Badacze: ostre słońce odbijające się od ekranów smartfonów grozi uszkodzeniem wzroku

Autor:
Anna
Wilczyńska
Źródło:
TVN24
Naukowcy ostrzegają przed słońcem
Naukowcy ostrzegają przed słońcem
TVN24
TVN24Naukowcy ostrzegają przed słońcem

Uwaga na ostre słońce – ostrzegają naukowcy. Nie wolno w nie spoglądać, bo może zniszczyć wzrok, a nawet wypalić siatkówkę. Eksperci zwracają uwagę także tym, którzy używają smartfonów i czytników. Odbijające się od nich słońce może bardzo zaszkodzić. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gdy pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, także na świeżym powietrzu przybywa czytelników gazet, e-booków, ale też użytkowników smartfonów czy tabletów - urządzeń ze szklanym, błyszczącym ekranem.

Gdy chmur nie ma, a słońce jest ostre, takie czytanie może być niebezpieczne, bo nie tylko razi, ale w pewnych okolicznościach może też uszkadzać wzrok.

Badacze: ostre słońce grozi uszkodzeniem wzroku

Hiszpańscy naukowcy w czasopiśmie "Journal of Medical Case Reports" opisali historię dwóch osób, które uszkodziły sobie siatkówkę po długotrwałym patrzeniu na takie ekrany w ostrym słońcu.

Jak tłumaczy kierownik Kliniki okulistyki w Centrum Zdrowia Dziecka, słońce może uszkodzić wzrok na dwa sposoby. - Pierwsze to jest uszkodzenie nabłonka rogówki i zwykle jest to związane z odbiciem światła słonecznego od dużej powierzchni, na przykład od śniegu czy też od powierzchni wody. Ta ekspozycja musi być długotrwała – wyjaśnia prof. Wojciech Hautz.

Badacze ostrzegają przed ostrym słońcemShutterstock

To właśnie dlatego himalaiści noszą specjalne okulary ochronne. Słońce może też uszkodzić siatkówkę i tu kłopot będzie większy. - U pacjentów, którzy patrzą bezpośrednio na słońce może rozwinąć się retinopatia słoneczna – ostrzega prof. Wojciech Hautz.

- Układ optyczny oka skupia promienie świetlne. Jeśli pacjent patrzy bezpośrednio na słońce, wówczas promienie słoneczne są skupione na siatkówce i mogą wypalić fotoreceptory, a więc elementy, które odbierają światło – tłumaczy kierownik kliniki okulistyki.

Słońce może uszkodzić siatkówkę oka

W hiszpańskiej pracy naukowej opisano jednak osoby, które nie patrzyły w słońce, a w ekran smartfonu i tabletu, od którego odbijały się promienie słoneczne.

Specjalistka okulistyki ze Szpitala Kolejowego w Katowicach dr Małgorzata Rebkowska-Juraszek przyznaje, że nie są to częste przypadki. – Ale będą się zdarzać, bo świadomość jest nieduża w tym kierunku, a zabezpieczenia pod postacią odpowiednich filtrów nie każdy stosuje – podkreśla.

30-letni mężczyzna zauważył u siebie pogorszenie wzroku po czterogodzinnym czytaniu z tabletu na słonecznym stoku narciarskim. Z kolei 20-letnia kobieta czytała przez trzy godziny na plaży. Później zauważyła, że straciła ostrość widzenia.

- Im mocniejsze światło, im bardziej na południe Europy i im wyżej w górach, tym większe ryzyko, że słońce uszkodzi siatkówkę – ostrzega dr Małgorzata Rebkowska-Juraszek.

Korzystanie ze smartfonów a krótkowzroczność

Użytkownikom smartfonów w naszej szerokości geograficznej częściej zapewne doskwierać będzie krótkowzroczność – to z kolei przez tak zwane nadmierne napięcia akomodacyjne.

- Oko, patrząc z bliska, bardzo silnie pracuje, bardzo silnie napina mięśnie wewnątrzgałkowe i ten przetrwały skurcz akomodacyjny powoduje odkształcenie soczewki i w konsekwencji rozwój krótkowzroczności – mówi prof. Wojciech Hautz.

Dlatego okuliści radzą, by czas spędzany na korzystaniu z ekranów skracać, a na plaży korzystać z dobrych okularów przeciwsłonecznych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Anna Wilczyńska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości