Siedem osób oskarżonych o sutenerstwo. Prokuratura: grupą kierowali Polka i Rosjanin

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom (wideo bez dźwięku)
Akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom (wideo bez dźwięku)Małopolska policja
wideo 2/5
Małopolska policjaAkt oskarżenia dla wobec siedmiu osób

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, które - zdaniem prokuratury - czerpały korzyści z nierządu. Oskarżeni odpowiedzą też za pranie pieniędzy i handel narkotykami, głównie mefedronem. Pięcioro z nich jest aresztowanych.

Akt oskarżenia sporządził małopolski wydział Prokuratury Krajowej. Członkowie grupy działali m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi oraz Katowicach w latach 2021-2022.

"Prokurator zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpania korzyści majątkowych z nierządu, pranie pieniędzy oraz handel narkotykami" - podała w komunikacie PK.

Prokuratura przekazała, że do pierwszych zatrzymań doszło 8 kwietnia 2022 roku. "Wówczas funkcjonariusze policji przy wsparciu kontrterrorystów zatrzymali kierujących grupą 30-letnią Polkę i jej partnera 30-letniego Rosjanina. Natomiast w Kutnie funkcjonariusze zatrzymali 30-letniego wspólnika pary, a w Krakowie 29-letniego obywatela Mołdawii" - przekazała PK.

Grupa działała w kilku miastach PolskiMałopolska policja

Prokuratura: sutenerstwo i handel narkotykami

"W toku czynności przeprowadzono przeszukania mieszkania, pomieszczenia oraz pojazdy użytkowane przez członków grupy, w wyniku których zabezpieczono m.in. kilkadziesiąt telefonów komórkowych, laptopy, biżuterię, luksusowe zegarki, ponad 200 tysięcy złotych oraz pieniądze w zagranicznej walucie" - wyliczyła PK.

Jak ustalili śledczy, Polka z Rosjaninem, którzy mieli kierować grupą, czerpali korzyści z cudzego nierządu, uczestniczyli w praniu pieniędzy oraz zajmowali się handlem narkotykami. Zdaniem prokuratury oskarżeni uczestniczyli w obrocie prawie 70 kilogramów mefedronu o szacunkowej wartości 650 tysięcy złotych.

Czytaj też: Na cudzym nierządzie mogli zarobić 2,5 miliona złotych. 16 podejrzanych

"Do zatrzymania kolejnej osoby, 24-letniego obywatela Polski, doszło 22 czerwca 2022 roku w Warszawie. Tego samego dnia w Międzyrzeczu Podlaskim w jednym z lokali z nielegalnymi automatami do gier zatrzymano 28-letniego obywatela Białorusi. W trakcie czynności zabezpieczano 6 zestawów komputerowych, służących do urządzania nielegalnych gier hazardowych, o szacunkowej wartości ponad 70 tysięcy złotych" - zaznaczyła PK.

Oskarżeni odpowiedzą też za pranie pieniędzyMałopolska policja

Areszt dla pięciu podejrzanych

"Do ostatniego zatrzymania 30-letniego obywatela Mołdawii doszło 13 września 2022 roku w Łomiankach pod Warszawą" - podkreśliła PK.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokurator w toku śledztwa Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia, zastosował wobec pięciu osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozory policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe" - wyjaśniła PK. Prokuratorzy dodali, że na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie w postaci gotówki i nieruchomości o łącznej wartości 396 tysięcy złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krakowie.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 12 lat więzienia. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska policja

Pozostałe wiadomości