Mieszkanka Rżuchowa (woj. świętokrzyskie) zauważyła, że po wsi spaceruje starszy mężczyzna, którego wcześniej nie widziała w okolicy. Zaprosiła go na herbatę, a o sytuacji poinformowała służby. Okazało się, że mężczyzna oddalił się od domu i zgubił.
Kobieta zauważyła 80-latka w sobotę wieczorem. Mężczyzna od dłuższego czasu chodził po miejscowości. Martwiąc się o zdrowie zmarzniętego seniora, 35-latka zaprosiła go na herbatę i ciepły posiłek.
"Kiedy mężczyzna dał się namówić na wejście do domu i znalazł się w bezpiecznym otoczeniu, kobieta zadzwoniła na numer alarmowy 112, informując o całej sytuacji. To był gest, który najprawdopodobniej uratował życie tego mężczyzny" – podaje policja.
Wybrał się na spacer
Okazało się, że mężczyzna mieszka w oddalonym o około osiem kilometrów Ostrowcu Świętokrzyskim.
"Po rozmowie z rodziną okazało się, że 80-latek wybrał się spacer, nie sądzili jednak, że dojdzie tak daleko i straci orientację w terenie, a przy tym możliwość samodzielnego powrotu do domu" – relacjonują policjanci. Mężczyzna został przekazany pod opiekę bliskich, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Karta, opaska, zegarek, telefon mogą pomóc
Ustalenie tożsamości osób zaginionych, mających kłopoty z pamięcią, znacznie ułatwia włożona do kieszeni karta z numerem telefonu do najbliższych. Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażone starsze osoby, jest też zaopatrzenie ich w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca ich przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać, aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy lub włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, by nie została zgubiona lub wyrzucona).
Osoba starsza nie odbiera telefonu? Nie zastałeś jej w mieszkaniu? Nie musi to oznaczać, że senior/seniorka zaginęli. Ich nieobecność może być chwilowa i spowodowana wyjściem na spacer, spotkaniem ze znajomymi lub wyjściem do kościoła. Możesz na własną rękę sprawdzić najczęściej odwiedzane miejsca. Jeśli jednak członek rodziny nie wraca, a ma problemy z pamięcią, traci orientację w terenie, to czas na powiadomienie policji. Na wagę złota jest aktualna fotografia przedstawiająca wizerunek osoby zaginionej. Zdjęcie sprzed 10 lat prawdopodobnie będzie już nieaktualne. Przekaż policjantom dokładne informacje dotyczące seniora – wiek, wzrost, wagę, kolor włosów, oczu, cechy charakterystyczne, ubiór, a także schorzenia. Zastanów się i przygotuj listę miejsc, które osoba starsza odwiedzała lub z którymi była emocjonalnie związana. Możesz szukać zaginionego również na własną rękę, ale bądź w kontakcie z policjantami biorącymi udział w poszukiwaniach. Jeśli się odnajdzie – natychmiast poinformuj jednostkę biorącą udział w działaniach. Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock