Ocieplili budynek, by płacić mniej za gaz. Ale rachunek dostali trzy razy wyższy

Autor:
FC/kab
Źródło:
TVN24
Sosnowiec: Ocieplili budynek, by płacić mniej za gaz. Ale rachunek dostali trzy razy wyższy
Sosnowiec: Ocieplili budynek, by płacić mniej za gaz. Ale rachunek dostali trzy razy wyższyTVN 24
wideo 2/5
TVN 24Sosnowiec: Ocieplili budynek, by płacić mniej za gaz. Ale rachunek dostali trzy razy wyższy

Wzrosty cen gazu nie tylko w zapowiedziach, ale już widoczne na fakturach. Przykład? Wspólnota mieszkaniowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Mariackiej w Sosnowcu otrzymała fakturę za gaz za październik i listopad. Rok temu zapłacili 3500 złotych. Teraz? 10 tysięcy.

O drastycznej podwyżce cen gazu we wspólnocie mieszkaniowej w Sosnowcu pan Jakub napisał na Kontakt 24. Mężczyzna przekazał, że otrzymał fakturę za gaz za październik i listopad na kwotę 10 tysięcy złotych. Dla porównania w analogicznym okresie w ubiegłym roku faktura opiewała na niecałe 3,5 tys. zł. W kamienicy znajduje się 14 mieszkań.

Mieszkańcy przerażeni

- Kamienica nie jest duża, ma niecałe 700 metrów kwadratowych. Teraz od 24 grudnia weszła nowa taryfa, która zakłada cenę 79 groszy za jedną kilowatogodzinę. W tym momencie, jeśli będziemy korzystać z gazu jak do tej pory, czyli w sezonie grzewczym około 20-24 tysiące kilowatogodzin, cena za dwa miesiące ogrzewania wyniesie około 22 tysięcy złotych. W zeszłym sezonie grzewczym najwięcej, przy największych mrozach, płaciliśmy około sześciu tysięcy - wyliczał. Jak podkreślał, on sam mieszka w tej kamienicy. - Mam mieszkanie 47 metrów. Płacę 430 złotych miesięcznie czynszu, ale teraz z tych wyliczeń wynika, że będę płacił około 1000 złotych miesięcznie za mieszkanie. To ogromna kwota. Jestem przerażony tym, co się dzieje. Czynsz mieszkańców, w tym i mój wzrośnie kilkukrotnie, abyśmy mogli płacić faktury za gaz - podkreślał.

Z panem Jakubem rozmawiał Paweł Szot, reporter TVN24. - Podwyżka według moich wyliczeń wynosi 300-400 procent dla mieszkańców. Ceny mieszkań pójdą do góry, ceny wynajmu, czynsz i wszystkie opłaty - mówił.

Drastyczna podwyżka cen gazu w SosnowcuTVN24

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Miało być taniej

Wzrost cen jest tym bardziej szokujący, że budynek, w którym mieszka, został niedawno docieplony. I całe szczęście, bo rachunki byłyby jeszcze wyższe. Tyle, że mieszkańców do termomodernizacji zachęcano właśnie tym, że obniżą im się koszty ogrzewania. A tak się nie stało, bo gazu owszem, zużywają mniej, ale płacą za niego znacznie więcej.

- Przekonuje się mieszkańców żeby wyłożyli duże środki finansowe, żeby budynki były jak najbardziej ekologiczne, a potem się otrzymuje taki rachunek, to trudno nawet wytłumaczyć dlaczego. To typowy budynek mieszkalny. Nie ma tutaj żadnych firm, nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Natomiast wspólnota mieszkaniowa jest traktowana jako podmiot, który jakby był firmą. Stąd konsekwencje finansowe - twierdzi Magdalena Skupień-Imiołczyk, administrator nieruchomości.

Jeszcze wyższe rachunki za gaz otrzymają prawdopodobnie mieszkańcy lokali pod Zarządem Gospodarowania Nieruchomości we Włochach w Warszawie. Tam rachunki miałyby wzrosnąć aż o 980 procent. 

Wyższe rachunki za gaz w 2022 rokuTVN24

Wyższe rachunki za gaz w 2022 roku

17 grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Stawka taryfy za paliwo gazowe miała wzrosnąć o około 83 procent netto, a w sumie przeciętny rachunek miał wzrosnąć o 54 procent.

Jak wyjaśnił URE, dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków, wzrost ma być tylko trochę niższy - wyniesie 41 procent. W przypadku odbiorców z grupy W 2.1 - grzejących wodę, w tym "kuchenkowiczów" - płatność ma wzrosnąć o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), mają zapłacić o około 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.).

Odczuwacie wzrost cen gazu i prądu? Dajcie znać na kontakt24@tvn.pl.

Autor:FC/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości