Kraków

Kraków

Tarnowska policja poszukuje kierowcy samochodu, który w nocy z czwartku na piątek śmiertelnie potrącił 24-latka. Mężczyzna szedł bokiem ruchliwej jezdni. Samochód najechał w niego od tyłu, po czym odjechał w nieznanym kierunku. Funkcjonariusze odnaleźli auto, ale wciąż nie udało się ustalić, kto siedział za kierownicą.

Para turystów próbowała nocą przejść do Doliny Pięciu Stawów. Na wysokości przełeczy Krzyżne zgubili szlak i zepsuł się im rak. Wezwali na pomoc ratowników TOPR, którzy przez trudne warunki, dotarli do nich dopiero ok. 3 w nocy. Ratownicy ostrzegają, że w górach nadal panują warunki zimowe, a temperatura w nocy spada poniżej zera.

W Krakowie już dziś rozpoczyna się festiwal PKO Off Camera. Twórcy kina niezależnego rywalizują o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych. Jak zapewnia rzeczniczka festiwalu Alicja Myśliwiec, atrakcji i możliwości zobaczenia interesujących filmów nie zabraknie. - Bilety jeszcze są - uspokajała we "Wstajesz i wiesz".

Do dwóch lokali gastronomicznych na krakowskim Kazimierzu wtargnął agresywny mężczyzna, który wymachując maczetą wykrzykiwał, że "pozabija wszystkich". Przerażeni klienci próbowali się ukryć, niektórzy uciekli. Nikt nie ucierpiał. Przed przyjazdem policji uciekł także napastnik. Zostawił jednak maczetę i telefon. Policja szuka teraz Janusza K. Przeciwko mężczyźnie były już prowadzone śledztwa, m.in. w związku ze strzelaniną w krakowskim szpitalu psychiatrycznym, czy też z próbą wniesienia broni na pokład samolotu.

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który podejrzewany jest o napad z bronią na jeden z krakowskich banków. 31-latek sterroryzował kasjera repliką broni i zabrał nieokreśloną sumę pieniędzy. Mężczyzna powiązany jest prawdopodobnie także z innym napadem, do którego doszło w zeszłym roku. Zatrzymany przyznał się do winy. Grozi mu nawet 12 lat więzienia.

W domu produkowali nielegalnie papierosy, ale widocznie zyski były niewystarczające. Postanowili bowiem okraść supermarket. Wpadli podczas kradzieży i wtedy też wydało się czym się zajmują. Teraz odpowiedzą nie tylko za to, że ukradli słodycze i kosmetyki, ale i za nielegalną produkcję papierosów.

Rzecznik Praw Dziecka wystosował do ministerstwa edukacji pismo, w którym prosi o zajęcie stanowiska w sprawie nowego warunku rekrutacji do przedszkoli samorządowych. Chodzi m.in. o pomysł krakowskiego radnego, który chce, żeby najwięcej punktów rekrutacyjnych przysługiwało za przebycie przez dziecko wszystkich obowiązkowych szczepień. Taki obowiązek wprowadzili już radni w Częstochowie.

Do sądu w Nowym Sączu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Józefowi C. Odpowie za zamordowanie 16-letniego Marcina z Zębu (woj. małopolskie). Nie znali się wcześniej, na festynie zaporoponował nastolatkowi, że odwiezie go do domu. Zabił swoją ofiarę w samochodzie. Mężczyzna przyznał się do winy, jednak nie wyjaśnił, co skłoniło go do zabicia nastolatka. Wiadomo, że fascynował się seryjnymi mordercami.

Po kilku tygodniach dyskusji i licznych opiniach ze strony państwowych instytucji dyrekcja Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu wyraziła zgodę na całoroczną ekspozycję polskiej flagi na jednej z zamkowych baszt. Tym samym muzealnicy spełnili życzenie ponad 3000 osób, które podpisały się pod petycją w tej sprawie. Flaga zostanie wywieszona 1 maja na Baszcie Senatorskiej.

Kokaina, amfetamina i marihuana - takimi substancjami handlowali członkowie grupy przestępczej, wśród których było trzech braci i ich kolega. Wszyscy mężczyźni powiązani są ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców. Wcześniej policjanci zatrzymali kobietę, która w jednym z "hot spotów" sprzedawała dopalacze. Badania wykazały, że zawierały one amfetaminę.