Przez chorobę stracił pracę, musiał się przeprowadzić, groziły mu zarzuty. Jego organizm sam wytwarza alkohol

Źródło:
Today, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Mark Mongiardo zmaga się z rzadką chorobą
Mark Mongiardo zmaga się z rzadką chorobą
Mark Mongiardo
Mark Mongiardo zmaga się z rzadką chorobąMark Mongiardo

Mark Mongiardo zmaga się z rzadką chorobą, która sprawia, że jego organizm sam wytwarza alkohol. To zespół fermentacji jelitowej, który powoduje szereg objawów podobnych do upojenia alkoholowego. Przez swoje schorzenie stracił pracę, musiał sprzedać dom, a nawet toczyło się przeciwko niemu postępowanie karne.

40-letni Mark Mongiardo cierpi na bardzo rzadkie schorzenie, które sprawia, że jego organizm sam wytwarza alkohol. Diagnozę otrzymał dopiero po wielu latach zmagania się z uciążliwymi skutkami, typowymi dla stanu nietrzeźwości. - Myślałem, że coś jest ze mną nie tak, ale nie byłem do końca pewien co. Myślałem po prostu, że jestem cały czas zmęczony. Moja żona wiele razy powtarzała mi, że nie zachowuję się normalnie - powiedział Mongiardo w rozmowie z portalem today.com. Dodał, że często ciężko pracował - ponad 12 godzin dziennie - więc swoje zmęczenie i zmiany w zachowaniu przypisywał właśnie temu. Sytuacja zmieniła się jednak, gdy w ciągu sześciu miesięcy dwukrotnie został zatrzymany przez policję, a testy wykazały obecność alkoholu w jego krwi.

ZOBACZ TEŻ: Chory na raka zaczął mówić z obcym akcentem. Naukowcy wskazali wyjaśnienie

Mark Mongiardo zmaga się z zespołem fermentacji jelitowej

Mongiardo w 2005 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel i trener w liceum w New Jersey. Na przestrzeni lat wiele razy zdarzało się, że ktoś poczuł od niego alkohol, dlatego był wzywany do gabinetu dyrektora szkoły. Po kilku latach, jadąc samochodem, został zatrzymany przez policję, a test na obecność alkoholu we krwi wyszedł pozytywnie. Pół roku później sytuacja powtórzyła się. - Wtedy wiedziałem, że coś jest nie tak. (...) Groziły mi zarzuty. Nie mieli więc wyboru i zostałem wysłany (z pracy - red.) na urlop administracyjny - wspomina mężczyzna w rozmowie z today.com.

Mark Mongiardo pracował jako nauczyciel i trener w liceumMark Mongiardo

- Miałem wszystkie objawy spożycia alkoholu. Żona przez lata myślała, że piję w ukryciu. Wracałem do domu każdego dnia i byłem w zasadzie pijany. Miałem objawy odurzenia, od niewyraźnej mowy po problemy z utrzymaniem równowagi - mówi portalowi. Sytuacja życiowa zmusiła go do sprzedaży domu w New Jersey i przeprowadzki do domu rodzinnego żony na Long Island. - Starałem się znaleźć pracę, ale w toku było moje postępowanie o popełnienie przestępstwa (za jazdę pod wpływem alkoholu - red.) (...), więc nie mogłem dostać pracy jako nauczyciel. Próbowałem zatrudnić się w supermarkecie, ale się nie udało - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Mózgożerna ameba zwiększa swój zasięg. Przez globalne ocieplenie

W 2019 roku mężczyzna postanowił poszukać odpowiedzi na możliwe przyczyny swoich objawów w internecie, zastanawiając się, czy organizm może sam produkować alkohol. Właśnie w ten sposób trafił na zespół fermentacji jelitowej (auto-brewery syndrome - ang.). Udało mu się znaleźć lekarza w Nowym Jorku, zajmującego się tą przypadłością, który wykonał odpowiedni test. Gdy Mongiardo był na czczo, stężenie alkoholu we krwi było na poziomie zerowym, jednak gdy spożył słodki napój, stężenie to stopniowo wzrastało. W ciągu pierwszej godziny od wypicia słodkiego napoju poziom jego alkoholu we krwi wzrósł do 0,14 promila. - Lekarz pokręcił głową. Powiedział: "zdecydowanie ma pan zespół fermentacji jelitowej" - wspomina mężczyzna.

Po postawieniu diagnozy Mongiardo przeszedł na dietę niskowęglowodanową i niskocukrową, które mogą łagodzić symptomy choroby. - Pochodzę z włosko-amerykańskiej rodziny. Nie jadłem makaronu czy pizzy, odkąd otrzymałem diagnozę w maju 2019 roku. Na początku było to ekstremalnie trudne - wyznał w today.com. Obecnie Mongiardo pracuje jako agent nieruchomości. Stale monitoruje swój poziom alkoholu we krwi i ma nadzieję, że jego historia pomoże osobom, które też zmagają się z tym schorzeniem.

Mark Mongiardo zmaga się z rzadką chorobąMark Mongiardo

ZOBACZ TEŻ: Natalia Niemen o chorobie swojej córki. Kilkuletnia Danusia cierpi na zespół Noonan

Zespół fermentacji jelitowej - na czym polega

Jak tłumaczą specjaliści z amerykańskiego Narodowego Centrum Informacji Biotechnologicznej, zespół fermentacji jelitowej występuje, gdy bakterie obecne w układzie pokarmowym człowieka przekształcają spożyty pokarm - a dokładnie zawarte w nim węglowodany i cukry - w alkohol, który następnie przedostaje się do krwi. Osoby zmagające się z zespołem wykazują objawy upojenia alkoholowego, choć nie spożywały napojów alkoholowych. Do objawów tej choroby zalicza się m.in. problemy z utrzymaniem równowagi, dezorientację, problemy jelitowe, wymioty, burczenie w brzuchu, zmęczenie czy zawroty głowy.

Schorzenie to częściej występuje u pacjentów z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, otyłość i choroba Leśniowskiego-Crohna, ale może wystąpić też u osób zdrowych. Choć jest rzadko diagnozowane, prawdopodobnie rzeczywista liczba osób z nim się zmagających jest wyższa niż liczba zgłaszanych przypadków. Do leczenia tego stanu często wykorzystywane są antybiotyki. Pomóc może również dieta o niskiej zawartości węglowodanów i cukrów.

ZOBACZ TEŻ: Nikt nie wierzy, że nie piją, walczą o swoje dobre imię. Czym jest zespół autobrowaru?

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Today, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Źródło zdjęcia głównego: Mark Mongiardo

Pozostałe wiadomości
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Donald Trump po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone "przejmą kontrolę nad Strefą Gazy". Zapowiedział, że Ameryka zrówna ten teren z ziemią i stworzy tam "nieograniczoną liczbę miejsc pracy". Pytany o to, czy wyśle do Gazy amerykańskich żołnierzy, dodał, że "zrobi to, co konieczne".

Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy

Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy

Źródło:
PAP

Na świecie mnożą się przykłady miast, które w najróżniejszy sposób próbują poradzić sobie z problemem nadmiernej turystyki. Niedawno do tej listy dołączyło japońskie Otaru, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Hokaido. Aby przywołać kłopotliwych turystów do porządku, lokalne władze zaangażowały do pomocy ochroniarzy.

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Źródło:
PAP

1077 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W wojnie z Rosją zginęło 45 tysięcy żołnierzy, a 390 tysięcy zostało rannych - ujawnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 80 starć bojowych - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. - Prowadzimy rozmowy z Rosjanami i Ukraińcami i mam nadzieję, że zrobimy coś, co wyrasta ponad wszystko - oznajmił z kolei prezydent USA Donald Trump podczas konferencji z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Zełenski ujawnia, ilu żołnierzy straciła w wojnie Ukraina

Zełenski ujawnia, ilu żołnierzy straciła w wojnie Ukraina

Źródło:
PAP, NV, Suspilne, tvn24.pl

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum ogłosiła, że jej kraj rozpoczął operację rozmieszczania przy granicy z USA dziesięciu tysięcy żołnierzy i żandarmów. Wyjaśniła, że zgodnie z umową pomiędzy obu krajami mają powstrzymać przemyt fentanylu i nielegalną migrację.

Meksyk rozmieszcza żołnierzy na granicy z USA. Mają powstrzymać przemyt

Meksyk rozmieszcza żołnierzy na granicy z USA. Mają powstrzymać przemyt

Źródło:
PAP

Największą grupą pracujących obcokrajowców w Polsce nadal są Ukraińcy, ale ich udział stopniowo maleje. W ostatnich latach niemal 50-krotnie wzrosła natomiast liczba Kolumbijczyków, których pracodawcy cenią za elastyczność adaptacyjną i dobrą znajomość języka angielskiego - wynika z raportu Smart Solutions.

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na nadchodzące dni. Z komunikatu wynika, że w części kraju mogą wystąpić opady marznące oraz oblodzenie. Sprawdź szczegóły.

Na drogach i chodnikach znów może być ślisko

Na drogach i chodnikach znów może być ślisko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieznany sprawca ostrzelał miejski autobus na warszawskim Mokotowie. Policja informuje, że użył "przedmiotu przypominającego broń". Mężczyzna jest poszukiwany.

"Oddał trzy strzały". Miejski autobus ostrzelany na Mokotowie

"Oddał trzy strzały". Miejski autobus ostrzelany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze wstępnego raportu opublikowanego we wtorek na stronie internetowej rządu Kazachstanu wynika, że azerski samolot pasażerski, który rozbił się w grudniu po przekierowaniu z Rosji do Kazachstanu, został uszkodzony "prawdopodobnie przez obiekty zewnętrzne".

Raport: azerski samolot prawdopodobne uszkodzony przez obiekty zewnętrzne

Raport: azerski samolot prawdopodobne uszkodzony przez obiekty zewnętrzne

Źródło:
PAP

Premier Grenlandii Mute Egede zaproponował, aby 11 marca odbyły się wybory parlamentarne na wyspie, która ma status autonomicznego terytorium Danii. Zaznaczył, że Grenlandia przechodzi "trudny czas".

"Jako kraj przechodzimy przez bezprecedensowy i trudny czas". Premier Grenlandii zaproponował termin wyborów

"Jako kraj przechodzimy przez bezprecedensowy i trudny czas". Premier Grenlandii zaproponował termin wyborów

Źródło:
PAP

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet - wynika z krajowego rejestru tej choroby. Okazuje się jednak, że to rak płuca jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów u kobiet. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"To rak płuca jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów u kobiet, a nie rak piersi"

"To rak płuca jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów u kobiet, a nie rak piersi"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone "przejmą kontrolę nad Strefą Gazy". W szkole w szwedzkim mieście Örebro doszło do strzelaniny. Z kolei premier Donald Tusk oświadczył, że Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 5 lutego.

Trump chce kontrolować Strefę Gazy, strzelanina w szwedzkiej szkole, Polska bez paktu migracyjnego

Trump chce kontrolować Strefę Gazy, strzelanina w szwedzkiej szkole, Polska bez paktu migracyjnego

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Ekspert Banku Pekao Piotr Bartkiewicz ocenia, że do pierwszej obniżki dojdzie po wakacjach.

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 37-latka w mieszkaniu na Woli. Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie blisko 25 kilogramów narkotyków o łącznej wartości blisko dziewięciu milionów złotych. Grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

25 kilogramów narkotyków w mieszkaniu. Były warte blisko dziewięć milionów złotych

25 kilogramów narkotyków w mieszkaniu. Były warte blisko dziewięć milionów złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że po wyborach prezydenckich zostanie przedstawiony projekt rekonstrukcji rządu. - To będzie zmiana systemowa, będzie mniej ministrów, rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie - stwierdził szef rządu. Do zapowiedzi premiera w "Faktach po Faktach" odniósł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie będzie żadnej zmiany w tym rządzie bez naszej zgody - podkreślił.

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Źródło:
PAP

We wtorek późnym wieczorem w tunelu przed stacją Bielsko-Biała Główna wykoleił się pociąg osobowy, kóry jechał ze Zwardonia do Katowic. Bartłomiej Wnuk, rzecznik regionalnego przewoźnika Kolei Śląskich, przekazał, że nikomu nic się nie stało.

Pociąg wykoleił się tuż przed stacją Bielsko-Biała Główna 

Pociąg wykoleił się tuż przed stacją Bielsko-Biała Główna 

Źródło:
PAP

Lidl wycofuje ze sprzedaży precle w czekoladzie mlecznej i deserowej. Apeluje także o zwrot zakupionych produktów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt można zwrócić w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Źródło:
tvn24.pl

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

Zespół CSIRT NASK zaobserwował kampanię wiadomości e-mail, podszywających się pod Pekao. Oszuści wysyłają wiadomości, które rzekomo pochodzą od zespołu wsparcia banku.

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Źródło:
tvn24.pl

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

65-letni kierowca jechał autostradą A2 pod prąd. W miejscowości Miedniewice (woj. mazowieckie) zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo fordem. Obaj kierowcy zginęli. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 65-latek wjechał na autostradę pod prąd, wyjeżdżając z MOP w Bolimowie (woj. łódzkie). Reporter TVN24 sprawdził, jak to możliwe, żeby kierowca wjechał tam pod prąd.

Wjechał na autostradę pod prąd, zginął on i inny kierowca. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu

Wjechał na autostradę pod prąd, zginął on i inny kierowca. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu

Źródło:
TVN24
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rośnie odsetek osób, u których diagnozowany jest rak płuc, a które nigdy nie paliły papierosów - informuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem. Według ekspertów winne może być zanieczyszczenie powietrza.

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Źródło:
Guardian, zwrotnikraka.pl, tvn24.pl

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości prawie 800 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lutego 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl