Chińczycy przyzwyczaili cały świat do widowiskowych pokazów, parad. Musical, nad którym właśnie ruszają prace, też ma zachwycać. - Będzie show jak w Las Vegas, zapowiadają twórcy i jednocześnie zapewniają: idea dzieła nie zostanie wypaczona. "Kapitał' Karola Marksa, w przyszłym roku, na deskach teatru.
Inscenizacja ma przypominać musicale te wystawiane na Broadwayu - z bogatą oprawą muzyczną i choreograficzną na najwyższym poziomie. Produkcją kieruje He Nian - znany z teatralnych adaptacji opowieści o tradycyjnych chińskich sztukach walki.
Akcja przedstawienia ma mieć miejsce w zakładzie produkcyjnym, gdzie wyzyskiwani przez właściciela robotnicy uświadamiają sobie opisane przez Marksa prawa, mające rządzić ekonomią państw kapitalistycznych marks
Profesor ekonomii będzie czuwał nad musicalem
Dyrektor produkcji He Nian zapowiada, że musicalowe elementy zostaną tu połączone z rolą edukacyjną. - Nie ma znaczenia styl przedstawienia - nie wolno jednak wypaczać idei Marksa - zaznaczył. Nad tym elementem przedstawienia czuwać ma zresztą znany profesor ekonomii z szanghajskiego prestiżowego uniwersytetu Fudan, Zhang Jun.
Pekińska premiera "Kapitału" Marksa planowana jest na początek przyszłego roku. Akcja przedstawienia ma mieć miejsce w zakładzie produkcyjnym, gdzie wyzyskiwani przez właściciela robotnicy uświadamiają sobie opisane przez Marksa prawa, mające rządzić ekonomią państw kapitalistycznych.
„Kapitał” na scenie był nudny
Nie jest to pierwsza próba adaptacji dzieła Marksa. Pierwszą taką próbę podjęto jeszcze w latach 30. w Japonii. W końcu 2006 roku sztuka oparta na "Kapitale" została wystawiona także na niemieckiej scenie - przez teatr w Duesseldorfie, który następnie dał gościnne występy na deskach teatrów w Berlinie, Frankfurcie i Zurychu. Produkcję tę krytycy uznali jednak za wyjątkowo nudną.
Karol Marks (1818-1883) wydał pierwszy tom swego "Kapitału" w 1867. Późniejsze tomy zostały opublikowane już po jego śmierci przez Fryderyka Engelsa. W "Kapitale" niemiecki filozof i ekonomista przedstawił swoje poglądy na temat światowej gospodarki, kapitalistycznego sposobu produkcji i jego następstw.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EAST NEWS