Kraków

Kraków

Krystyna Janda dołączy do grona laureatów medalu "Za Mądrość obywatelską". Z tej okazji w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędzie się debata pod hasłem "Kobiety dają nam wolność". Do uczestnictwa w niej, prócz Jandy, zostały zaproszone Ewa Lipska, Maria Potocka i Iga Dzieciuchowicz.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się polsko-amerykańska debata "USA i Polska po przełomie 1989". Udział wzięli w niej byli ambasadorzy obu państw, którzy przedstawili perspektywę Warszawy i Waszyngtonu na tamte przełomowe wydarzenia.

Niemal co trzeci głosujący w Małopolsce i Świętokrzyskiem stawiał "krzyżyk" przy nazwisku byłej premier Beaty Szydło (PiS). Prawo i Sprawiedliwość wygrało tu zdecydowanie, uzyskało blisko dwa razy więcej głosów niż Koalicja Europejska.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedzili w piątek w krakowskim szpitalu sześcioraczki oraz ich rodziców. Dzieci przyszły na świat w poniedziałek. W spotkaniu z parą prezydencką wziął udział także personel, który towarzyszył przy porodzie.

Wiedzieli, że poziom jednego z dopływów Wisłoki przybiera szybko, ale nie spodziewali się, że tym razem woda znajdzie się w ich salonie. - W środku nocy woda wdarła się na podwórko, a po chwili pływał już cały dom - mówi pani Edyta. Nagranie zatopionego budynku dostaliśmy na Kontakt24.

Fala kulminacyjna jest już na Wiśle w Krakowie i ma około 580 centymetrów - poinformowała w piątek po godzinie 7. rano rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek. Zdaniem Bogdana Klimka, dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, do soboty powinna opaść. W czwartek wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego podało, że ponad 3400 strażaków i 309 policjantów walczyło na terenie województwa ze skutkami obfitych opadów deszczu.

W czwartek wieczorem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze Krakowa. Poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 metra. Fala kulminacyjnej na Wiśle w Krakowie spodziewana jest w piątek rano o godzinie 8