TVN24 | Katowice

Do przedszkoli w Częstochowie w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci zaszczepione

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN24 Katowice
Do przedszkoli w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci zaszczepione
TVN24Do przedszkoli w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci zaszczepione

Za obowiązkowe szczepienia z kalendarza szczepień rodzice z Częstochowy dostaną dodatkowe punkty przy staraniu się o przyjęcie dziecka do przedszkola. Władze miasta walczyły o uchwalenie takiego prawa od 2015 roku. Ostatecznie wygrały w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

"Częstochowa jest pierwszą gminą w Polsce, która (de facto) nie przyjmie niezaszczepionego dzieciaka. Koniec z polio! Koniec z odrą! Koniec z ospą! Naczelny Sąd Administracyjny oddalił WSZYSTKIE argumenty wojewody śląskiego. Cieszę się tym bardziej, że to była moja inicjatywa - ogłosiła w mediach społecznościowych wiceprzewodnicząca częstochowskiej rady miasta Jolanta Urbańska.

Radna wyszła z propozycją, by kandydaci do częstochowskich przedszkoli dostawali punkty za zrealizowanie obowiązku szczepień, w 2015 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Wojewoda uważał, że to dyskryminacja dzieci

Częstochowscy radni w 2015 roku przyjęli dwie uchwały - dotyczyły obowiązkowych szczepień dla kandydatów do żłobków i przedszkoli miejskich. Zostały one zakwestionowane przez wojewodę śląskiego - chodziło o ochronę danych osobowych.

Ponownie w 2019 Rada Miasta w Częstochowie podjęła uchwałę dotyczących przyjmowania do przedszkoli tylko dzieci zaszczepionych. Punktacja opisana w uchwale daje szansę na przyjęcie do przedszkola głównie dzieciom ze szczepieniami oraz tym posiadającym zaświadczenia, że ze względów zdrowotnych nie mogą się szczepić.

Najwyżej punktowane jest zatrudnienie obojga rodziców (22 punkty), a zaraz po tym zaszczepienie dziecka (20 punktów). Oznacza to, że bez szczepień dostać się do przedszkola będzie bardzo trudno.

Uchwała z 2019 roku również została unieważniona przez wojewodę śląskiego - ze względu na ochronę danych osobowych, jak i dyskryminację dzieci niezaszczepionych. Ta decyzja wojewody o unieważnieniu uchwały została z kolei zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję wojewody, a jego skarga kasacyjna została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Oznacza to, że opisany w uchwale z 2019 roku system punktacji dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkoli może niebawem zacząć obowiązywać w placówkach publicznych na terenie Częstochowy.

Autor:mag/gp

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości