TVN24 | Kraków

"Jan Paweł II bardzo was kochał". Przesłanie papieża Franciszka do młodzieży

TVN24 | Kraków

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP

Jan Paweł II był niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski – powiedział papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży krakowskiej z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. - Jego ziemska pielgrzymka była przepełniona zachwytem wobec życia - podkreślił.

- W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. To dla mnie okazja, aby zwrócić się do Was, krakowskiej młodzieży, mając w pamięci to, jak bardzo Ojciec Święty was kochał i wspominając moją wizytę w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży w roku 2016 – powiedział papież Franciszek. Zaznaczył, że Jan Paweł II był niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski. - Jego ziemska pielgrzymka, która rozpoczęła się 18 maja 1920 roku w Wadowicach i zakończyła się przed piętnastoma laty w Rzymie, była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka – mówił Ojciec Święty.

Franciszek powiedział, że Jan Paweł II potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne. - Także i wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi – dodał papież. Uznał, że młodzi mogą znaleźć tam "niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z jakimi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach".

CZYTAJ TAKŻE W MAGAZYNIE TVN24: Papież, który nie chciał na pomnik>>>

"Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary"

Franciszek przekonywał, że problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze do świętości i szczęścia. - Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał mu wielu przyjaciół. Po wojnie, jako ksiądz i biskup, musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi – zwrócił uwagę biskup Rzymu.

Zaznaczył, że "trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary". - Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Jan Paweł II przypominał o tym całemu Kościołowi już od swojej pierwszej encykliki, "Redemptor hominis", w której pisał: "Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca (…), musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym" – zacytował Franciszek.

Papież Jan Paweł II w 1985 rokuJames G Howes / Wikipedia

Franciszek: Bóg pragnie twoich rąk, aby budować świat

Papież wyraził nadzieję, że "obchody stulecia urodzin świętego Jana Pawła II wzbudzą w młodych pragnienie odważnego podążania za Jezusem, który jest Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze poza".

- Pan, jak w dniu Pięćdziesiątnicy, chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia. Pragnie on twoich rąk, chłopcze, dziewczyno, pragnie twoich rąk, aby nadal budować dzisiejszy świat – powiedział papież Franciszek.

Na zakończenie przesłania Ojciec Święty Franciszek zawierzył wszystkich wstawiennictwu św. Jana Pawła II i udzielił błogosławieństwa. Poprosił również, aby modlić się za niego.

PRZECZYTAJ PEŁNY TEKST ORĘDZIA TUTAJ >>>

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: James G Howes / Wikipedia