Fakty po Faktach

Józefa Szczurek-Żelazko, Marta Golbik, dr hab. Karolina Wigura, prof. Tomasz Nałęcz, Mark Brzezinski

Blisko 16 miliardów złotych wpłynie do placówek ochrony zdrowia w związku ze wzrostem wynagrodzeń - poinformował w poniedziałek w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Józefa Szczurek-Żelazko (Prawo i Sprawiedliwość) w "Faktach po Faktach" w TVN24 zapewniała, że rząd dba o to, aby środki z budżetu były przekazywane ochronie zdrowia. Jak zaznaczyła "problemy służby zdrowia, to nie tylko pieniądze". - W tej chwili borykamy się z największym problemem braku kadry medycznej, ponieważ niestety nie da się wykształcić lekarza w ciągu 4, czy nawet 8 lat, od kiedy rządzimy - dodała. Marta Golbik (Koalicja Obywatelska) powiedziała z kolei, że "PiS przez 8 lat zaorał system ochrony zdrowia w Polsce". - Wystarczy spojrzeć na dane. Dwukrotnie zwiększyliście zadłużenie szpitali do 20 miliardów złotych. Dzisiaj niecałe 2-3 miesiące przed wyborami minister Niedzielski, który jest kandydatem do Sejmu z ramienia PiS i walczy o swoje miejsce na liście, mówi o tym, że znalazł pieniądze - stwierdziła posłanka PO.

 

O sondażach partyjnych w kolejnej części programu mówili dr hab. Karolina Wigura (socjolożka, UW, Kultura Liberalna) oraz prof. Tomasz Nałęcz (historyk, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, były wicemarszałek Sejmu). Rozmówczyni Piotra Marciniaka wskazała, że od ponad roku widzimy, że PiS i PO "będą szły łeb w łeb". - To jest wielka walka o te małe liczby. My do końca nie będziemy wiedzieli, która z nich osiągnie większy procent - dodała. Wigura tłumaczyła też, dlaczego Konfederacja ma tak wysokie poparcie. Wskazała, że chodzi o politykę imigracyjną, a właściwie jej całkowity brak, bo jej liderzy zakładają zamknięcie granic, kiedy PiS i PO licytują się o to, kogo i w jakiej liczbie przyjąć.

 

Na koniec Piotr Kraśko rozmawiał z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim, który był na największym atomowym okręcie wojennym na świecie. - Czułem się dumny z niezwykłej przyjaźni polsko-amerykańskiej, ponieważ wczoraj mogłem zabrać szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Rajmunda Andrzejczaka na pokład amerykańskiego lotniskowca USS Gerald R. Ford - wskazał. Ambasador podkreślił, że "amerykańscy żołnierze wyjeżdżają za granicę, by bronić wartości, a nie polityków - wyjeżdżają, by bronić demokracji, wolności słowa, prasy, mediów, praworządności oraz praw człowieka".