Od dwóch dni płonie hałda w katowickim lasku. Strażacy nie mogli wjechać wozami. Od dzisiaj pomagają im operatorzy koparek, przekopują teren, usuwają drzewa. Ogień objął bowiem ich korzenie. Akcja gaśnicza potrwa jeszcze kilka dni.
Mieszkańcy Brynowa, dzielnicy Katowic w niedzielę wieczorem wezwali straż pożarną do lasku przy ul. Wrębowej. Myśleli, że ktoś wyrzucił i podpalił śmieci. Gryzący dym unosił się między drzewami, ale ognia strażacy nie mogli znaleźć.
- Płonie hałda lub wylot starego pokładu węgla - mówi Andrzej Płóciniczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
Mieszkańcy powiedzieli strażakom, że w tym miejscu często wypalano kable, pozyskiwane nielegalnie.
Drzewa utrudniają wjazd
Pożar jest groźny z kilku powodów. Po pierwsze, drzewa utrudniają strażakom wjazd wozami bojowymi. Po drugie, nie wiadomo, jak głęboko jest zarzewie ognia. Najgorsze jednak, że może się rozprzestrzeniać. - To stara hałda, dlatego zdążyła zarosnąć. Kilkadziesiąt lat temu, gdy powstawała, technologia nie była tak zaawansowana, żeby dokładne oczyścić odpady kopalniane - mówi Płóciniczak
Skała płonna na składowisku przemieszana jest z węglem. Oznacza to, że hałda może mocno i długo się palić.
Wjechały koparki
Wczoraj w katowickim urzędzie miasta zebrał się sztab kryzysowy w sprawie pożaru hałdy. Miejsce badają specjaliści z Głównego Instytutu Górniczego. Wyniki badań mogą być jutro.
Zdecydowano, że do lasku wjedzie ciężki sprzęt. Od dzisiaj przy Wrębowej pracują koparki. Przekopują hałdę, żeby znaleźć zarzewie ognia i odciąć go od terenów, które jeszcze się nie zatliły.
W czasie akcji zniknie kilkadziesiąt 30-letnich brzóz. - One i tak by się przewróciły, bo mają zwęglone korzenie od podziemnego pożaru - mówi Płóciniczak.
Lasek paruje, bo strażacy cały czas polewają hałdę wodą. Jak zapewnia rzecznik, dym nie wydostaje się z lasku i nie jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Domy oddalone są o 200 - 300 m.
Akcja może potrwać kilka dni.
Płonie hałda w Katowicach:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: mag / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Andrzej Kuberski