Były kierownik z konsulatu w Łucku odpowie przed sądem za łamanie procedur wizowych i ułatwienie w ten sposób nielegalnego wjazdu do strefy Schengen co najmniej 312 obywatelom Ukrainy. Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie trafił do Sądu Rejonowego w Żywcu - poinformowała Prokuratura Apelacyjna w Katowicach.
Sylwester Sz. był kierownikiem Działu Ruchu Osobowego Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku, a więc osobą uprawnioną do podejmowania decyzji w zakresie wydawania wiz Schengen - zezwoleń na tranzyt lub planowany pobyt na terytorium państw tego obszaru.
Bez weryfikacji
Zdaniem prokuratury od kwietnia 2011 r. do sierpnia 2012 r. przekraczał swe uprawnienia, rażąco łamiąc procedury wizowe i ułatwiając w ten sposób organizowanie przekroczenia granicy Ukraińcom.
Nieprawidłowości - według śledztwa - polegały m.in. na złamaniu zasady osobistego składania wniosku wizowego przez osobę, która się o nią starała - przyjmowano je od innych osób i poza oficjalnymi godzinami funkcjonowania konsulatu. Wbrew przepisom wnioski przyjmowano od obywateli Ukrainy zamieszkujących poza okręgiem konsulatu w Łucku i nie weryfikowano, czy aplikujący spełniali warunki otrzymania wizy - ustaliła prokuratura.
Nielegalna migracja
Śledztwo przeciwko Sylwestrowi Sz. zostało wyłączone z większego postępowania, dotyczącego organizowania nielegalnej migracji obywateli Ukrainy do Polski oraz innych krajów UE. Uczestnicy przestępstwa zlecali osobom prowadzącym w Polsce usługi turystyczne w zamian za korzyści majątkowe, poświadczanie nieprawdy w dokumentach - voucherach oraz fakturach pro forma, które miały potwierdzać rezerwację hotelową oraz opłacenie usługi hotelarskiej dla obywateli Ukrainy.
Dokumenty te następnie trafiały do siedziby ukraińskich firm turystycznych, które z kolei przedkładały je w konsulatach RP we Lwowie i Łucku jako materiały uzupełniające do aplikacji wizowych. Wprowadzani w błąd urzędnicy tych placówek wydawali wizy turystyczne do strefy Schengen, które w rzeczywistości służyły Ukraińcom do zmiany miejsca zamieszkania.
- W trakcie śledztwa udało się udowodnić, że w wyniku tego procederu granicę w sposób nielegalny przekroczyło co najmniej 1400 obywateli Ukrainy - powiedział Tomasz Tadla z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Prokuratorzy mówią, że ta liczba jest znacznie większa, ale w pozostałych przypadkach nie udało się zdobyć nie budzących wątpliwości dowodów.
Fikcyjne rezerwacje
Do sądów trafiły cztery akty oskarżenia związane z tą sprawą. W 2013 r. prokuratura oskarżyła Barbarę L. i cztery inne osoby z działające w branży turystycznej o poświadczanie nieprawdy w dokumentach, co umożliwiło prawie 550 Ukraińcom wjazd do strefy Schengen. Według prokuratury oskarżeni załatwiali obywatelom Ukrainy fikcyjne rezerwacje hotelowe, co umożliwiało im później uzyskanie wiz turystycznych.
Ostatnio prokuratura oskarżyła też organizatora procederu Marcina T., który nakłaniając inne osoby do poświadczania nieprawdy w dokumentach, umożliwił przekroczenie granicy prawie 750 Ukraińcom. - Przyznał się do winy i złożył chęć wymierzenia kary bez procesu - powiedział prok. Tadla.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatele Ukrainy mogą uzyskać wizy do strefy Schengen, ale pod określonymi warunkami i w określonym celu. Aby uzyskać wizę, muszą załączyć do aplikacji wizowej szereg dokumentów uzupełniających. W wypadku wiz turystycznych są to m.in. voucher lub pismo od polskiej firmy turystycznej potwierdzające rezerwację hotelową, która musi być w całości lub w części opłacona. W przypadku uzyskania wizy cel wjazdu na teren UE jest dodatkowo weryfikowany w ramach kontroli granicznej.
Latem 2012 r., w związku z nieprawidłowościami w wydawaniu wiz Ukraińcom, resort spraw zagranicznych zdecydował o odwołaniu wszystkich konsulów odpowiedzialnych za wydawanie wiz w Łucku. Podstawą wszczęcia śledztwa była informacja z placówki Straży Granicznej w Żywcu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu