TVN24 | Katowice

Sanepid zamknięty. Pięcioro pracowników zakażonych, pozostali na kwarantannie

TVN24 | Katowice

Autor:
mag
Źródło:
TVN 24 Katowice, PAP
1 października: 1967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 93 481
1 października: 1967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 93 481TVN24
wideo 2/6
TVN241 października: 1967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 93 481

Ponad 40 pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej w Sosnowcu trafiło na kwarantannę po tym, gdy u pięciu wykryto koronawirusa. Stacja została zamknięta, jej obowiązki przejęło Jaworzno.

Komunikat o zamknięciu placówki z powodu koronawirusa podała na swojej stronie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sosnowcu.

Komunikat sanepidu w SosnowcuPSSE w Sosnowcu

Jak przekazała nam Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, u pięciu pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sosnowcu wykryto wirusa SARS-CoV-2. - Nie wymagają hospitalizacji, pozostają w izolacji domowej - powiedziała Kucharzewska.

W efekcie wszyscy pozostali pracownicy - ponad 40 - zostali skierowani na kwarantannę. Spędzą 10 dni w domu.

Sosnowiecka stacja została czasowo zamknięta – jej obowiązki przejął sanepid w Jaworznie.

Śląskie: najwięcej zakażonych w kraju, głównie wśród górników

Według danych sanepidu w województwie śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w czwartek liczba zakażonych wynosiła 22 767 – o 148 więcej niż w środę.

Od początku epidemii zmarło w regionie 560 osób z COVID-19 – w czwartek poinformowano o sześciu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało około 92,1 procent wszystkich zakażonych (20 970 osób), tylko w czwartek w regionie przybyło kolejnych 64 ozdrowieńców. Przebadano już prawie 389,4 tysiąca próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest 220 osób z COVID-19 lub jego podejrzeniem.

Wśród osób zakażonych najwięcej było górników – w sumie około 8,3 tysiąca. Obecnie sytuacja epidemiczna w kopalniach jest już stabilna. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zanotowano najwięcej w górnictwie infekcji SARS-CoV-2, w czwartek zakażonych pozostało jeszcze tylko trzech górników. Nieznaczny wzrost liczby chorych notują w ostatnim czasie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej.

W JSW od początku epidemii zakażonych zostało łącznie 4147 górników, z których 4144 wyzdrowiało. Na kwarantannie wciąż jest 17 pracowników. Jeżeli nie będzie kolejnych zakażeń, niebawem kopalnie jastrzębskiej spółki będą wolne od koronawirusa. Tym samym JSW stanie się kolejną – po kopalniach Bobrek w Bytomiu i Silesia w Czechowicach-Dziedzicach – górniczą firmą, w której wyzdrowieli wszyscy pracownicy, zakażeni wirusem SARS-CoV-2.

Także przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej oceniają sytuację epidemiczną jako stabilną, choć dane pokazują, że w ostatnim czasie w niektórych kopalniach tej największej górniczej spółki nastąpił wzrost zachorowań. Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się łącznie 3276 pracowników PGG (od środy przybyły cztery nowe przypadki), z których 3227 wyzdrowiało (od środy przybył jeden ozdrowieniec). Choruje 49 osób, a 101 jest na kwarantannie. Jak wynika z danych PGG, najwięcej zakażonych (26) jest w kopalni Mysłowice-Wesoła. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych wśród górników.

Autor:mag

Źródło: TVN 24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PSSE w Sosnowcu/ facebook

Pozostałe wiadomości