Popularne narzędzie Google Earth zostało wzbogacone o wirtualną rekonstrukcję Starożytnego Rzymu. Rekonstrukcja jest efektem stuleci prac naukowców - podkreślają twórcy.
Wirtualne miasto jest repliką zabudowy z 320 roku n.e. Użytkownicy mogą poruszać się swobodnie po Forum Cezara czy stanąć w centrum Koloseum.
- To jest kolejny krok w budowie wirtualnej machiny czasu - powiedział BBC Bernard Frischer z Uniwersytetu Wirginii, który współpracował z Google nad rekonstrukcją.
Naukowo - popularnie
- Projekt jest kontynuacją pięciu stuleci badań naukowców, architektów i artystów renesansu, którzy rekonstruowali antyczne miasto słowami, mapami i obrazami - powiedział Frischer.
W projekcie brała także udział firma archeologii wirtualnej Past Perfect Productions. - Kulturowe dziedzictwo, choć zakorzenione w przeszłości, żyje współcześnie jako prawdziwe miasto - powiedział Joel Myers, szef PPP. - Dzięki wirtualnej wersji możliwe jest zwiedzanie wielu jego miejsc, bez niszczenia tego, co pozostało.
Nauka w internecie
Starożytny Rzym jest pierwszym historycznym miastem na Google Earth. W swoim blogu twórcy Google piszą, że miasto składa się z 6700 budynków i 250 opisanych miejsc w wielu językach.
- Nie ważne, czy jesteś studentem, historykiem czy po prostu hobbystą. Dzięki tej rekonstrukcji dowiesz się czegoś nowego na temat miasta - powiedział Bruce Polderman, szef działu produkcji Google Earth 3D.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters