"Są rozwiązłe, agresywne, despotyczne". Naukowczyni obala mit o nieśmiałych, łagodnych samicach

Źródło:
CNN
Mity z filmu "Król Lew", a matka natura
Mity z filmu "Król Lew", a matka naturatvn24bis
wideo 2/9
Mity z filmu "Król Lew", a matka naturatvn24bis

Surykatki dowodzą klanem i nie pozwalają innym samicom się rozmnażać. Lwice mogą uprawiać seks sto razy dziennie. Kaczki kontrolują, kto zostanie ojcem ich młodych. Nauka ma wiele dowodów na to, że samice nie zawsze są uległe, łagodne czy wycofane. Niejednokrotnie są liderkami swoich społeczności.

Stereotypy, według których zwierzęta dzieli się na dominujące samce i uległe samice, utrzymują się od czasów Karola Darwina. Zdaniem Lucy Cooke, dziennikarki i zoolożki, ta interpretacja zbyt często pozostaje niekwestionowana w podręcznikach i filmach przyrodniczych. Jak twierdzi, "seksistowskie uprzedzenia zanieczyszczały biologię ewolucyjną i powodowały marginalizację i niezrozumienie samic w świecie zwierząt przez naukowy patriarchat". W swojej nowej książce, "Bitch: On the Female of the Species" ("Suka: o samicy wśród gatunków"), obala szereg mitów na temat samic.

Cooke przekonuje, że samice są tak samo rozwiązłe, agresywne i nastawione na realizację jak samce. Z upodobaniem opisuje okrutne surykatki, hieny z 20-centymetrowymi łechtaczkami, menopauzę orek i albatrosy, które tworzą trwałe związki lesbijskie. – Uznałam, że odkrycie różnorodności samiczych doświadczeń jest naprawdę fascynujące, zwłaszcza że nie rządzą nim przygnębiające patriarchalne zasady – mówi w rozmowie z CNN.

Mit monogamicznej samicy

Lwica Shutterstock - zdjęcie ilustracyjne

Wątek znany z filmów przyrodniczych: samice są nieśmiałe i wybredne, w przeciwieństwie do agresywnych i rozwiązłych samców. Cooke wylicza gatunki, których przedstawicielki uprawiają seks z różnymi partnerami. Lwice mogą się łączyć do 100 razy dziennie z wieloma samcami. 

Badania pokazują, że ptaki śpiewające są monogamistami, kiedy budują gniazda i karmią młode, ale 90 procent samic przed zagnieżdżeniem się rutynowo uprawia seks z wieloma partnerami. W jednym gnieździe mogą znajdować się jaja wielu ojców, nawet jeśli wychowaniem młodych zajmuje się tylko jeden samiec. Wiemy o tym dzięki testom DNA przeprowadzonym przez Patricię Gowaty, naukowczynię wielokrotnie krytykowaną za swoje badania. – Moje odkrycie uraziło tak wiele osób, że to niewiarygodne. Nie mogli sobie wyobrazić, że samice nie są z natury łagodne – wspominała Gowaty.

Dopiero w latach 90. świat ornitologiczny zaakceptował, że samice ptaków są rozwiązłe, co otworzyło drogę do podobnych badań na gadach i płazach. Obecnie eksperci uważają, że prawdziwa monogamia występuje tylko u siedmiu procent gatunków.

Rozwiązłość w celu ochrony młodych

Seks w świecie zwierząt nie służy wyłącznie prokreacji, może być też strategią zwiększającą szanse na przeżycie młodych. Badania wykazały, że samce małp langur w Indiach rutynowo zabijają maluchy karmione piersią, gdy przejmują oddział. To samo zachowanie zaobserwowano u dziesiątek innych gatunków naczelnych, w tym szympansów, a także zwierząt takich jak lwy.

Według ekspertów samice zwierząt bywają zmuszane do uprawiania seksu z zalotnikami płci męskiej z grupy i spoza niej, aby nie było pewności, kto jest ojcem. Ma to wpływ na ochronę ich młodych, pomaga też pozyskiwać męskich partnerów do opieki nad dziećmi. Agresywną seksualność obserwuje się wśród samic szympansów, które wydają na świat tylko pięć lub sześć młodych, ale mogą uprawiać seks tysiące razy z dziesiątkami samców szympansów. Takie zachowania seksualne obserwuje się również u makaków berberyjskich i pawianów sawannowych.

Falliczna budowa narządów płciowych występuje nie tylko u samców

 
Hiena sxc.hu

Cooke odkryła też, że dziesiątki samic zwierząt mają wyraźnie falliczną anatomię intymną. Na przykład samice hieny cętkowanej mają 20-centymetrową łechtaczkę, która jest ukształtowana i ułożona dokładnie tak, jak męski penis. Samice hien są większe od samców i żyją w klanach liczących do 80 osobników, rządzonych przez samicę alfa.

Tradycyjnie uważa się, że to testosteron jest siłą napędową programującą embriony jako męskie, przy założeniu, że "żeński" jest bierną wartością domyślną. Ale obecnie taki pogląd jest postrzegany jako zbyt sztywny sposób spojrzenia na różnice między płciami. Badania hieny cętkowanej i innych "zmaskulinizowanych zwierząt", takich jak lemury i kretoszczury, rzuciło światło na to, jak zwierzę staje się samicą, jednak wciąż jest to niedostatecznie zbadane pole.

Biologii trudno było zaakceptować samicę alfa

SURYKATKIAleksandr Solomonenko/Shutterstock

Klany surykatek są zdominowane przez jedną samicę, której głównym celem jest powstrzymanie spokrewnionych z nią samic przed posiadaniem własnych dzieci – zamiast tego angażuje je do opieki nad swoimi młodymi. Gdy jej rywalki osiągną wiek rozrodczy, surykatka alfa albo je zabija, albo one same uciekają z grupy.

– To trochę despotyczne – mówi Cooke. Podkreśla, że "biologii trudno było zaakceptować samicę alfa". I wskazuje kolejny gatunek, w którym dominującą rolę odgrywają samice. To bonobo. Jednak samice bonobo (szympansa karłowatego) nie walczą ze sobą, zamiast tego tworzą budzące grozę siostrzeństwo, wzajemnie się pielęgnując i masturbując, aby regulować napięcie i promować współpracę. 

Zdaniem naukowców przykład bonobo pokazuje, że dominacja nie ma nic wspólnego z seksem. Chodzi o środowisko, w którym znajduje się zwierzę. Nie ma normy.

Samice mają wpływ na to, kto zostanie ojcem

Kaczki rasy khaki-campbell (Wikipedia (Public Domain))Wikipedia (public domain)

Nawet w skupiskach zwierząt, w których samce zwierząt są bardziej dominujące, ich żeńskie odpowiedniki wykształciły kreatywne sposoby kontrolowania walki płci. Badania Patricii Brennan z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst nad waginami delfinów i kaczek wykazały, że mają one unikalne kształty ze ślepymi "kieszeniami" i spiralami.

Brennan uważa, że ​​samice kaczki krzyżówki mogą kontrolować, który kaczor zapładnia ich jaja, umożliwiając lub blokując przejście prącia. Naukowczyni odkryła podobne zjawisko u delfinów. Cooke podkreśla, że samica często nie jest taką ofiarą, jaką może się wydawać, ponieważ kontroluje to, kto zapłodni jej jajeczka, a "jeśli chodzi o ewolucję, tylko to się liczy" - stwierdza. Naukowczyni zapowiada kolejną książkę, tym razem o tym, jak Darwin źle ocenił samce zwierząt. – Stereotyp samca alfa jest tak samo szkodliwy dla mężczyzn, jak dla kobiet. Przekonuje mężczyzn, że ​​mają być agresywni i konkurencyjni. Myślenie darwinowskie jest licencją na toksyczną męskość - podsumowuje.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Solomonenko/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Z powodu awarii pociągu z ruchu wyłączono pięć stacji metra na Żoliborzu i Bielanach. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił autobusową komunikację zastępczą. Utrudnienia zakończyły się po godzinie 13.

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji było wyłączonych z ruchu

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji było wyłączonych z ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl