Kraków

Kraków

Jeden z najcenniejszych obrazów w Polsce dotarł do Krakowa

Jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, od wtorku jest wystawiany w Krakowie. Odnaleziona w dramatycznych okolicznościach "Ekstaza św. Franciszka", hiszpańskiego XVI-wiecznego geniusza El Greco, bedzie pokazywana do 22 marca. To jedna z niewielu okazji do obejrzenia arcydzieła poza Siedlcami, gdzie rezyduje na stałe. Wystawie towarzyszy szereg imprez i wykładów.

Rodzice z synem w garażu produkowali papierosy

54-letni rodzice oraz ich 28–letni syn prowadzili pod Krakowem nielegalną krajalnię i hurtownię tytoniu. W sumie zabezpieczono ponad 600 kg krajanki i 130 tys. papierosów bez akcyzy. Rodzina wpadła na gorącym uczynku, kiedy pakowali tytoń do samochodu. Grozi im 3 lata i grzywna.

Kraków i Warszawa wśród 100 najchętniej odwiedzanych miast świata

Londyńska agencja badania rynku, Euromonitor International, opublikowała swój ranking najczęściej odwiedzanych miast świata. Są wśród nich dwa polskie: Warszawa i Kraków, które pod względem liczby turystów wyprzedziły m.in. Rio de Janeiro. Kraków odwiedziło prawie 2,5 miliona turystów, a Warszawę niemal 4 miliony.

Sprytny i nieuchwytny, wymykał się służbom. "Teraz oddycha wolnością"

Przez kilka dni w Krakowie wiele razy widziano mocno zdezorientowane zwierzę, które spacerowało po mieście. Zawsze jednak wymykało się obławom i znikało. W sobotę nad ranem udało się samicę łosia wytropić. Została uśpiona przez lekarza weterynarii i bezpiecznie odwieziona do lasu. Zobacz materiał "Faktów".

W bagażniku przewozili pocisk artyleryjski. Chcieli go sprzedać

Rutynowa kontrola drogowa w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) zakończyła się akcją saperów. W jednym z zatrzymanych samochodów policjanci znaleźli pocisk artyleryjski i broń z okresu II wojny światowej. Czterech mężczyzn, których podróżowało pojazdem planowało sprzedać militaria.

Nie zapłacą odszkodowania za raport o jakości powietrza

Przedstawiciele Fundacji ClientEarth poinformowali, że nie wycofują się ze stwierdzeń zawartych w raporcie o jakości powietrza i zamierzają nadal go upubliczniać. Nie zapłacą też 1 mln zł odszkodowania, jakiego domaga się burmistrz Muszyny za straty wizerunkowe uzdrowisk znajdujących się na terenie gminy.

Łoś wędrownik złapany. Wrócił do lasu

Udało się schwytać łosia, który od kilku dni widziany był wielokrotnie w Krakowie. Wcześniejsze obławy kończyły się fiaskiem. Łoś był nieuchwytny. W sobotę nad ranem go wreszcie złapano. Był przy torach kolejowych, przy ulicy Prądnickiej, czyli w miejscu, gdzie widywano go najczęściej. Teraz wrócił już do lasu.

Zobacz, jak wyglądały Tatry 20 tysięcy lat temu

Dwóch naukowców z (krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i z Uniwersytetu Jagiellońskiego) opracowało mapę topograficzną Tatr sprzed 20 tys. lat. Teren pokryty był wtedy lodowcem. Ich praca została uznana za "najlepszą mapę opublikowaną w 2014 r.". Animacje przygotowane na podstawie mapy są zachwycające.

Ma 19 lat, na głowie maturę i został sołtysem. "Nie zamierzałem startować"

Jan Kurek, nowy sołtys Poręby Spytkowskiej zbiera podatki, spotyka się z mieszkańcami i koordynuje zakończenie budowy lokalnego wodociągu. Musi na te obowiązki znaleźć czas w przerwach od nauki i przygotowań do matury. Sołtysem został, choć nawet nie prowadził kampanii. Przyszedł na wiejskie zebranie tylko po to, aby opowiedzieć o problemach młodzieży.

Gmina skarży się na Polskę w Komisji Europejskiej. Chodzi o podatki, których nie płaci lotnisko

Jak donosi jeden z krakowskich dzienników, podkrakowska gmina Zabierzów, jako pierwsza w kraju, złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Jej przedmiotem jest „nielegalna pomoc publiczna”, jakiej miało udzielać państwo polskie lotnisku w Balicach. Chodzi o zwolnienie portów lotniczych z podatku od nieruchomości. Jeśli KE przychyli się do skargi, lotnisko będzie musiało zapłacić gminie nawet ponad 50 mln złotych zaległych podatków.

Graffiti w Nowym Sączu uczy poprawnej polszczyzny

Zamiast obraźliwych komentarzy na temat sportowych preferencji – lekcja i temat. Zamiast rasistowskich haseł – "wziąć", "włączać" i "na pewno". Nowosądecki artysta graffiti o pseudonimie Mgr Mors z poprawną polszczyzną trafia pod strzechy.

Sąd: Dzieci z Daliowej mogą zostać u dziadków. Na razie. "Jeśli podołają" to może na zawsze

Dziadkowie zajmą się czwórką dzieci z Podkarpacia, których matka zginęła w sobotę ratując je z pożaru. Na razie, do zakończenia postępowania o ustalenie stałej opieki nad rodzeństwem. Tak zdecydował dziś, na niejawnym posiedzeniu, sąd rejonowy w Krośnie. Czy dzieci zostaną z dziadkami na zawsze? Nie jest przesądzone. Przedstawiciele miejscowego ośrodka pomocy zapewniają, że rodzina nie zostanie pozostawiona sama sobie.

Badają smog poza centrum Krakowa. "Tam też nie jest dobrze"

Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął monitoring jakości powietrza w niektórych dzielnicach Krakowa. Poprzednie pomiary dotyczyły okolic najbardziej zanieczyszczonych - Nowej Huty, blokowisk na Kurdwanowie i terenów przy Alejach Trzech Wieszczów. Tym razem zbadane zostaną dzielnice uważane za „czystsze”. Wstępne wyniki są jednak bardziej niż niepokojące.

Trwa obława na łosia. Rano widzieli go kolejarze

Wciąż nie udało się złapać łosia, który od kilku dni krąży po Krakowie. W środę rano zauważyła go straż ochrony kolei. Trwa obława. Zwierzę najprawdopodobniej zostanie tymczasowo uśpione i przewiezione do lasu.