- Pusta butelka nie powinna trafiać na składowiska odpadów. Unia chce, aby nie zanieczyszczała środowiska naturalnego, aby dostała nowe życie - mówi na antenie Paweł Stypuła, kierownik krakowskiej sortowni. Wchodząc do UE zobowiązaliśmy się, że do 2020 roku nasze śmieci w większości nie będą lądowały na wysypiskach.
W życie wychodzi poprawiona ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Stawki za wywóz odpadów ustalą samorządy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca.
Mniej zapłacą ci, co segregują
Będą dwie stawki opłat za wywóz śmieci: wyższa – za te nieposegregowane i niższa – za posegregowane. Wprowadzenie takich przepisów ma przynieść efekt w postaci likwidacji dzikich wysypisk i poprawy stanu środowiska.
Wchodząc do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do znacznego zmniejszenia ilości śmieci komunalnych trafiających na wysypiska. UE wymaga też od Polski odzyskiwania jak największej ilości odpadów opakowaniowych w celu ich przetworzenia i ponownego wykorzystania, aby sprostać tym wytycznym w Krakowie powstanie kolejna sortownia.
- Naszym celem jest odzyskanie jak największej ilości odpadów, żeby można było je powtórnie wykorzystać – mówi Paweł Szypuła z krakowskiej sortowni.
Autor: jś//ec / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków