Trwają poszukiwania pojemnika zawierającego źródło promieniowania – izotop kobaltu, który kilka dni temu zniknął z terenu koniecpolskich zakładów. Funkcjonariusze przeszukali już niektóre z pobliskich punktów skupu złomu. Pojemnik typu PS-5B jest szczelnie zamknięty, jednak jego otwarcie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
- Policjanci z Koniecpola ustalają okoliczności kradzieży pojemnika w kształcie walca, w którym znajduje się element pierwiastka promieniotwórczego. Zaginięcie zgłoszono 15 stycznia, wtedy też zostały powiadomione odpowiednie służby: Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ustalenia policjantów koncentrują się na sprawdzeniu w jaki sposób ten pojemnik był zabezpieczony - mówi Joanna Lazar z częstochowskiej policji.
Szukają 45- kilogramowego pojemnika
- Biorąc pod uwagę element pierwiastka promieniotwórczego, istotną rzeczą dla nas jest sprawdzenie okolicznych i dalszych punktów skupu złomu. Istnieje przypuszczenie, że najprawdopodobniej ten pojemnik został skradziony dla celów złomowych - dodaje Lazar.
Jest to pojemnik w kształcie walca, wykonany z ołowiu. Element znajdował się na terenie nieczynnej hali produkcyjnej. Pochodzi z rozebranego już urządzenia służącego do produkcji płyt pilśniowych. Pojemnik został najprawdopodobniej wyjęty z tego urządzenia.
45-kilogramowy pojemnik zaginął na terenie Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. Fabryka jest w stanie upadłości.
Mógł trafić na złom
Funkcjonariusze od kilku dni sprawdzają punkty skupu złomu, do których potencjalnie mógł trafić zaginiony pojemnik. - Miałem kontrolę policji w naszym punkcie skupu, sprawdzali czy nie przyniósł ktoś ołowianego pojemnika. Potwierdziłem, że nie. Nie zajmujemy się skupem rzeczy nieznanego pochodzenia - mówi Rafał Grabowski, pracownik punktu skupu złomu.
W przypadku znalezienia pojemnika ze znakiem promieniotwórczości, należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji, straż pożarną, sanepid lub lokalne centrum zarządzania kryzysowego.
Kobalt jest srebrzystym metalem, stosowanym jako dodatek do stopów magnetycznych. Izotop - kobalt-60 - emituje promieniowanie gamma i jest wykorzystywany m.in. do napromieniowania komórek nowotworowych, a także np. do prześwietleń elementów metalowych w celu wykrycia w nich uszkodzeń, wad produkcyjnych lub defektów spawów. W taki sposób sprawdza się np. konstrukcje mostów i szyn.
Pojemnik zaginął na terenie Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mi/par/ejas/kwoj / Źródło: TVN24 Katowice, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Państwowa Agencja Atomistyki