Pożar 500-letniego dębu Cysters. Wandale zrobili sobie w nim ognisko

Autor:
FC
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rudy. Pożar dębu Cysters. Wandale zrobili sobie w nim ognisko (30.10.2022)
Rudy. Pożar dębu Cysters. Wandale zrobili sobie w nim ognisko (30.10.2022)Lasy Państwowe/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie
wideo 2/8
Lasy Państwowe/Nadleśnictwo Rudy RaciborskieRudy. Pożar dębu Cysters. Wandale zrobili sobie w nim ognisko

Ktoś w sobotę wieczorem podpalił liczący około 500 lat dąb szypułkowy Cysters. To jedno z najstarszych i najokazalszych drzew na Górnym Śląsku, rosnące w parku przy pocysterskim klasztorze w Rudach. - Zrobiono sobie w nim ognisko - mówi Marek Mróz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Zgłoszenie o palącym się drzewie strażacy otrzymali w sobotę około godziny 18:30. - W dolnej części dąb jest w środku częściowo pusty. Nieznani sprawcy rozpalili tam ogień. Nie wiemy, jak nazwać takie działanie. Mogły dopuścić się tego tylko kompletnie bezmyślne osoby, które za nic mają ochronę przyrody – ocenia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz.

Płomienie ugasili wezwani na miejsce strażacy. Spaliły się fragmenty wnętrza pnia. - W najbliższym czasie odbędzie się szacowanie stanu zdrowotnego dębu – zapowiedział rzecznik.

Na razie nie wiadomo, na ile pożar zaszkodzi zabytkowemu, wysokiemu na ponad 26 metrów drzewu.

Na razie nie wiadomo jaki wpływ miał pożar na drzewoLasy Państwowe/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Sprawcom grozi więzienie

Dąb jest pod opieką Lasów Państwowych. Stoi terenie zabytkowego kompleksu parkowego, w bliskim sąsiedztwie pocysterskiego klasztoru. - Niestety, nie ustrzegło to drzewa przed bezmyślnymi wandalami. Zrobiono sobie w nim ognisko – powiedział Marek Mróz.

Leśnicy zgłosili sprawę policji, która szuka sprawców podpalenia. Zgodnie z art. 187 Kodeksu karnego, kto niszczy, poważnie uszkadza lub istotnie zmniejsza wartość przyrodniczą prawnie chronionego terenu lub obiektu, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Ma 26 metrów wysokości

Dąb Cysters ma około 500 lat i jest jednym z najokazalszych drzew rosnących na Górnym Śląsku. Jego wysokość sięga 26 metrów, obwód pnia wynosi 735 cm, zaś średnica mierzona na wysokości 130 cm od ziemi to 230 cm.

Pożar ugasili strażacyLasy Państwowe/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Z nasion Cystersa wyhodowano setki młodych dębów, z których powstały pamiątkowe aleje m.in. dębowa aleja upamiętniająca Światowe Dni Młodzieży.

Leśnicy wskazują, iż pomnikowy dąb jest nie tylko najstarszym drzewem w Rudach, ale też jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych regionu. Już w 1752 r. ponadprzeciętne rozmiary drzewa zwróciły uwagę niemieckiego artysty Johanna Eliasa Ridingera, który uwiecznił je na rycinie, przedstawiającej obraz Matki Bożej Pokornej oraz miejscowe opactwo. W 1858 r. drzewo opisał historyk i doktor filozofii August Potthastt w dziele zatytułowanym "Historia dawnego klasztoru cystersów w Rudach na Górnym Śląsku".

Cysters to jeden z przeszło 50 pomników przyrody, znajdujących się w pocysterskim parku w Rudach na ziemi raciborskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Pozostałe wiadomości