Kraków

Kraków

Policjant, który uratował Adasia, odebrał odznaczenie z rąk minister spraw wewnętrznych

Michał Godyń, policjant, który jako pierwszy udzielił pomocy 2-letniemu Adasiowi z Racławic, odebrał w piątek odznaczenie Zasłużony Policjant. Wręczyła je minister Teresa Piotrowska. Wcześniej funkcjonariusz, wspólnie z innymi zaangażowanymi w udzielenie pierwszej pomocy chłopcu, otrzymał gratulacje od wójta gminy. Stan zdrowia Adasia jest coraz lepszy, ale prawdopodobnie chłopiec nie wróci do domu na święta.

Zawiadomił prokuraturę, bo "lek" na przedłużenie penisa nie działa. Lew-Starowicz: to przełamanie tabu

Tabletki na powiększenie penisa nie zadziałały tak, jak obiecywano w reklamie, więc zawiadomił prokuraturę. Specyfik kupił w internecie. Choć sprawa może wywoływać uśmiech, to oszukanemu mężczyźnie do śmiechu nie jest. - Takich oszustów trzeba tępić - apeluje profesor Lew Starowicz i dodaje, że podobnych przypadków jest więcej, ale mężczyźni wstydzą się je zgłaszać.

Co czwarty wyborczy protest odrzucony po weryfikacji

25 proc. protestów wyborczych, jakie wpłynęły do Sądu Okręgowego w Krakowie, zostało pozostawionych bez dalszego biegu, ponieważ nie spełniały wymogów formalnych - poinformowała w czwartek Grażyna Rokita z biura prasowego sądu.

Jest za ciepło i niedźwiedzie nie mogą zasnąć

Niedźwiedzie z Podkarpacia nadal są aktywne. W ostatnich dniach bieszczadzcy leśnicy natrafili na tropy misiów. Zwierzaki nie mogą zasnąć z powodu wyjątkowo ciepłej zimy. W swoich gawrach zaszywają się dopiero, kiedy ściśnie siarczysty mróz. Wyższa temperatura nie przeszkadza za to w zimowaniu ptaków, które już zbierają się nad zbiornikiem wodnym w Myczkowcach.

Międzynarodowa komisja w sprawie pomnika "zamordowanych w polskich obozach koncentracyjnych"?

Rosjanie forsują pomysł budowy pomnika żołnierzy Armii Czerwonej na Cmentarzu Rakowickim. Uważają, że w jednej z kwater leżą "zamordowani w polskich obozach koncentracyjnych" jeńcy. Choć polska strona powiedziała stanowcze "nie", to Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne nadal zbiera pieniądze na budowę monumentu i stosuje szantaż emocjonalny. Małopolski wojewoda chce zbadania mogiły, by sprawdzić, kogo tam pochowano.

Smog zmorą Krakowa od 10 lat. Wymiana pieców nie pomoże

Naukowcy z krakowskiego AGH, którzy rozpoczęli monitoring powietrza w mieście, doszli do wnisoku, że dotychczasowe wysiłki włożone w walkę ze smogiem były nieefektywne. Z ich najnowszych badań wynika, że od dekady średnia roczna i dobowa ilość pyłów zawieszonych w powietrzu w Krakowie nie zmniejsza się. Program wymiany pieców węglowych nie przynosi spodziewanych efektów. Zespół profesora Mariana Mazura proponuje nowe rozwiązania.

Nie ma zgody na pomnik "zamęczonych czerwonoarmistów" w Krakowie

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie zgodziła się na budowę kontrowersyjnego pomnika czerwonoarmistów na krakowskich Rakowicach. Pomysł budowy monumentu, który miał upamiętniać "zamęczonych w polskich obozach śmierci", szef MSZ Grzegorz Schetyna określił wcześniej jako "oczywistą prowokację". Rosjanie nie składają broni i zapowiadają, że będą kontynuować zbiórkę pieniędzy na pomnik.

Wójt chce nagradzać za ratowanie Adasia. "Powinni dostać Krzyże Zasługi"

Czterech policjantów, dwie osoby cywilne i profesora Skalskiego chce wyróżnić wójt gminy Jerzmanowice za pomoc w ratowaniu Adasia. Wystąpił do wojewody małopolskiego, by ten zwrócił się do prezydenta o nadanie Krzyży Zasługi za bohaterską postawę tym, którzy w pierwszych minutach zajmowali się skrajnie wyziębionym chłopcem.

Brytyjski premier oddał hołd ofiarom Auschwitz

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń, gdzie naziści rozstrzelali tysiące Polaków, oraz przy pomniku w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów, oddał hołd ofiarom.

Uwiecznił to niezwykłe zjawisko. "Kto je ujrzy, tego czeka śmierć w górach"

W ciągu ostatniego weekendu w Bieszczadach zauważyć można było niezwykle rzadkie zjawisko zwane widmem Brockenu. Krążąca wśród taterników legenda głosi, że kto je zobaczy, tego czeka śmierć w górach. Urok odczynić może tylko trzykrotne ujrzenie widma. - Widziałem Brocken już sześć razy w tym roku, więc chyba czeka mnie długowieczność - śmieje się Mirosław Piela, który uwiecznił zjawisko na zdjęciach.

Wypadek na A4. Jedna osoba nie żyje, dziecko w stanie ciężkim

We wtorek w godzinach popołudniowych doszło do wypadku w okolicach węzła Mirowskiego na autostradzie A4 (woj. małopolskie). Samochód ciężarowy zderzył się z samochodem osobowym. Zginęła jedna osoba. Dziecko, które jechało w osobówce, w ciężkim stanie zostało przetransportowane do szpitala.

Adasia czeka długa i żmudna rehabilitacja, ale "są już pewne sukcesy"

Po tym, jak 2-letni Adaś został odłączony od respiratora, rozpoczął się długi i żmudny proces rehabilitacji chłopca. Jak mówi prof. Janusz Skalski, który zajmuje się dzieckiem, chłopczyk doznał poważnych obrażeń podczas reanimacji, które teraz trzeba wyleczyć. We wtorek Adaś został przeniesiony na ogólny oddział intensywnej terapii.

Była bita i zmuszana do prostytucji, pomógł jej przypadkowy kierowca

Z obrażeniami głowy i ranami na twarzy – w takim stanie przy jednej z dróg krajowych na terenie województwa świętokrzyskiego została znaleziona 33-latka. Pomógł jej kierowca samochodu, który zatrzymała. Kobieta była zmuszana do prostytucji. W razie odmowy była bita. Oprawcy zostali zatrzymani. Trzech Bułgarów i Polka odpowiedzą teraz za handel ludźmi i sutenerstwo.

Podejrzany o pedofilę ksiądz wychodzi z aresztu

Sąd pozytywnie rozpatrzył zażalenie obrońcy 47-letniego księdza ze Skawy na przedłużenie aresztu. Duchowny podejrzany o molestowanie 9-letniej dziewczynki może opuścić areszt za poręczeniem majątkowym. Grozi mu nawet do 12 lat wiezienia.

Ponad rok spędziła w stajni. Kto za to odpowiada?

Mieszkała w stajni bez prądu i bez wody. Przez kilkanaście miesięcy była traktowana jak zwierzę. Od końca dramatu 25-letniej Anety minął rok, dziewczyna wciąż dochodzi do siebie w domu pomocy społecznej w Bochni (woj. małopolskie). Na nowo musi się uczyć chodzić i mówić. W domu pomocy społecznej spędzi najprawdopodobniej resztę życia. Materiał magazynu "Blisko ludzi" TTV.

Drugie życie Łukasza. "W momencie dostarczania do karetki był... martwy"

Przypadek szczęśliwie uratowanego Adasia jest szczególny, bo ekstremalny, ale do czego zdolny jest ludzki organizm pokazała też historia Łukasza z Poznania. Prawie trzy lata temu też mówiono, że to cud. Chłopak uległ wypadkowi na zamarzniętym stawie, spędził pod lodowatą wodą kilkadziesiąt minut, ale lekarzom udało się go uratować. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

Lunatycy

Lekarze podejrzewają, że dwuletni Adaś, który został znaleziony w stanie skrajnego wyziębienia, lunatykował i to mogło zwiększyć jego szanse przeżycia, bo mózg i cały organizm ma wtedy dużo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Rodzice chłopca nie potrafią powiedzieć, czy chłopiec lunatykował. Nigdy tego nie zaobserwowali, choć  mogli tego po prostu nie zauważyć. Wiele dzieci, według szacunków nawet co drugie, chodzi we śnie, ale nie od razu dorosłym kojarzy się to z właśnie lunatykowaniem, bo to, co się kojarzy, czyli chodzenie w nocy z wyciągniętymi rękoma, to pewien mit. Po czym więc poznać lunatyka i kiedy lunatykowanie staje się niebezpieczne. O jednej z największych zagadek naszego mózgu.

Cudowny powrót

To przypadek, jakiego nie zna historia medycyny. Jeszcze nigdy na świecie nie udało się uratować nikogo, kto był tak wychłodzony jak Adaś. Miał ledwie 1/3 temperatury zdrowego człowieka. To, że przeżył bez szwanku, nawet lekarze nazywają cudem. Rzeczywiście organizm tego małego chłopca wykazał się niebywałą umiejętnością przetrwania, ale nie byłoby tego cudu, gdyby nie policjant, sąsiedzi, ratownicy i lekarze, którzy walczyli o niego, mimo że nie dawał żadnych oznak życia. Co wydarzyło się tej feralnej nocy i który moment okazał się dla chłopca kluczowy, jeszcze raz dokładnie przeanalizował reporter "Czarno na białym".

Plakaty wyborcze przerabiają na świąteczne dekoracje

Plakaty wyborcze umieszczone w Tarnowie zyskają drugie życie. Zamiast zalegać na śmietniku, staną się świątecznymi ozdobami. W ramach akcji „Wybierz ekologię - daj nam baner!” dzieci z Pałacu Młodzieży w Tarnowie zabrały się za przerabianie materiałów reklamowych kandydatów w wyborach samorządowych.

Owsiak po sprawie Adasia: Wprowadźmy do szkół obowiązkowe lekcje pierwszej pomocy. Zyski będą ogromne

Jerzy Owsiak, tak jak zapowiadał w sobotę, przekaże specjalistyczny sprzęt dla szpitala w Prokocimiu, gdzie leczy się mały Adaś. Podkreśla, że ten przypadek powinien być lekcją dla wszystkich. - Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy nie powinna być czymś niezwykłym. Powinno się tego, tak jak innych przedmiotów, obowiązkowo uczyć w szkołach już od najmłodszych lat - przekonuje.