Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starachowicach.
- Zorganizowaną grupą przestępczą kierował właściciel warsztatu samochodowego, działającego w powiecie częstochowskim. 35-letni Paweł S. w okresie od 2018 do 2021 roku wystawił 1580 faktur VAT, które dotyczyły usług w postaci napraw samochodów oraz "wsparcia transportu" - poinformował prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
2,5 mln zł strat dla Skarbu Państwa
Faktury te - jak opisuje prokurator - były następnie odpłatnie przekazywane przez inne osoby do 89 podmiotów gospodarczych.
- Firmy będące odbiorami fikcyjnych faktur, uwzględniały je w rozliczeniach z urzędami skarbowymi, obniżając w ten sposób należne podatki w łącznej wysokości 2,5 miliona złotych - wyjaśnił prokurator.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Lista zarzutów
Prokuratura przedstawiła Pawłowi S. i pozostałym członkom grupy przestępczej zarzuty wystawiania fałszywych faktur, prania brudnych pieniędzy i przestępstw skarbowych. Odbiorcom faktur zarzucono natomiast posługiwanie się nimi w celu zaniżenia zobowiązań podatkowych.
- Na wniosek prokuratora wobec Pawła S. i czterech innych podejrzanych sąd zastosował w śledztwie tymczasowe aresztowanie. Wobec części pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji i zakazu opuszczenia kraju - podał Ozimek.
Zarzucane przestępstwa są zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku Pawła S., który - jak podkreśliła prokuratura - wystawił faktury o łącznej wartości przekraczającej 10 milionów złotych - nawet do 25 lat. Odbiorcom fikcyjnych faktur grozi kara więzienia - od trzech do nawet 15 lat - w zależności od wartości otrzymanych faktur.
Jak dodał Ozimek, wobec 43 osób wraz z aktem oskarżenia prokurator skierował do sądu wnioski o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie kar uzgodnionych z oskarżonymi.
Autorka/Autor: SK/ tam
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock