Walki rycerskie, musztra i szermierka oraz pokazy pracy kata i inkwizytora - to atrakcje Jarmarku Świętojańskiego w Krakowie, który potrwa od piątku do niedzieli. Równocześnie nad Wisłą odbędą się Wianki, na których wystąpią m.in. Natalia Przybysz i Czerwono-Czarni.
Jarmarczne kramy staną na bulwarach nad Wisłą po raz czwarty. Kupcy i rzemieślnicy będą z nich sprzedawać wyroby gliniane, drewniane, dawne zabawki, krajki, biżuterię, miecze. Po raz pierwszy grupa Katostwo Nyskie pokaże też, czym zajmował się inkwizytor i w jaki sposób w średniowieczu publicznie wymierzano kary.
- Staramy się przywołać atmosferę dawnego Krakowa, który w średniowieczu był miastem kupców i rzemieślników, ważnym centrum handlu, leżącym na przecięciu europejskich szlaków – tłumaczy Róża Wollny, koordynatorka programu Jarmarku Świętojańskiego. Przypomina też, że w średniowieczu w Krakowie organizowano od trzech do pięciu dużych jarmarków rocznie. Jeden z nich odbywał się w czerwcu na św. Wita.
Potyczki wojów, turniej rycerski i tańce
Każdy dzień tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego jest osadzony w innym historycznym okresie. W piątek będzie można zobaczyć potyczki wojów z wczesnego średniowiecza i poznać legendy o Wandzie, Kraku, smoku i Skubie.
W drugim dniu jarmarku grupy rekonstrukcyjne zaprezentują realia życia rycerskiego w XIV i XV wieku. Zaplanowano: turniej rycerski, pokazy musztry, żonglerki flagami i warsztaty tańców. Będzie też konkurs plecenia wianków, które w sobotę wieczorem zostaną puszczone na Wisłę.
W ostatnim dniu jarmarku odbędzie się prezentacja Krakowskiej Chorągwi Husarskiej - będą pokazy woltyżerki i szermierki oraz strojów i tańców renesansowych.
Jarmark jest czasem zabawy dla całych rodzin. Dzieci mogą zdobyć certyfikaty: jarmarcznika czyli obieżyświata, który zna się po trochu na każdym rzemiośle, zielarza - aromatariusza, który zna wszelakie zastosowania ziół i kartografa, który umie sporządzać mapy i plany. Na głodnych czekają kramy z jadłem i piciem.
Trzydniowe Wianki nad Wisłą
Po raz pierwszy trzy dni potrwają też Wianki, czyli muzyczna impreza nad Wisłą. Scena stanie nie na wodzie, jak w poprzedni latach, ale na placu przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Każdy z wieczornych koncertów będzie utrzymany w innej stylistyce: od klasyki, poprzez jazz, po world music.
W piątek wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem mistrza batuty Antoniego Wita. Podczas koncertu zabrzmią utwory Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera. W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin tych kompozytorów.
W sobotę na Wiankach publiczność usłyszy m.in. przeboje Krystyny Prońko ("Małe tęsknoty", "Jesteś lekiem na całe zło") i Grażyny Łobaszewskiej ("Czas nas uczy pogody", "Brzydcy"). Później pianiści młodego pokolenia: Piotr Orzechowski i Marcin Masecki wraz z Capellą Cracoviensis zaprezentują nowatorskie interpretacje koncertów klawesynowych Jana Sebastiana Bacha. Wystąpi zespół FairyTaleShow finaliści program "Must be the Music". Sobotni wieczór zakończy pokaz sztucznych ogni.
Gwiazdy finałowego koncertu
Czerwono – Czarni – znani z takich hitów jak "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Dwudziestolatki" i "Jedziemy autostopem" będą gwiazdą niedzielnego koncertu. W Krakowie wystąpią muzycy, którzy przez wiele lat stanowili trzon zespołu: Wiesław Bernolak, Piotr Puławski i Tomasz Jaśkiewicz (gitary), saksofonista Zbigniew Bizoń, klawiszowiec Ryszard Poznakowski, perkusista Jan Knap i basista Wojciech Rapa. Śpiewać z nimi będą młodzi uzdolnieni piosenkarze.
Podczas tego wieczoru publiczność usłyszy też utwory z wydanego w kwietniu albumu "Colorovanka" Magdaleny Brudzińskiej. Do nagrania płyty artystkę zainspirował klimat Kazimierza - dawnej dzielnicy żydowskiej w Krakowie. Muzyczny weekend zakończy koncert Natalii Natu Przybysz „Kozmic blues” dedykowany Janis Joplin.
Autor: nf//kv / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: jarmarkswietojanski.eu