Lekarka z Krakowa apeluje o chronienie przed COVID-19 najmłodszych. Opisała w mediach społecznościowych historię jednego ze swoich pacjentów, kilkutygodniowego chłopca, który chorobę przechodzi bardzo ciężko. Dodała też, że bliscy dziecka nie byli zaszczepieni.
Lidia Stopyra jest ordynatorką Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Trafiają do niej mali pacjenci z różnymi chorobami – obecnie jednak zdecydowanie przeważają ci z COVID-19. Dlatego lekarka apeluje, by szczególnie chronić tych, którzy sami jeszcze nie mogą szczepieniem zabezpieczyć się przed koronawirusem.
Kilkanaście leków, ponad sto badań
W mediach społecznościowych Stopyra opisała historię kilkutygodniowego chłopca, u którego COVID-19 przebiega ciężko, mimo że dziecko nie ma żadnych dodatkowych obciążeń zdrowotnych. Niemowlę kolejny dzień spędza pod wysokim przepływem tlenu. "Kable, kabelki, sondy, wkłucia… Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da" – pisze lekarka.
Chłopcu podawane jest kilkanaście leków, robione są też stale badania. Tych ostatnich jest już ponad sto. "Bo trzeba monitorować funkcje nerek, wątroby, szpiku, płuc, serca. Ale musimy je stosować, bo to jest ratowanie życia" - dodaje lekarka.
- Jeżeli już wkraczamy w etap zagrożenia życia u dziecka zazwyczaj musimy stosować dużo leków. Dla bardzo małego dziecka są to leki, w przypadku których musimy się liczyć z toksycznością – tłumaczy w rozmowie z TVN24 Stopyra. Dlatego konieczne jest tak wiele testów.
Stopyra dodaje, że w domu, w którym mieszka chłopiec, żaden z domowników nie jest zaszczepiony. Nie zaszczepiła się też jego matka. Tymczasem, jak przypomina lekarka, szczepienie w ciąży jest bezpieczne i możliwe.
"Wiemy to na pewno, bo na świecie podano już ponad 7 miliardów dawek szczepionek. Kobietom w ciąży miliony. Wytworzone po szczepieniu przeciwciała przechodzą przez łożysko do dziecka i chronią je w pierwszych miesiącach życia. Zaszczep się! Noś maskę! Chroń siebie i innych, przede wszystkim tych najsłabszych" – apeluje Stopyra.
55 procent mieszkańców województwa małopolskiego wciąż jest niezaszczepionych. Na południu regionu ta liczba sięga nawet 70 procent.
Poniedziałek: 9512 nowych przypadków
- Zanotowano 9512 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To wzrost o 30 proc. względem minionego poniedziałku – powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Tydzień temu, w poniedziałek 8 listopada, MZ informowało o 7316 zakażeniach.
Kraska zauważył, że także w szpitalach przybywa pacjentów zakażonych COVID-19.
- Ostatniej doby przybyło 550 nowych osób. W tej chwili w polskich szpitalach przebywa 14 123 osób – to bardzo dużo – podkreślił Kraska.
Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24