Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalny klimat?

Nowy lepszy świat

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalny klimat?

O katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych naukowcy mówią od dekad, bo to, że jako gatunek trujemy planetę, wiemy nie od dzisiaj. Tuż po wybuchu pandemii COVID-19, gdy świat zatrzymał pierwszy lockdown, na zdjęciach satelitarnych zobaczyliśmy, jak Ziemia złapała oddech. Od lat słyszymy polityków, którzy składają deklaracje, obiecują zmiany, które nie zawsze pokrywają nie z konkretnymi działaniami. Czy inwazja rosyjska na Ukrainę zmieni cokolwiek w globalnej polityce klimatycznej? Czy embargo na paliwa kopalne i jądrowe z Rosji będzie miało wpływ na strategie energetyczne? Ogólnie: czy wojna będzie miała wpływ na kondycję naszej planety? O tym w rozmowie z socjolożką dr Dominiką Blachnicką-Ciacek z Uniwersytetu SWPS w Warszawie z okazji Światowego Dnia Ziemi.

Opis programu

"Nowy lepszy świat" to podcast o tym, jak zmienia się i zmieni się rzeczywistość w najbliższym czasie. Reporter tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona pyta przedstawicielki i przedstawicieli świata nauki, kultury, biznesu oraz aktywistki i aktywistów organizacji pozarządowych o najważniejsze zjawiska społeczno-kulturalne, które pojawiły się lub nasiliły się wraz z wybuchem pandemii, a które uwypukliły się wraz z inwazją rosyjską na Ukrainę. Goście i gościnie każdego z odcinków opowiadają o tym, jak w praktyce sami możemy uczynić nasz świat lepszym. Bo przecież wcale nie jest powiedziane, że przyjdzie nam żyć w huxleyowskiej dystopii, a być może z tych wszystkich zmian wyniknie coś dobrego.

 

Tomasz-Marcin Wrona – semiotyk kultury, kulturoznawca, dziennikarz i reporter, związany z tvn24.pl od 2015 roku. Na co dzień rozmawia z artystami, ludźmi kultury i nauki, analizuje najciekawsze zjawiska kulturalne i przypomina postaci oraz wydarzenia, które zmieniły historię.