Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Karetki przed kopalnią Mysłowice-Wesoła
Kopalnia Mysłowice-Wesoła na nagraniach archiwalnych
Źródło: TVN24

W środę wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu. W wyniku tego zdarzenia zmarł jeden z górników - przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza (PGG). Kilku innych pracowników, którzy ucierpieli w wypadku, przetransportowano do szpitali.

Zmarł jeden z górników, poszkodowanych we wstrząsie, do którego w środę wieczorem doszło w kopalni Mysłowice-Wesoła - przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza (PGG). Rzeczniczka producenta węgla Aleksandra Wysocka-Siembiga powiedziała, że zmarły pracownik miał 43 lata, w kopalni pracował od 14 lat. Jego zgon stwierdził sprowadzony na miejsce lekarz.

Według pierwszych doniesień, w wypadku zostało rannych dwóch pracowników, w tym górnik, który był reanimowany. Później okazało się, że na różne dolegliwości uskarża się też kilku innych pracowników. PGG informuje, że łącznie w wypadku zostało poszkodowanych dziewięciu pracowników, w tym górnik, który stracił życie. Pozostali zostali przewiezieni do szpitali.

Karetki przed kopalnią Mysłowice-Wesoła
Karetki przed kopalnią Mysłowice-Wesoła
Źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

- Prace w strefie zagrożenia zostały oczywiście wstrzymane, a miejsce zostało zabezpieczone. Szczegółowe okoliczności wypadku będą wyjaśnianie - dodała rzeczniczka PGG. Według informacji dyspozytora Wyższego Urzędu Górniczego, wstrząs miał energię 3 x 10 do szóstej dżula. Odpowiada to magnitudzie 2,46. Po wypadku na miejsce pojechał dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach - przekazał dyspozytor.

Karetki przed kopalnią Mysłowice-Wesoła
Karetki przed kopalnią Mysłowice-Wesoła
Źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Kolejny wypadek

Był to kolejny podobny wypadek, do którego doszło w ostatnich tygodniach w kopalni Mysłowice-Wesoła. Pod koniec marca, również w wyniku wstrząsu, poszkodowanych zostało tam czterech górników, którzy doznali m.in. stłuczeń i złamań.

Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7). Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Wstrząsy powodujące uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni to tąpnięcia.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: