TVN24 | Katowice

Zapadł wyrok za wysadzenie apartamentowca w Bielsku-Białej

TVN24 | Katowice

Autor:
mag//now
Źródło:
TVN24 Katowice, PAP
Zawalony budynek, widok z drona
wideo 2/6
Zawalony budynek, widok z drona

Wysadzony w powietrze apartamentowiec był jeszcze w budowie, nikt nie ucierpiał. Po wybuchu do mediów trafił list od kogoś podpisującego się pseudonimem Pocahontas. Autor pod groźbą kolejnych ataków żądał od dewelopera wycofania się z budowy. Kilka miesięcy później policja w tej sprawie zatrzymała 29-letniego Mateusza H. Mężczyzna dzisiaj usłyszał wyrok.

Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej skazał w poniedziałek Mateusza H. na 6,5 roku więzienia. Mężczyzna odpowiadał między innymi za wysadzenie w powietrze bloku budowanego przez dewelopera. Musi też zapłacić grzywnę i naprawić wyrządzone szkody. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd uznał, że oskarżony winien jest wszystkich 20 przestępstw, które zarzuciła mu prokuratura. Jednocześnie zaliczył mu na poczet kary czas spędzony w areszcie. H. był na sali w czasie ogłoszenia wyroku. Miał na sobie czarną koszulkę z hasłem: "Stop pomówieniom". Nie przyznał się do czynu.

W uzasadnieniu sędzia Jarosław Steciuk wskazał, że proces - w przypadku wysadzenia w powietrze budynku - miał charakter poszlakowy, ale sąd nie miał wątpliwości, że H. jest winny.

Czytaj Magazyn TVN24: Były bloki, będzie las. Do poniedziałku ma was tu nie być.

Mieszkańcy opowiadają o wielkim hukuMieszkańcy opowiadają o wielkim huku

Przyznał się jedynie od sfałszowania karty przebiegu studiów

Do zniszczenia bloku doszło w nocy 17 lipca 2018 roku. Zdaniem śledczych sprawca podłożył pod nieukończony apartamentowiec cztery butle z gazem propan-butan, które uprzednio zostały przerobione. W wybuchu nikt nie ucierpiał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Po zdarzeniu do mediów oraz różnych instytucji i organizacji trafił list - manifest, z którego wynikało, że sprawcą wybuchu jest osoba podpisująca się Pocahontas, działająca w imieniu organizacji Brygada Wschód. W liście zawarte były żądania skierowane do dewelopera, aby zaprzestał rozbudowy rozpoczętej inwestycji i rozebrał inne gotowe już budynki, także te zamieszkałe. Były też groźby, że jeśli tak się nie stanie, Brygada te budynki zniszczy. Według treści listu chodziło o przywrócenie terenu do pierwotnego stanu, kiedy rosły tam lasy.

Mateusz H. został zatrzymany w lutym 2019 roku. Śledczy oskarżyli go o 20 przestępstw, w tym wysadzenie budowanego bloku. Według nich, usiłował on też doprowadzić wówczas do zawalenia kolejnych dwóch budynków. H. miał też spalić w 2017 roku dwie koparki należące do podwykonawców na tym samym placu budowy. Na liście przestępstw, o które został oskarżony mężczyzna, są też groźby karalne oraz kilkanaście wyłudzeń świadczeń socjalnych na szkodę wyższych uczelni i ośrodków pomocy społecznej.

Zatrzymanie podejrzanego o wysadzenie bloku w Bielsku-Białej27. 02 |CBŚP

Proces rozpoczął się pod koniec lutego ubiegłego roku. H., po odczytaniu aktu oskarżenia, nie przyznał się do najpoważniejszych zarzutów, w tym zniszczenia budowanego bloku, próby wysadzenia w powietrze kolejnych, a także podpalenia koparek. Przyznał się jedynie do sfałszowania karty przebiegu studiów.

Mowy końcowe zostały wygłoszone 9 lipca. Prokuratura zażądała wymierzenia oskarżonemu 10 lat więzienia. Mateusz H. apelował o uniewinnienie, umorzenie postępowania lub łagodny wymiar kary.

Autor:mag//now

Źródło: TVN24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24