Stępak ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.
Ankieta będzie dostępna w Internecie do kwietnia. Następnie w maju odbędzie się Forum Dzielnicowych Partycypatorów, w którym wezmą udział mieszkańcy, radni, pracownicy krakowskich instytucji oraz członkowie Stowarzyszenia. W wakacje ruszą oni w teren, do poszczególnych dzielnic, żeby zbadać sytuację osobiście.
- Zostaliśmy zaproszeni do projektu jako partner i chętnie bierzemy w nim udział – podkreśla Pyclik. Dodaje, że nie chcą podziałów na linii instytucje – rowerzyści.
„Kontrakt 100 rozwiązań”
Ustalenia podczas forum będą spisane w „Kontrakcie 100 rozwiązań”. Ten ZIKiT będzie chciał przedłożyć Komisji Infrastruktury Miasta jesienią, jeszcze przed ustaleniem budżetu na następny rok. Chcą bowiem uzyskać pulę pieniędzy na modernizację infrastruktury Krakowa pod kątem rowerzystów, ale także innych osób, które maja utrudnione poruszanie się po mieście.
- Chcemy, aby również dla niepełnosprawnych, matek z wózkami z dziećmi oraz osób na wózkach inwalidzkich ustalenia były użyteczne - zwraca uwagę Małgorzata Małochleb, koordynator projektu.
- Całe przedsięwzięcie ma przede wszystkim nauczyć prowadzenia konsultacji społecznych – zaznacza Pyclik.
Autor: nf/mj / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24