Sąd uniewinnił fundację, która wywiesiła antyaborcyjny bilbord

Nie będzie kary za wywieszenie antyaborcyjnego bilbordu
Nie będzie kary za wywieszenie antyaborcyjnego bilbordu
TVN24 Kraków
TVN24 KrakówBilbordy antyaborcyjne (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek krakowski Sąd Rejonowy uniewinnił fundację Pro Prawo do Życia, która wywiesiła antyaborcyjny bilbord przy ulicy Monte Cassino w Krakowie. Obecne w sądzie przedstawicielki Partii Razem zapowiedziały apelację od tego wyroku.

Jak dowiedziała się nasza reporterka, swoją decyzję sąd uzasadnił między innymi tym, że aborcja jest kwestią światopoglądową. Podkreślił również, że w podobnych przypadkach zapadały już w Polsce wyroki, ale żaden nie był skazujący. Jednocześnie sąd uznał, że treść bilbordu przekroczyła normy społeczne i plakat był zbyt drastyczny.

- Sąd wydał wyrok uniewinniający, jednak nie jesteśmy zadowoleni z uzasadnienia - powiedział w rozmowie z TVN24 Adam Krupiński z fundacji Pro Prawo do Życia.

I dodał: - Rok temu na tej samej sali sąd stwierdził, że można prezentować takie treści. Teraz twierdzi, że nie można. A prawo do prezentacji takich treści jest powszechne.

Zapowiadają apelację

Partia Razem, której przedstawiciele byli oskarżycielami posiłkowymi w sprawie, zapowiedziała już odwołanie od wyroku.

- Jesteśmy rozczarowani, że sąd uniewinnił fundację. Jednak ogromną wartością tego wyroku jest jego uzasadnienie. Sposób prezentacji tych treści absolutnie przekracza przyjęte normy współżycia społecznego - mówiła Joanna Grzymała-Moszczyńska z Partii Razem.

Monika Szymańska (również Partia Razem) dodała: - Ta akcja miała zły wpływ na społeczeństwo. Będziemy dalej walczyć o prowadzenie racjonalnej debaty o aborcji w Polsce.

Autor: kk / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości