Silikonowy implant BACE zainstalowano na sercu pierwszego polskiego pacjenta. Innowacyjna technologia pozwala uniknąć rozcinania mięśnia sercowego. Pierwszy taki zabieg w naszym kraju przeprowadził zespół lekarzy z oddziału kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Dzięki nowej metodzie pacjent szybciej dochodzi do zdrowia.
- Czuję się świetnie. Już w drugim dniu po operacji mogłem normalnie chodzić - mówi Waldemar Kupiński, pierwszy pacjent, któremu wszczepiono implant BACE.
Operacja polegała na wszczepieniu implantu BACE u chorego z niewydolnością serca bez rozcinania mięśnia sercowego.
Bez zatrzymywania akcji serca
Implant BACE (zbudowany z silikonu medycznego) zakładany jest podczas operacji na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca, co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej.
Silikonowy implant to duża szansa dla pacjentów. W ten sposób metodą mniej urazową można uzyskać skuteczny efekt uszczelnienia zastawki.
W kilku szpitalach świata
Operację przeprowadził zespół w składzie: prof. Marek Deja, prof. Marek Jasiński, dr Marcin Malinowski i dr Magdalena Mizia.
Poza szpitalem w katowickim Ochojcu takie zabieg przeprowadza się w szpitalach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czechach i Indiach.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MP/b / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Paweł Rusinek