Najstarszy w Rosji ogród zoologiczny przenosi się z centrum Sankt Petersburga za miasto. W nowym miejscu, na 300 hektarach, odtworzony zostanie kontynent sprzed 300 milionów lat - powstanie 6 wysp połączonych strefą lodu symbolizującą Arktykę, a każda będzie wyglądała jak inny kontynent. Ok. 3,5 tysiąca zwierząt będzie chodzić po otwartym terenie.
Park Primorskij to zoo założone w 1865 roku w historycznym centrum Sankt Petersburga. Jest najstarszym parkiem zoologicznym w Rosji i - jak większość z nich w kraju - cierpi na brak miejsca. By stworzyć godziwe warunki życia dla 3474 zwierząt z 479 gatunków z całego świata, władze miasta ogłosiły międzynarodowy konkurs na projekt nowej placówki.
Postanowiono stworzyć całkiem nowy ogród zoologiczny 2 km za miastem, uciekając od gęstego zaludnienia i hałasu centrum. Przeznaczono na ten cel działkę o powierzchni 300 hektarów, czyli 40 razy większą niż obecne zoo, ulokowaną na terenie rezerwatu przyrody Juntolowo.
A konkursowiczom postawiono tylko jeden warunek – wdrożenie rozwiązań korzystnych dla naturalnego środowiska. Wygrał projekt Francuzów: z firmy architektonicznej Beckmann N'Thépé i biura architektury krajobrazu TN Plus, które odpowiadają za przebudowanie parków zoologicznych, m.in. w Paryżu i w Helsinkach.
Wyspy jak kontynenty
Głównym założeniem projektowym jest stworzenie ogrodu na sztucznym zbiorniku wodnym, który przybrałby formę sześciu wysp symbolizujących superkontynent Pangea – istniejący między 300 a 180 milionów lat temu i który podzielił się na siedem lądów.
Żeby odtworzyć "Wszechziemię", zoo będzie miało układ archipelagu, w którym poszczególne wyspy będą reprezentowały Azję Południowo-Wschodnią, Afrykę, Australię, Amerykę Południową oraz Amerykę Północną i Eurazję połączone strefą lodu symbolizującą Arktykę.
Teren jest obficie zaopatrzony w wodę, dlatego szczególnie jest przystosowany do wyspiarskiej organizacji zoo.
Każda z wysp ma być inna i odtwarzać roślinność i świat zwierząt ich rzeczywistych odpowiedników. Rozmieszczenie ekspozycji w większości na otwartym terenie sprawi, iż odwiedzający będą mogli poczuć się tak, jakby rzeczywiście przebywali na danym kontynencie.
By zrozumieć historię Ziemi
Zwycięski projekt jest ciekawy także dlatego, że nowy petersburski zwierzyniec nie będzie tylko i wyłącznie miejscem wypoczynku i rekreacji dla gości, ale także ośrodkiem badawczym monitorującym zachowanie i zwyczaje zwierząt. Oraz centrum naukowym, w którym będą prowadzone badania nad ochroną i zachowaniem naturalnych ekosystemów na naszej planecie. Jedną z głównych funkcji przyszłego obiektu będzie też edukacja – dzięki koncepcji archipelagu, obiekt ma pomóc w zrozumieniu historii ziemi.
Władze Petersburga planują zakończyć budowę nowego zoo w 2014 roku. Inwestycja ma pochłonąć ok. 20 miliardów rubli.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe