"To jest, niestety, sukces Władimira Putina. Sojusz powstrzymał się od takiej deklaracji"

Horyzont

"To jest, niestety, sukces Władimira Putina. Sojusz powstrzymał się od takiej deklaracji"

Rosja kiedyś była strategicznym partnerem, teraz uznano ją za największe niebezpieczeństwo świata zachodniego – tak można streścić nową koncepcję strategiczną Sojuszu, przyjętą na specjalnym szczycie NATO w Madrycie. Podjęto również decyzje dotyczące odstraszania Rosji, a po ponad miesiącu przekonywania, Turcja przestała blokować przyjęcie Finlandii i Szwecji do Sojuszu. – To, co zostało postanowione na szczycie, nie wypełnia wszystkich polskich zamierzeń, natomiast jest dużo pozytywnych elementów, które mówią o wzmocnieniu polskiego bezpieczeństwa – oceniła w "Horyzoncie" prof. Agnieszka Legucka (analityczka ds. Rosji, PISM, wykładowczyni Akademii Finansów i Biznesu Vistula). Zdaniem Jędrzeja Bieleckiego ("Rzeczpospolita") Zachód jest zmęczony wojną i jej kosztami. Wprowadzając "najdalej idące sankcje" nie udało się też doprowadzić do bankructwa Rosji, czego początkowo się spodziewano. Goście Jacka Stawiskiego rozmawiali też o tym, co NATO ma do zaoferowania Ukrainie. - Nie możemy stracić z oczu zasadniczej rzeczy. Ta wojna nie toczy się o Szwecję i Finlandię, a o Ukrainę. Porażka dla Ukrainy jest daleko idąca, dlatego że nie mamy żadnych sygnałów świadczących o tym, że NATO widzi Ukrainę kiedyś tam w swoim gronie. To są słowa Zełenskiego i jego doradców - komentował Bielecki. Jego zdaniem Zachód przez ostatnich parę lat popełnił kardynalny błąd, nie doceniając Rosji. - NATO musi przyjąć do wiadomości, że za to trzeba będzie słono zapłacić - stwierdził. 

 

 

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.