W piątek ma zapaść decyzja o przekazaniu 100 tys. zł na zabezpieczenie katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, uszkodzonej w wyniku pożaru - poinformowało biuro prasowego śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
- Pieniądze na pewno się znajdą - zapewnił w rozmowie z tvn24.pl Witold Trólka z biura prasowego śląskiego UM. Jak dodał uchwałę o przekazaniu pieniędzy zarząd województwa ma przyjąć w piątek.
O tym, że wsparcie zostanie udzielone zapewniali w środę Kazimierz Karolczak i Arkadiusz Chęciński, członkowie zarządu województwa śląskiego.
Także w piątek, na miejsce pożaru uda się dwóch rzeczoznawców, w tym ekspert od polichromii oraz specjalista od konstrukcji. Obecnie na miejscu wypadku wciąż pracują strażacy. Wstępnych oględzin dokonała już zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Aneta Borowik. Jak mówiła, kompletnie spalił się drewniany dach nad nawą główną, nad prezbiterium i nad transeptem.
Wsparcie od samorządu
Zapewniła, że śląski wojewódzki konserwator zabytków "sfinansuje projekt prac zabezpieczających albo projekt prac budowlanych przy tym obiekcie". - Ponadto departament ochrony zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwrócił się - za naszym pośrednictwem - do proboszcza tej parafii, żeby złożył wniosek o dofinansowanie prac przy katedrze na przyszły rok - dodała Borowik.
Jak z kolei podał rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Rafał Łysy, miasto wesprze prace zabezpieczające przy katedrze. - Prezydent Kazimierz Górski zadeklarował, że miasto na zabezpieczenie obiektu przekaże 300 tys. zł, urzędnicy przygotowują odpowiednie uchwały, które będą głosowane na najbliższej sesji 13 listopada. Zadeklarował też, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się fundusze na konserwację katedry - dodał Łysy. W ramach prac zabezpieczających katedra zostanie prawdopodobnie przykryta specjalną płachtą, która będzie ją chronić przez deszczem i śniegiem.
Nocny pożar
W pożarze, który wybuchł w nocy z wtorku na środę w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, spłonął fragment dachu. Z ogniem walczyło ponad 20 zastępów straży pożarnej. Pierwsze zgłoszenia o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały polichromie autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębło.
Milionowe straty, postępowanie trwa
Straty, jak wskazuje diecezja, "idące w miliony złotych" będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach. Są tym bardziej dotkliwe, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze wiele prac konserwatorskich i remontowych.
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak wystosował komunikat do diecezjan i wszystkich ludzi dobrej woli, w którym prosi "o modlitewne, materialne i finansowe wsparcie odbudowy katedry". Komunikat ma zostać odczytany w najbliższą niedzielę a zbiórka, w kościołach tej diecezji, ma się odbyć w kolejną niedzielę (9 listopada). Apel o wsparcie odbudowy katedry wystosował również metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Zostanie on odczytany we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej w uroczystość Wszystkich Świętych. Zbiórka ofiar na ten cel zostanie przeprowadzona w niedzielę.
Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. - W tej chwili możemy powiedzieć tylko tyle, że zajmuje się tym policja oraz prokuratura. Katedra jest wyłączona z użytkowania do odwołania - powiedział rzecznik sosnowieckiego magistratu.
Unikalne malowidła
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.
Znana jest m.in. ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembło (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KMP Sosnowiec