Kraków

Kraków

Przygotowywał zamach, ale nie czuje się winny. "Chcemy zdemaskować mechanizm prowokacji"

Brunon Kwiecień, oskarżony o planowanie zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, miał być inspirowany przez inną osobę. Taką linię obrony zastosował adwokat oskarżonego podczas pierwszego dnia procesu. Środki bezpieczeństwa w krakowskim sądzie zostały wzmocnione po tym, jak do placówki wpłynął anonim z groźbą wysadzenia budynku - dowiedziała się reporterka TVN24. Brunonowi K. grozi 15 lat więzienia. Następna rozprawa na początku lutego.

Przegląd prasy: Kraków chce powalczyć o metro

Na budowę pierwszej linii podziemnej komunikacji w Krakowie potrzeba 9-11 miliardów złotych. Jeśli połowę pieniędzy dałaby Unia Europejska, drugą dołożyłby prywatny inwestor - pisze poniedziałkowy "Dziennik Polski".

Polak z Grammy. "Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów"

- Bardzo się cieszę. To największe do tej pory wyróżnienie, jakie miałem w swoim doświadczeniu muzycznym - powiedział w rozmowie z TVN24 Włodek Pawlik, Polak uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy za płytę "Night in Calisia". - Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów, że mnie wspierało - dodał.

Trzeba być Polakiem, żeby zostać przyjętym do gminy żydowskiej? Wyjaśni to Trybunał

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać zgodność z konstytucją ustawowy wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, aby zostać przyjętym do gminy wyznaniowej żydowskiej. Z takim wnioskiem zgłosił się krakowski sąd, który rozpatrywał pozew osoby wyznania mojżeszowego, nie posiadającej polskiego obywatelstwa, której gmina wyznaniowa żydowska odmówiła przyjęcia w poczet swych członków.

Jazzman z Kielc nominowany do Grammy

Płyta "Night in Calisia", kieleckiego pianisty jazzowego Włodzimierza Pawlika jest nominowana do najbardziej prestiżowej muzycznej nagrody świata – Grammy. W nocy z niedzieli na poniedziałek okaże się, czy wymagające jury doceni naszego artystę. "Sama nominacja jest już ogromnym sukcesem", mówi portalowi TVN24 żona i menadżer artysty.

Otworzyli "bar mleczny" na Rynku

"Pochłaniacze łazanek i zupy kalafiorowej" otworzyli dziś na Rynku Głównym w Krakowie Narodowy Bar Mleczny. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko obcięciu dotacji dla barów mlecznych.

Radni Krakowa chcą darmowej komunikacji

Krakowscy radni ze Starego Miasta chcą wprowadzić bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami w centrum - informuje "Dziennik Polski". Z wnioskiem zwrócili się już do prezydenta, ale jego urzędnikom ten pomysł się nie podoba.

Zablokował przebudowę mostu. Dostał dwa miesiące więzienia

Tomasz D., który rozpoczął budowę domu, blokując w ten sposób przebudowę mostu w Białym Dunajcu na zakopiance, został uznany winnym wprowadzenia w błąd urzędników i wyłudzenia pozwolenia na budowę. Sąd w Zakopanem skazał go na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu.

Śledztwo ws. pijanego policjanta przeniesione do Tarnowa

Decyzją prokuratora apelacyjnego w Krakowie śledztwo w sprawie policjanta, który po alkoholu miał rozbić porsche zostanie przeniesione do prokuratury rejonowej w Tarnowie. Funkcjonariusz nadal nie usłyszał prokuratorskich zarzutów.

Pełnomocnik po spotkaniu z Trynkiewiczem: zostałem poproszony, by nie komentować żadnych działań

Mariusz Trynkiewicz poprosił swojego pełnomocnika, by nie przekazywał mediom żadnych informacji na jego temat. Spotkanie adwokata Marcina Lewandowskiego z Trynkiewiczem trwało ok. dwóch godzin. Przed spotkaniem ze swoim klientem adwokat stwierdził, że nie boi się tej sprawy. - Podejmując ślubowanie adwokackie wiedziałem, że zobowiązuję się do tego, aby bronić różne osoby - zaznaczył.

800 policjantów zabezpieczy szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Około 800 funkcjonariuszy będzie ochraniać międzyparlamentarny szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, który odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Udział w nim zapowiedzieli parlamentarzyści z kilkunastu krajów. Przyjazd potwierdził również szef oraz posłowie Knesetu.

Kolejarze walczą z lodem. Problemy w Wielkopolsce i Świętokrzyskiem

W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego nadal występują problemy z przejazdem pociągów. Lokomotywy spalinowe pracują na trasie w kierunku Wrocławia. W kierunku Poznania, Katowic i Sieradza ruch odbywa się już normalnie. Problemy pojawiły się za to w woj. świętokrzyskim. Oblodzona trakcja uniemożliwia kursowanie pociągów na linii pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim.

Autor artykułu w "WP": Nie ma mowy o żadnych rzekomych więzieniach. One były

- Nie ma mowy o żadnych "rzekomych" więzieniach. One były. To potwierdzony fakt - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Adam Goldman, autor artykułu w "Washington Post". Dziennikarz twierdzi w nim, że CIA zapłaciła Polsce 15 mln dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła za tajne więzienie, przedstawia kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy teraz skarżą Polskę o naruszenie praw człowieka.

Podwykonawcom, którzy budowali A4, zapłaci GDDKiA

W Rzeszowie odbyło się spotkanie przedsiębiorców, którzy nie otrzymali zapłaty za prace przy budowie autostrady A4. Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potwierdził, że wypłaci podwykonawcom należne pensje.

Dziś Dratewka walczy ze smogiem. Śpiewają Wodecki i Bzyk

Kraków walczy z zanieczyszczeniem powietrza na wszystkich frontach, dosłownie. Tym razem postawił na kulturę. W stolicy Małopolski trwają zdjęcia do teledysku, w którym znani krakowscy muzycy - Zbigniew Wodecki i Bzyk - zachęcają do zamiany samochodu na rower. Premiera "Pozwól mi oddychać" 31 stycznia.