Porozumienie USA z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. "To z pewnością porażka Polski i Ukrainy"

Horyzont

Porozumienie USA z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. "To z pewnością porażka Polski i Ukrainy"

Wbrew stanowisku Polski, mimo sprzeciwu Ukrainy Amerykanie i Niemcy porozumieli się w sprawie Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły porozumienie kończące spór o gazociąg. W ramach umowy Waszyngton wstrzyma nakładanie sankcji na Nord Stream 2, Niemcy z kolei zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Jakie konsekwencje dla Polski i Ukrainy ma ta umowa i jak silny jest dziś sojusz polsko-amerykański? O to Jacek Stawiski pytał w programie "Horyzont" Janusza Reitera, byłego ambasadora RP w USA i Niemczech. – Jest to z pewnością porażka Polski i Ukrainy, ale nie jest to niespodzianka – powiedział Reiter. Jego zdaniem "prezydent Biden przeprowadził analizę w sprawie Nord Stream 2". – Uznał, że szanse na zatrzymanie tego projektu są niepewne, natomiast straty, które powstaną w stosunkach amerykańsko-niemieckich, są pewne i doszedł do wniosku, że lepiej z Niemcami wynegocjować jakieś warunki, które sprawę uczynią strawniejszą dla Ukrainy i Stanów Zjednoczonych – ocenił Reiter. Były dyplomata mówił też o polityce Polski wobec Niemiec. - Nie jest sztuką w polityce udowodnić, że się ma rację, że ktoś robi źle, sztuką jest uniknąć takiej sytuacji – wyjaśnił. Dodał, że "w polityce lepiej mieć 50 procent sukcesu niż 100 procent racji". – W sprawie Nord Stream 2 mamy 100 procent racji, ale na tym się to kończy. Na przyszłość musimy prowadzić politykę trochę bardziej wyrafinowaną i nastawioną na osiąganie celów, nawet cząstkowych – powiedział Reiter.

 

Opis programu

Jacek Stawiski i Michał Sznajder z zaproszonymi ekspertami omawiają najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski. 

 

Michał Sznajder – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Przez lata związany z TVN24, gdzie pracował jako reporter specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Autor relacji m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Ukrainy i Gruzji. Od lutego 2014 roku związany z TVN24 BiS jako prowadzący.