Nowy rezerwat będzie chronił "niezwykle cenne gatunki"

Nowy rezerwat ma chronić walory przyrodnicze Puszczy Świętokrzyskiej
W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody
Źródło: Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Unikatowe jodłowe bory i reliktowe gatunki Puszczy Świętokrzyskiej ma chronić nowy rezerwat przyrody Bliżyńskie Lasy Naturalne. Formalności związane z powołaniem rezerwatu są na ostatnim etapie. Nowy rezerwat będzie jednym z największych w województwie świętokrzyskim.

Bliżyńskie Lasy Naturalne obejmą blisko 3 tysiące hektarów w Lasach Suchedniowskich. Rezerwat ma chronić przede wszystkim naturalne procesy leśne.

"Teren ten kryje w sobie niezwykle cenne gatunki charakterystyczne dla dużych, nieprzekształconych kompleksów leśnych" - poinformował zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach Lech Buchholz.

Przykładem może być rzadki chrząszcz podrywek szerokogrzbiety. Występuje w Polsce jedynie w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i w Bliżyńskich Lasach Naturalnych. W rezerwacie są też reliktowe gatunki mchów, grzybów i bezkręgowców.

Buchholz zwrócił uwagę, że szczególnym walorem przyrodniczym tego miejsca są również naturalne stanowiska boru jodłowego – endemicznego zbiorowiska roślinnego, które występuje tylko na wyżynach środkowopolskich.

"Zachował się tu także modrzew polski niepochodzący z nasadzeń, lecz z naturalnych populacji – z drzewami liczącymi ponad 200 lat. Rosły one m.in. na terenach pokopalnianych, gdzie warunki sprzyjały odnowie naturalnej" – powiedział.

Konserwator podkreślił, że mimo objęcia ochroną dostępność terenu dla mieszkańców i turystów zostanie utrzymana.

"Wszystkie szlaki i drogi leśne pozostaną otwarte. Nadal będzie możliwy amatorski zbiór runa, a służby ratunkowe i leśnicy zachowają dostęp do terenu" – zapewnił Buchholz.

Pół wieku starań

Proces tworzenia rezerwatu sięga lat 80. XX wieku. "To dzieło ludzi takich, jak nadleśniczy Stanisław Barański czy profesor Jerzy Ćmak. Choć nie doczekali tego momentu, ich działania przyniosły dziś skutek" – zaznaczył.

O objęcie Lasów Suchedniowskich ochroną rezerwatową apelowało w ubiegłym roku w liście do ministra klimatu i środowiska ponad 150 naukowców. Zwracali oni uwagę, że występujący na tym terenie typ lasu – jodłowy bór wyżynny – to unikat w skali Polski. Takie ekosystemy leśne stanowią zaledwie 0,2 proc. powierzchni ogólnej gruntów leśnych w naszym kraju.

Nowy rezerwat ma chronić walory przyrodnicze Puszczy Świętokrzyskiej
Nowy rezerwat ma chronić walory przyrodnicze Puszczy Świętokrzyskiej
Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach

Nowy rezerwat będzie jednym z największych w województwie świętokrzyskim.

"Formalności związane z powołaniem rezerwatu są na ostatnim etapie" – zaznaczył Buchholz. Projekt zarządzenia o utworzeniu rezerwatu został przesłany do uzgodnienia wojewodzie świętokrzyskiemu. Po jego zatwierdzeniu RDOŚ w Kielcach ogłosi utworzenie rezerwatu w Dzienniku Urzędowym Województwa. Dwa tygodnie po publikacji wejdzie on w życie jako akt prawa miejscowego.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: