- Kolejny były funkcjonariusz SB usłyszał zarzuty za bezprawne, prewencyjne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku – informuje Marek Kowalcze, prokurator z krakowskiego oddziału IPN.
Zarzuty usłyszał 55-letni Henryk Ż., były funkcjonariusz Wydziału III Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie. 3 maja 1986 r. w Krakowie miał się dopuścić zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości.
Przyznał się do winy
Henryk Ż. wziął udział w bezprawnym pozbawieniu wolności 34 opozycjonistów za głoszone przez nich poglądy polityczne i działalność w organizacjach niepodległościowych. Zatrzymanie na 48 godzin miało na celu uniemożliwienie opozycjonistom wzięcia udziału w mszy świętej i w manifestacji niepodległościowej zorganizowanej w Krakowie na Wawelu. 55-latek przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia opisujące okoliczności zatrzymania.
W lipcu takie same zarzuty usłyszeli dwaj byli funkcjonariusze Wydziału III SB Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie, 59-letni rencista Marek K. i 57-letni emeryt Jarosław B. Oni nie przyznali się do zarzutów. Mówili, że nie pamiętają tych konkretnych zatrzymań. Marek K. wyjaśniał też, że jedynie wykonywał polecenia przełożonych.
Zbiorowe naruszenie praw człowieka
Według IPN działanie ówczesnych funkcjonariuszy było także zbiorowym naruszeniem praw człowieka, w tym prawa do wolności osobistej i poważnym prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy politycznej.
W akcji bezprawnego pozbawienia wolności uczestniczyło co najmniej kilkunastu funkcjonariuszy. - Podczas śledztwa wykonywane będą dalsze czynności zmierzające do ustalenia kolejnych podejrzanych i skierowania aktu oskarżenia - mówi Kowalcze.
Byłym funkcjonariuszom grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Autor: ał/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24