W drzewa tuż przed wycinką ktoś powbijał gwoździe. "Śmiertelne zagrożenie"

Autor:
bp/
tam
Źródło:
PAP, Lasy Państwowe
Lasy Państwowe: gwoździe wbite w drzewa przed wycinką. "Śmiertelna pułapka"
Lasy Państwowe: gwoździe wbite w drzewa przed wycinką. "Śmiertelna pułapka"Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
wideo 2/4
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KrośnieLasy Państwowe: ekoterroryści wbili gwoździe w drzewa przed wycinką. "Śmiertelna pułapka"

Policja szuka osób, które na początku lipca wbiły w cztery przeznaczone do wycinki drzewa gwoździe. Według przedstawicieli Nadleśnictwa Lutowiska w Bieszczadach, wandalizm mógł skończyć się tragicznie. - Te gwoździe stanowiły śmiertelne zagrożenie dla osób, które pracują w tartaku - podkreślają.

Na początku lipca bieszczadzcy leśnicy znaleźli gwoździe wbite w cztery drzewa na początku lipca, jednak ze względu na dobro śledztwa poinformowali o tym dopiero teraz. W każdym drzewie było po kilka lub kilkanaście sztuk.

- Te cztery drzewa były przeznaczone do ścięcia w tym roku. Przed rozpoczęciem ścinki robi się tzw. otwarcie powierzchni. Sprawdza się, czy wszystko jest zgodne z zasadami BHP, wywiesza się tablice informacyjne itd. Podczas inspekcji leśnicy na szczęście znaleźli te drzewa z gwoździami - przekazał Rafał Osiecki z Nadleśnictwa Lutowiska.

Osiecki przyznał, że taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo jeśli "na powierzchnię" weszliby pilarze i nie zauważyliby tych drzew, mogłoby dojść do urwania prowadnicy piły, co mogłoby doprowadzić do wypadku. - Po drugie, te gwoździe stanowiły śmiertelne zagrożenie dla osób, które pracują w tartaku - dodał.

Według Lasów Państwowych gwoździe mogły stanowić śmiertelne zagrożenie. - Gdy piła zahaczy o taki gwóźdź, może on zabić. Śmierć grozi też pracownikom tartaku, do którego trafi drewno z powbijanym metalem - poinformował w komunikacie Dominik Jagieła z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

"Nie wiemy, kto personalnie to zrobił, ale byli to ekoterroryści"

Jak ocenił przedstawiciel Nadleśnictwa Lutowiska, metoda wbijania gwoździ w drzewa wykorzystywana jest przez niektórych aktywistów. - Nie wiemy, kto personalnie to zrobił, ale byli to ekoterroryści - powiedział Osiecki. Metalowe pręty czy gwoździe wbite w drzewo mają na celu uszkodzenie ostrza lub silnika piły mechanicznej. Gwoździe nabijane w wyższych partiach pnia mają za zadanie zniszczenie maszyn stosowanych przy późniejszej obróbce drewna w tartakach. Osiecki podkreślił, że pierwszy raz w swojej karierze ma do czynienia z taką niebezpieczną sytuacją. - Wielokrotnie mieliśmy interwencję od ekologów, żeby nie wycinać jakichś drzew i, jeśli nie zagrażały one bezpieczeństwu, czy z innych potrzeb nie musiały być usuwane, nie zostawały ścinane - powiedział. Dodał, że sprawą zajmuje się policja.

Jak powiedział Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, zgłoszenie zostało przyjęte. Postępowanie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Ustrzyk Dolnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: PAP, Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Pozostałe wiadomości