Doskonale zachowany, zatopiony w żywicy mały ptak sprzed 100 milionów lat został odnaleziony w Birmie. Znalezisko zelektryzowało naukowców i użytkowników mediów społecznościowych.
Skamielinę odnaleziono w dolinie Hukawng w północnej części Birmy. W bursztynie sprzed 100 milionów lat zachowały się w niemal niezniszczonej postaci szczątki młodego ptaka.
Badania nad skamieliną zawierającą czaszkę, szyję, fragment skrzydła, tylną nogę i opierzony ogon ptaka zostały opublikowane w magazynie naukowym "Gondwana Research".
Mezozoiczny ptak
Naukowcy określili, ze zwierzę należało do enantiornisów (Enantiornithes) – podgromady ptaków, która wymarła wraz z dinozaurami ok. 66 milionów lat temu. Charakterystyczne, widoczne na zdjęciach szpony na skrzydłach, ułatwiały im poruszanie się wśród gałęzi.
Samodzielne pisklę
Odnaleziona skamielina jest mała - cała ma długość około 3 cm, co oznacza, że ptak musiał być bardzo młody, parotygodniowy.
Kierujący badaniami dr Xing Lida z Chińskiego Uniwersytetu Geologicznego twierdzi, że można z tego faktu wysnuć przesłanki dotyczące trybu życia tych ptaków: pisklęta najprawdopodobniej były bardzo samodzielne, nie czekały w gnieździe na pożywienie, lecz same go szukały.
Dolina Hukawng
Dzika dolina Hukawng w Birmie znana jest z zasobnych kopalni złota i bursztynu. W zastygłej żywicy z Hukawng często odnajdywane są szczątki organizmów sprzed około 100 milionów lat, jakich nie sposób odnaleźć nigdzie indziej.
Jak twierdzą naukowcy, około 30 proc. birmańskiego bursztynu zawiera cenne dla nauki pozostałości. Z wcześniej odkrytych skamielin można wymienić najwcześniejszy znany gatunek pszczoły, 11 gatunków mrówek, skorpiona oraz jaszczurkę. Wszystkie pochodzą sprzed około 100 milionów lat.
Autor: AKrg//ŁUD / Źródło: Gondwana Research, National Geographic; Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Gondwana Research