Według opozycji w komisji "grilluje" świadków. Ma szansę zostać prezydentem Krakowa

TVN24

tvn24Małgorzata Wassermann powalczy w drugiej turze

Intensywnie pracuje w Sejmie, kieruje pracami komisji śledczej do sprawy Amber Gold. Chce jednak poświęcić się pracy na rzecz Krakowa. Małgorzata Wassermann z PiS w pierwszej turze przegrała, ale pozostaje jeszcze druga.

Zmierzy się w niej z Jackiem Majchrowskim, obecnym prezydentem Krakowa, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, który w pierwszej turze, według sondażu IPSOS, uzyskał 43,7 proc.

Według pierwszego sondażu IPSOS Wasserman zdobyła 33,6 proc. głosów. Głosowały na nią w większości osoby, które w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku oddały swój głos na Andrzeja Dudę. Majchrowskiego wybierali w większości wyborcy Bronisława Komorowskiego.

Jako kolejni uplasowali się Łukasz Gibała (16,8 proc.), Konrad Berkowicz (2,8 proc.), Daria Gosek-Popiołek (2 proc.) i Jolanta Gajęcka (1,1 proc.).

- Pierwsza tura to jest pewien etap walki za nami (…). Ja wierzę w to, że jeżeli wyborcy - apeluję i proszę naszych pozostałych kontrkandydatów - chcą tych zmian, uwierzą w to, to pokażemy im, że Kraków w końcu może być wolny od smogu, od korków, od deweloperów, którzy w dziki sposób zabudowują Kraków. Ja wierzę w to, że przez te dwa tygodnie wykonamy tę prace i za dwa tygodnie zobaczycie, że będziemy się tutaj cieszyć - powiedziała po ogłoszeniu wyników sondażu Małgorzata Wassermann.

Obiecuje metro i walkę ze smogiem

Swoją kampanię Małgorzata Wassermann prowadziła pod hasłem „Nowy prezydent, większe możliwości”. Wśród jej wyborczych obietnic znalazły się między innymi: budowa metra, walka ze smogiem, rozbudowa systemu monitoringu i unowocześnienie systemu oświaty.

Jackowi Majchrowskiemu kandydatka PiS zarzucała, że pod jego rządami miasto rozwijało się "niespiesznie".

- Pokazaliśmy bardzo dobry, spójny program dla Krakowa. Pokazaliśmy, że nie musimy w mieście tonąć w korkach, nie musimy oddychać smogiem, deweloperzy nie muszą tutaj królować; to wszystko może się zmienić - mówiła kandydatka Zjednoczonej Prawicy krótko przed rozpoczęciem ciszy wyborczej.

Pochlebnie o komisji smoleńskiej

Po katastrofie smoleńskiej i śmierci ojca, Zbigniewa Wassermana, prawniczka głośno wypowiadała się na temat zachodzących jej zdaniem nieprawidłowości w śledztwie. W 2015 roku w wywiadzie z Bogdanem Rymanowskim, który ukazał się w formie książki "Zamach na prawdę", ujawniła - jak podaje wydawnictwo - "szczegóły przesłuchania w Moskwie, w czasie którego doszło do próby zwerbowania jej przez agentkę rosyjskich służb".

Wassermann nigdy nie ukrywała swojego przekonania, że 10 kwietnia 2010 doszło do zamachu. Od początku bardzo pochlebnie wypowiadała się o działaniach komisji smoleńskiej i publikowanych przez nią ustaleniach.

- Ja tych ludzi bardzo cenię, bardzo szanuję. Mam ogromny szacunek do tego, co zrobili i co robią cały czas. To są badania w Polsce i Stanach Zjednoczonych na ogromną skalę - powiedziała w "Jeden na Jeden" w TVN24 dzień po 8. rocznicy tragedii smoleńskiej.

Posłanka chwaliła też przewodniczącego komisji, Antoniego Macierewicza. - Pamiętam, jak było nam bardzo ciężko, pamiętam jak kłamstwo było wszechobecne, bo dzisiaj już jednak jest wiele miejsc, gdzie można powiedzieć spokojnie, jak te badania przebiegają, na jakim są etapie i ja mu (Macierewiczowi - red.) nigdy nie zapomnę, ile dla tej sprawy zrobił - powiedziała Małgorzata Wassermann.

Amber Gold

W lipcu Wassermann 2016 została przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold. Wtedy tez pojawiły się pierwsze, nieoficjalne informacje o tym, że Wassermann może kandydować na prezydenta Krakowa.

- Małgorzata Wassermann jest osobą, która będzie kandydatką do urzędu i w moim przekonaniu te wybory wygra, jeżeli zdecyduje się kandydować – mówił wówczas minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wywiadu w Radiu Zet.

Politycy opozycji nie są jednak dla Małgorzaty Wasserman tak życzliwi jak minister infrastruktury. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, nazwał ją "wysokiej miary manipulatorką", a sposób prowadzenia przez nią przesłuchań podczas posiedzeń komisji Amber Gold – grillowaniem.

Witold Zembaczyński, który w komisji reprezentuje Nowoczesną, wyraził w rozmowie z Newsweekiem obawę, że determinacja, którą Wasserman wykazuje podczas pracy, wynika z urazy do Donalda Tuska i jego rządu. Natomiast Krzysztof Brejza z PO ocenił, że Wassermann jest "emocjonalna, potrafi być nieprzyjemna, chwilami wręcz dyktatorska".

Oprócz tego jest wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W latach 2015-2016 zasiadała w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a między 9 a 16.12 2015 w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Do Sejmu dostała się jako kandydatka bezpartyjna z pierwszego miejsca listy PiS w Krakowie.

Podczas rozmowy w programie "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann stwierdziła, że - jeśli zostanie wybrana na prezydenta Krakowa - jest w stanie zrezygnować z dotychczas pełnionej funkcji w komisji Amber Gold.

Prawniczka z Krakowa

Małgorzata Wassermann z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem zrobiła aplikację i prowadziła praktykę w prywatnej kancelarii Krakowie. Przez sześć lat pracowała jako wolontariusz w biurze poselskim swojego ojca Zbigniewa Wassermanna, gdzie organizowała bezpłatne porady prawne.

Z jej strony internetowej można dowiedzieć się, że w wolnych chwilach czyta książki, uczy się języków i uprawia sport – biega, chodzi na siłownię i pływa.

Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków / PAP