Szpiegowanie przez "Angry Birds"? NSA przechwytywała dane w "ważnych celach"

TVN24

angrybirds.com"Angry Birds" posłużyły brytyjskim i amerykańskim agencjom szpiegowskim?

Bijąca rekordy popularności gra "Angry Birds" mogła być wykorzystana przez amerykańskie i brytyjskie agencje szpiegowskie do wychwytywania danych - informują amerykańskie i brytyjskie media powołując się na doniesienia Edwarda Snowdena. Działania wywiadu miały być "konieczne" i prowadzone w "ważnych celach".

Raport opublikowany za pośrednictwem "New York Times'a", "Guardiana" i agencji Pro Publica mówi, że NSA czyli Narodowa Agencja Bezpieczeństwa oraz brytyjska Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) współpracowały ze sobą od 2007 roku, w celu uzyskania dostępu do informacji z aplikacji na telefony komórkowe i tablety.

Raport GCHQ z 2012 roku pokazuje, jak wydobywano informacje o użytkownikach gry "Angry Birds" przeznaczonej na smartfony.

GCHQ podkreśliła, że wszystkie działania przez nią prowadzone były "autoryzowane, konieczne i proporcjonalne".

Natomiast NSA poinformowała, że nie jest zainteresowana danymi, poza tymi, które są "wykorzystywane do ważnych celów wywiadu".

- Każda sugestia, że NSA koncentruje się na kolekcjonowaniu treści ze smartfonów czy social media jest nieprawdą - oświadczyła.

Inwigilacja smartfonów

Raporty informują, że dane uzyskane z map, gier oraz portali społecznościowych były wychwytywane w podobny sposób, jak w przypadku technik wykorzystywanych w śledzeniu ruchu internetowego czy wiadomości sms. Aplikacje mogą udostępniać prywatne informacje na temat wieku, płci czy orientacji seksualnej użytkowników. Skala gromadzenia danych jest nieznana.

Dzięki Snowdenowi

Jest to kolejny dokument ujawniony dzięki działaniom byłego konsultanta NSA Edwarda Snowdena, informujący o tym, że NSA gromadzi na masową skalę dane telefoniczne i internetowe. Już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów amerykańskiej konstytucji.

Wcześniej korporacyjne giganty, takie jak Google, Microsoft, Yahoo, Facebook i LinkedIn, pozwały rząd USA za podanie do publicznej wiadomości informacji o przekazaniu danych do agencji wywiadowczych. Chcą także zmian w przepisach dotyczących elektronicznej inwigilacji.

Sukces "Angry Birds"

Gra "Angry Birds" jest jedną z najbardziej popularnych gier na telefony i tablety. Aplikację pobrało do tej pory ponad 1,7 miliarda użytkowników smartfonów.

Autor: pw/jk / Źródło: BBC, Sky News, The Guardian